Badem Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Badem sütünün sağlığa faydaları çok fazladır. Vitamin, mineral bakımından oldukça zengin olan badem sütü çoğu kişi tarafından inek sütüne kıyasla daha fazla tercih edilmektedir. Öncelikle insan vücuduna ve sağlığına katkılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Laktoz içermediği için laktoz intoleransı olan kişiler tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.
  • Kalori ve protein oranı diğer sütlere kıyasla daha azdır.
  • Folat, seratonin ve yağ asitleri barındırmasından dolayı kaygı seviyesini düşürür ve depresyon oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
  • Yüksek oranda kalsiyum içermesi sebebiyle, gelişim çağında ve orta yaşlardaki kalsiyum ihtiyacını tek başına karşılamada oldukça etkilidir.
  • Bağışıklığın sisteminin doğru çalışmasında ve güçlenmesinde önemli rol oynar.
  • Kalp ve kalp – damar hastalıklarının oluşumunu engeller aynı zamanda sağlığını korumada yardımcı olur.
  • Kötü kolesterole sahip olan kişiler için de hiçbir sorun teşkil etmez ve hatta tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
  • Tok tutma etkisi ile kilo vermek ve kilolarını korumak isteyen kişiler tarafından yüksek oranda tercih edilir.
  • Saç ve tırnaklar için oldukça faydalıdır. Saç dökülmesini önlerken aynı zamanda saçların güçlü ve parlak olmasını sağlar. Tırnakların güçlenmesinde de önemli rol oynar, tırnak kırılmalarını engeller ve sağlam olmasını sağlar.
  • E vitamini bulundurması sebebiyle cilt için de oldukça yararlıdır ve zararlı UV ışınlarından korunmasını sağlar.

Badem sütü de diğer sütler gibi mısır gevreği, kahve, dondurma, sütlü tatlılar ve sabah kahvaltılarında istenilen ölçüde ve gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir.

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem sütü tarifi oldukça pratik ve yapımı kolaydır. Öncellikle iki su bardağı çiğ badem 12 saat suda bekletilir. 12 saatin sonunda sudan çıkarılan bademler durulanır ve kabukları soyulur. 500 ML su ile blenderden iyice geçirilir. 1.5 litre su ekleyip yaklaşık 2 dakika kadar daha çekilir. Daha sonrasında bir tülbent yardımıyla çekilen karışım süzülür. Buzdolabında saklanması gerekir ve 3 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca ölçüler yapılmak istenen miktara göre değiştirilebilmektedir.

Bademcik taşı temizlemek için bitkisel tedavi yollarına da bakabilirsiniz.

Hamileler Badem Sütü Kullanabilir Mi?

Hamilelerin badem sütü alması sorun oluşturmamaktadır. Protein ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan badem sütü anne karnındaki bebeğin kas ve kemik gelişimine oldukça faydalıdır. Ayrıca sindiriminin kolay olması ve laktoz içermemesi sebebi ile hamileler tarafından da oldukça tercih edilebilir besinler arasında yer almaktadır. Ancak badem alerjik bir besindir ve muhakkak doktora danışılarak alınması gerekmektedir. Çocuklar için ise 2 yaş ve üzeri çocukların kullanılması çoğu zaman sorun teşkil etmemektedir ancak yine de risk almamak için muhakkak bir çocuk doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Badem Sütünün Besin Değerleri Nasıldır?

Badem sütü içeriğinde bulunan vitamin ve mineral oranları oldukça yüksektir.1 bardak badem sütünün içinde 48 kalori, 6 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 2,2 gram yağ, 0,4 gram lif, 240 miligram ve yüksek oranda B vitamini bulunmaktadır. Ayrıca kalori ve protein bakımından düşük olduğu için kilo vermek isteyen kişilerin de tercih etiği bir süt çeşididir.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Hakkında detaylar yazımızdadır.

Badem Sütü Zayıflatır Mı?

Badem sütünün kilo üzerinde etkisi vardır. Ancak bu etki kürler ya da diyet listeleri gibi tek başına kilo verilmesini sağlamamaktadır. Örneğin; hafif, sade ve sindirimi kolay besinler badem sütü ile desteklenebilir. Bununda sebebi badem sütünün içindeki maddeleri vücut yağ olarak algılamıyor, enerji olarak algılıyor. Bu yüzden yağ gibi tutmuyor bu maddelerle enerji üretmeye çalışıyor hatta bu sayede vücuttaki diğer tutulan yağları da yakıyor.  Ayrıca unutulmaması gereken bir detay ise badem alerjen bir besindir. Alınmadan önce muhakkak bir doktora danışılmalıdır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

pirinc suyuyla cilt bakimi nasil yapilir

Pirinç Suyuyla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Pirinç suyu ile bakım yapmak için öncelikle yapılması gereken iyi kalitedeki pirinçten, pirinç suyu hazırlamaktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.