Beyaz Saç Ekimi Var Mı, Nasıl Yapılır?

Beyaz saç ekimi yapılması mümkündür. Beyaz saç ekimin siyah, kahverengi ve sarı saç ekiminden her hangi bir farklı bulunmaz. Beyaz saç ekimi sonunda doğal sonuçlar elde edilirken, FUT, FUE veya mikro ekim teknikleri ile sağlıklı saçlara ulaşılması mümkün hale getirilir. Bu teknikler kapsamında beyaz saç ekimi için farklı tipte saç kanalları açılarak, doğal görünüme, doğru yönde çıkan saç tellerine, donörler ile tam uyumlu büyüme alanlarına, estetik bir ön saç hattına ulaşılır.

Ense Saçları Beyaz Ön Saçlar Siyahsa Ekim Yapılır Mı?

Ense saçı siyah, ön saç beyazsa ekim yapmak mümkündür. Özellikle erkeklerde ense saçları daha hızlı şekilde beyazlar. Bu kapsamda saç renklerinde farklıkların olması halinde ekim yapmakta her hangi bir sakınca görülmez.

Bu kapsamda ense bölgesinde beyazlık oranı en az olan ve ön saçta seyrek yapıda bulunan saçlar ile en iyi uyumu yakalayacak olan saçların kökleri donör olarak seçilerek ekimler gerçekleştirilir. Diğer yandan ense alanında saçların aşırı beyaz olması halinde FUE yöntem ile göğüs, sırt veya çene alanından alınan siyah donörlerin ön saç ekiminde kullanılması ile etkili çözüm geliştirilir.

Beyaz Saça Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Beyaz saçlara saç ekimi yapmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Beyaz saç ekiminde siyah ve kahverengi saç ekimi işlemlerine oranla daha dikkatli ve ayrıntılı hamleler yapılır. Çünkü beyaz saçların fark edilmesi renk açısından daha zordur.
 • Beyaz saç ekimi sırasında medikal ve geçici bir saç boyası kullanılarak saçlar boyanır.
 • Belirgin hale gelen saçları ve köklerini toplamak bu işlem ile kolay hale getirilip, anestezi ardından uygun greftler ense alanından alınır.
 • İşlem için saç kaybı bulunan alanlarda greftler için uyumlu ölçülerde saç ekim kanaları açılır.
 • Son aşamada bu kanallara uygun saç kökleri nakil edilerek ekim işlemleri tamamlanır.

Beyaz Saç Ekimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Beyaz saç ekiminde dikkat edilenler şu şekilde sıralanırlar:

 • Beyaz ve siyah saçların ekim alanlarına dengeli ve uyumlu biçimde yayılması,
 • Planma aşamasının detaylı şekilde yapılması,
 • Saç sıklığını oluşturacak kanalların ideal uzaklıklarda ve kök ölçülerine uyumlu boyutlarda açılması,
 • Siyah ve beyaz saçların arda arda ekimi yerine rastgele olarak nitelendirilen bir siyah bir beyaz saç sırasında ekim işlemi yapılması,
 • Ön saç ekimlerinde ön saç çizgisinin kadınlarda oval erkeklerde yüz tipine göre V veya geniş koni hatlar ile çizilmesi,
 • Greftlerin saç kabını giderecek oranda alınması,
 • İşlem öncesinde beyaz saçların belirgin hale gelmesi için geçici boya ile boyanması,

Bu gibi detaylara dikkat edilerek başarılı beyaz saç ekim işlemleri gerçekleştirilir.

Saç ekiminde son teknolojiler ve gelişmeler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ekilen Beyaz Saçlar Yeniden Beyaz Mı Çıkar?

Ekilen beyaz saçların yine beyaz çıkması mümkündür. Alınan saç köklerinden hangi renk saç çıkıyor ise nakil yapılan alanda bu özelliklerin korunması bazında saç tellerinin büyüdüğü gözlemlenir. Beyaz olarak alınıp ekilen saç yine beyaz ve siyah, sarı, kızıl renkte alınıp ekilen saçlar yine bu renklerde çıkarlar.

Bu kapsamda saç seyrekliği bulunan ve yoğunlukla beyaz saçlara sahip olan kişilerde beyaz saç ekimi tedavisi ile başarılı sonular elde edilir. Hem beyaz hem de siyah seyrek saçları olan kişilerde ise siyah saç aralarına beyaz saçların ideal dağılım ile ekilmesi ardından doğal sonuçlar elde edilir.

Saç Ekimi Ardından Saçların Boyanması Mümkün Mü?

Saç ekimi ardından saç boyamak mümkündür. Bu işlem iyileşme sürecinin tamamlanması ardından gerçekleştirilir. Kadınlar ve erkekler normal yaşantılarında saç boyama işlemini tercih ediyorlarsa, saç ekimi üzerinden 3 ay geçmesi ve saç tellerinin sağlıklı şekilde uzaması ardından saç boyama işlemi gerçekleştirirler. 3 aylık dönem ardından yapılan boyama işlemleri saçlara her hangi bir zarar vermez.

