Böbrek Kisti Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek kistlerinin muayene yöntemleri, kistin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Böbreklerde oluşan içi su dolu baloncuklar, kanserli olmayan bir yapıdadırlar ve çoğunluklu iyi huylu olup sağlık açısından problem oluşturmazlar. Daha çok yaşlı kişilerde görülen böbrek kisti, iyi huylu olmasından dolayı ölümcül sonuçlara yol açmaz. Yaş, yaşanılan bölge ve diğer faktörlere göre sınıflara ayrılan böbrek kistinin en zararsız çeşidi, basit kistlerdir ve her yaşta meydana gelebilir. Yaş ilerledikçe böbrek kistlerine rastlama oranı artar.

Böbrek kisti tedavisi için hasta, öncelikle doktor tarafından kontrol edilir ve kistin türünü, boyutuna göre tedavi şekline karar verilir. 5 cm’den küçük kistler için yalnızca takibe alınmak yeterli olur. İyi huylu olan bu kistler için ameliyata girmeye gerek yoktur. 50 yaş üzeri kimselerin hemen hemen hepsinde görülme riski yüksek olan bu kistin tedavi yöntemi, bol sıvı tüketimidir.

Ameliyat gerektiren durumlar ise, kistin ilerlediği ve ciddi bir boyut kazandığı aşamalardır. Laparoskopi olarak da bilinen cerrahi bir tedavi yöntemi olan böbrek kisti ameliyatında eskiden, iğne yardımıyla böbreklerdeki kistin boşaltılması sağlanmıştır. Günümüzde daha hijyenik ve ciddi ortamlarda yapılan böbrek kisti ameliyatı, eskisine göre daha kesin çözümler verdiği için  bu yöntem kullanılmaya başlanmıştır.

Böbrek Kisti Neden Olur?

Böbrek kisti oluşumunun nedeni, daha çok genetiktir. Aynı zamanda vücudun herhangi bir organında kist olması, böbrekte kist oluşma riskini artırır. Böbrek kanallarından herhangi birinde oluşan tıkanık sonucu meydana gelen sıvı birikimi de, böbrek kistine neden olabilir. Basit kistlerin oluşum nedeni, mekanizması ve kökeni tam olarak aydınlatılamamış olsa da, bazı değişkenlere bağlı geliştiği bilinmektedir.

Böbrek Kisti Belirtileri Nelerdir?

Böbreklerde kist oluşumu probleminin semptomları aşağıda verilmiştir:

 • Baş ağrısı
 • Sıklıkla idrara çıkma
 • Yüksek ateş
 • Yüksek tansiyon
 • Karın ağrısı
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • İdrardan kan gelmesi
 • İdrar yolu enfeksiyonu yaşama
 • Alt karın bölgesinde ağrı
 • Sırt ve üst karın bölgelerinde ağrı

Böbrek kisti belirtileri gözlemlendiği takdirde bir hekime başvurmalı ve hastalığın ilerlememesi için kontrol altına alınması gerekir.

Böbrek Kisti Tanısı Nasıl Konulur?

Böbrek kisti teşhisi, ultrasonografik görüntüleme sayesinde tespit edilir. Bazı durumlarda ise, başka bir hastalığa yönelik testler veya rutin kontroller sonucu, böbrek kisti saptanır. Bununla birlikte kişinin, genetik hastalıkları ve aile öyküsü de dikkatle dinlenmelidir; çünkü böbrek kisti teşhisi koymada bu önemlidir. Ayrıca diğer organlarda kist olup olmadığı da araştırılmalıdır.

Böbrek Kisti Çeşitleri Nelerdir?

Böbrek kisti türleri, tipine, yapısına vb. diğer özelliklerine göre kategorilere ayrılır. Kanserleşme riski olmayan tek böbrek kisti, basit böbrek kistidir. Genellikle belirtisi olmayan basit böbrek kisti, kontrollerde tesadüfen tespit edilir. Basit kistler büyüyerek ağrı, kanama, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlere yol açabilir. Bu semptomların görülmediği durumlarda müdahale bile gerektirmez.

Kanserleşme riski olan böbrek kistleri 4’e ayrılır:

 • Tip 1: Kist duvarı; keskin, ince ve sınırlıdır. Kist içerisinde odacıklar yoktur. Bu türdeki kistlerde kanserleşme riski yoktur.
 • Tip 2: Kist duvarı incedir ve içinde küçük küçük kireçlenmeler mevcuttur. Kist içerisinde odacıklar oluşturan septalar vardır. Kanserleşme riski yoktur.
 • Tip 3: Kistin içerisinde yaygın kireçlenmeler gözlemlenir ve kalın septalar vardır. Kanserleşme riski vardır. Tespit edildiğinde ameliyatla alınması gerekir.
 • Tip 4: Kist içi tümör (kanser) mevcuttur. Cerrahi ameliyatla çıkartılması gerekir.

Günümüzde, böbrek kisti teşhisi koymak ve doğru tipe karar vermek, teknolojinin gelişmesinin etkisiyle oldukça kolaydır. Doğru teşhis koymak da tedavi yönteminin doğru geliştirilmesi açısından büyük öneme sahiptir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

beyaz sac ekimi var mi

Beyaz Saç Ekimi Var Mı, Nasıl Yapılır?

Beyaz saç ekimi yapılması mümkündür. Beyaz saç ekimin siyah, kahverengi ve sarı saç ekiminden her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.