Son Dakika
Home / Tedaviler / Bronşit Tedavi

Bronşit Tedavi

Bronşit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bronşit kişide komplikasyonlara neden olmayan bir hastalıktır. Ancak kişiden kişiye de değişiklik gösterebilmektedir. Yapılan tedavinin sonucunda hastanın o anki durumuna göre bir yol izlenir ve tedavinin de aşaması bu şekilde kararlaştırılmış olur. Eğer ki bronşit olan kişi sigara kullanıyorsa ilk dikkat etmesi gereken şey de sigarayı bırakmak olacaktır. Sigaranın tüm vücuda zararlı bir etkisinin olmasının yanı sıra bronşlar üzerindeki olumsuz etkisi ciddi ve fazladır. Eğer ki kişi kendini sigara bırakamayacak kadar güçsüz hissediyorsa o zaman tedavi süreci içerisinde dahi olsa sigaraya ara vermesi gerekir.

Bronşit tedavisinde belirttiğimiz gibi süre hastalığın şiddetine bağlı olarak değişecektir. Ancak genel bir bakış yaparsak 2 hafta içerisinde bronşit tedavisi de sağlanmış olur. Eskiden akut bronşit olan kişilerde ilaçlar yani antibiyotikler kullanılıyordu ancak günümüzde antibiyotik tedavisi uygulanmıyor. Çünkü bronşitle ilgili olan bakteriler artık kendilerini dirençli hale getirmişlerdir.

Bronşit tedavisinde antibiyotik yalnızca doktorunuzun uygun gördüğü hallerde yapılmalıdır. Bunun dışında kişinin antibiyotik kullanması zararlı olacaktır. Bronşit olan hastalarda genellikle şiddetli bir öksürükte kendisini göstereceğinden dolayı doktorunuz bunun için size öksürük kesici ilaç yazabilir. Bunun dışında doğal tedavi için bronşit hastalarının bol bol su içmeleri gerekir. Çünkü su balgamda meydana gelecek olan yoğunluğu azaltır.

Öksürük Kesiciler

Bronşit hastalığında en çok tercih edilen yöntemlerin başında öksürük kesici ilaçlar geliyor. Eğer ki öksürüğünüz sizi rahatsız etmiyor yani gece uykunuzdan uyandırmıyorsa böyl durumda ilaca gerek yoktur. Ancak net karar yine doktorunuz tarafından verilecektir.

Bronşit Tedavi

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotiklerin görevleri bakterileri vücuttan uzaklaştırmak ve bu sayede bronşitin tedavisini gerçekleştirmektir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi günümüzde antibiyotiklere artık bakterilerde direnç kazanmışlardır ve maalesef çok fazla etki etmemektedir. Lakin burada önemli olan konu hastalığın ciğerlerinize inme ihtimalidir. Bunun için doktorunuz böyle bir risk görmesi halinde antibiyotik yazarak sizi daha dirençli hale getirmeye çalışacaklardır.

Diğer İlaçlar

Eğer ki vücudunuzda alerjik bir reaksiyon söz konusuysa veya astımınız varsa o zaman doktorunuz süreç içerisinde sizi rahatlatmak için farklı ilaçlar yazabileceklerdir. Ventolin tarzı hava almak bronşlarınızı rahatlatacağından dolayı kullanılabilir. Ancak bu o anki şiddeti azaltmak için kullanılan bir çözümdür.

 

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit burun kenarında mantar ya da çeşitli bakterilerden meydana gelen iltihaplanma halidir. Sinüsler ise burun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.