Ekilen Siyah Saç Beyazlar Mı?

Ekilen siyah saçların beyazlaması mümkündür. Sadece siyah saçlar değil ekim işlemi yapılan sarı, kızıl ve kahverengi saçlarda yaşın getirdiği etki ile beyazlar. Bir ekim işlemi çerçevesinde nakli yapılan saçlar kişinin kendi doğal saçlarıdır. Bu saçlar ve kökler doğal olmaları sebebi ile yaşlılık etkilerinin başlaması halinde beyazlama eğilimine girerler. Bu özellik saçların başarılı bir ekim sürecinden geçtiğini ifade eder. Yaşlanma etkilerinin oluşmaması halinde gençlik ve yetişkinlik döneminde ekilen saçların beyazlaması mümkün değildir.

Saç Ekiminde Doğal Görünüm Nasıl Sağlanır?

Saç ekiminde doğal görüntüyü sağlamak için uygulananlar şu şekilde sıralanır:

 • Saç kökleri alınacak bölgenin donör yoğunluğunun doğru analiz edilmesi,
 • Ekilecek saç sayısının açık bölgeleri kapatacak şekilde hesaplanması,
 • Bu saçların dağılımının sağlıklı şekilde yapılması,
 • Ön saç çizgisinin teknik açıdan yüz hatlarına uygun çizilmesi,
 • Beyaz saç ekiminde siyah, kahverengi ve sarı seyrek saçların varlığında farklı renk saç çeşitlerinin dağılımının dikkatle yapılması,
 • Saç tellerinin çıkış yönlerinin en uygun şekilde belirlenmesi,

Bu işlemler ışığında saç ekiminde doğal bir görünüm elde edilir.

Beyaz Saç Ekiminde FUE Yöntem Uygulanır Mı?

Beyaz saç ekiminde FUE tekniği uygulamak mümkündür. Her tip renkteki saça uygulanabilen FUE yöntem kapsamında başarılı saç ekim sonuçları elde edilir. Bu yöntem kapsamında ensede yer alan beyaz saçlardan donör alımı yapılarak ön saç çizgisi ve tepe alanda yer alan açıklıklara nakiller gerçekleştirilir. FUE yöntem kapsamında sağlıklı ve yoğunluk açısından gür saçlara sahip olmak mümkün kılınır.

Beyaz Saç Ekiminde Saç Kanalı Nasıl Açılır?

Beyaz saç ekimde saç kanalı oluşturmak için izlenen adılar şu şekilde sıralanır:

 • Beyaz saç ekiminde FUT teknik uygulanıyor ise sagittal slit adı verilen yöntem üzerinden saçsız bölgede köklere uygun ölçüde kesiler oluşturularak kanallar açılır.
 • FUE saç ekimi ile beyaz saçlar ekilecek ise lateral slit adı verilen yöntem kapsamında safir uçlu blade ile küçük açılarda kanallar açılır.
 • Mikro beyaz saç ekimlerinde ise perkutan teknik tercih edilerek özel mikro uca sahip iğneler ile yuvarlak kanallar açılır.

Bu faklı saç kanalları arasından hastanın saç sağlığına ve kellik problemini gidermeye yönelik tedavi koşullarına en yüksek uyumu sağlayan çeşit tercih edilir. Başarılı tercihlerin uzman hekimce yapılması kapsamında sağlıklı saçlara kavuşulması sağlanır.

Kimler Beyaz Saç Ekimi Yaptırabilir?

Beyaz saç ekimi uygulananlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Ensesinde beyaz saçları olup tepe ve alın alanında saç olmayanlar,
 • Ense ve tepe alanında seyrek beyaz saçları onlalar,
 • Kellik problemi bulunan ve beyaz, siyah saçlara aynı anda seyrek şekilde sahip olan hastalar,
 • Beyaz ve sarı, beyaz ve jahverengi saçlara aynı anda sahip olup, yoğun saç dökülmesi bulunan kişiler,

Bu gurupta yer alan ve saç ekimine elverişli olduğu muayene kapsamında tespit edilen kişilerin tümü beyaz saç ekimi tedavisinden yararlanan hastalardır. Bu kişiler tedavileri ardından 3 ay sonra dilerlerde saçlarının tümünü diledikleri rende boyayarak daha estetik bir görünmü ve saç renginde uyumu sağlama imkanına sahiptirler.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

prp oncesi

PRP Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

PRP sonrası dikkat edilmesi gerekenleri, hastanın doktorundan öğrenmesi ve tedavinin etkisini görebilmesi için uygulaması gerekmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.