Alerjik Astımın Doğal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alerjik astım için doğal çözümler bu hastalığa iyi gelen besinlerin tüketilmesiyle yapılır. Bitkisel bazı ürünler tüketilebileceği gibi, vitamin ve mineral takviyeleri de uygulanabilir. Probiyotik besinlerin de alerjik astım için iyi olduğu bilinmektedir. Bu hastalığa iyi gelen besinler direkt olarak yada kapsül takviyeler şeklinde tüketilebilir. Gıda yollu tedavilere ek olarak meditasyon, yoga, akupunktur ve çeşitli nefes egzersizleri de alerjik astıma karşı yararlı olabilmektedir. Mevsimsel bir hastalık olarak görüldüğü için gerekli önlemleri alarak bu süreci oldukça hafif bir şekilde geçirebilirsiniz. Oldukça düşük maaliyetlerle sizlere sunulan bu tedavi yöntemleri pek çok kişide başarı göstermektedir.

 

Alerjik Astım Nedir?

Alerjik astım hastalığı genelde mevsim geçişlerinde gözlemlenen bir astım türüdür. Bahar aylarında havada dolaşan alerjen maddeler hastalığın temel nedeni olarak bilinmektedir. Nadir bir durum değildir, popülasyonun dörtte birini etkilemektedir. Sıradan bahar alerjisinden farklı olarak hapşırma ve burun kızarıklığına ek olarak solunum yollarının tıkanmasını da içerir. İsmine astım denmesinin sebeplerinden biri de budur. Çeşitli ataklar şeklinde kendini gösterir. Şiddetli öksürük, hırıltı, zor nefes alma ve bazen nefes yolunun tıkanması şeklinde belirtileri bulunmaktadır. Bu durumlar mevsim geçişlerinde birkaç sefer görülebilir ve astım kategorisine girmez. Astım olabilmesi için bu durumların tekrarlanıyor ve yaşam kalitesini etkiliyor olması icap eder.

 

Alerjik Astıma İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Alerjik astım için tüketilen bitkiler şöyle sıralanabilir:

 • Adaçayı: Tok karnına içilmesi gerekir. Nefes yollarında ferahlığa yol açar.
 • Nane çayı: Halk arasında nane-limon olarak da bilinen bu içecek genellikle grip ve nezle durumlarında tüketilir. Solunum yollarına yararlı olduğu için alerjik astım tedavisinde başarılı bir takviyedir.
 • Papatya çayı: Yatıştırıcı ve kas gevşetici etkisine artı olarak ciğerlere de iyi gelir. İçine kekik eklenerek etkisi artırılabilir.
 • Isırgan otu: En az beş gün suda bekletilen ısırgan otları sonrasında demlenerek çaya dönüştürülür. Bu çayın astıma iyi geldiği pek çok kişi tarafından onaylanmıştır.
 • Keçiboynuzu: Ufak parçalara ayrılan keçiboynuzu iyice yıkanır ve yaklaşık bir litrelik suyla kaynatılır. Sonrasında üç gün boyunca beklemeye bırakılır. Günde maksimum iki kere birer bardak içilir. Astım tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

 

Alerjik Astıma İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Alerjik astım için faydalı olan egzersizler arasında nefes kontrolü gerektiren tüm sporlar bulunur. Yüzme ve kardiyo egzersizleri bunların başında gelmektedir. Belli bir ölçüye kadar yükselen kalp ritmi sizi doğru nefes almaya iter. Bu nefes egzersizleri de astıma karşı faydalıdır. Bunlara ek olarak yoga da gayet başarılı bir alternatif tedavi yöntemi olabilmektedir. En temelde nefesle koordine bir şekilde hareket etmeyi gerektiren yoga nefesinizi ritme sokmanıza yardımcı olur. Aynı şekilde mental rahatlamayı da beraberinde getirir. Astım için yapılan sporlarda kişilerin rahatlaması temel unsurdur. Bedeninizi strese sokacak aktivitelerden imtina etmeniz tavsiye edilir.

 

 

Alerjik Astıma Neler İyi Gelir?

Alerjik astım tedavisi için verilebilecek tavsiyeler şöyle maddelenebilir:

 • Antioksidan içeren gıdalar (soğan, sarımsak, baharatlar) tüketin. Astım semptomlarını azaltır.
 • Omega-3 içeren gıdalara yönelin. Akciğer kapasitesini artırır.
 • Magnezyum ve potasyum takviyesi edinin. Maden suyu içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Nefes kapasitesini artırmaya yardımcı olur.
 • Alerjiniz varsa hayvanlardan uzak durun, en azından evinizde hayvan beslemeyin.
 • Sigara içmeyin ve içilen ortamlarda bulunmayın.
 • İçerisinde kimyasal bulunan oda spreyleri ve parfümler kullanmayın.
 • Yaşadığınız ortamı sık sık havalandırın.
 • Evde ağır koku oluşturacak yemekler pişirmeyin.
 • Havada uçuşması muhtemel partiküllere karşı evinizi sık sık temizleyin. Bu esnada mikrofiber bezler ve vakumlu elektrik süpürgeleri kullanabilirsiniz.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

beyaz sac ekimi var mi

Beyaz Saç Ekimi Var Mı, Nasıl Yapılır?

Beyaz saç ekimi yapılması mümkündür. Beyaz saç ekimin siyah, kahverengi ve sarı saç ekiminden her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.