Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Ceviz suyunun faydaları, insan vücudunda olumlu etkiler göstermektedir. Öncelikle bunlardan bazıları şöyledir;

 • Ceviz suyu kilo vermeye yardımcı olan besinlerden bir tanesidir. İçeriğinde bulunan protein yağ kaybını destekler ve hızlandırır. Her sabah aç karnına 1 bardak içilen ceviz suyu metabolizmayı da hızlandıracağı için yakılan yağların vücuttan atılmasını da kolaylaştırmaktadır.
 • Omega-3, folikasit ve magnezyum içermesi sebebiyle kalbi ve kalp-damar sağlığını büyük ölçüde koruyarak, kalp rahatsızlıklarını engellemektedir.
 • Ceviz suyu yorgunluk, stres, halsizlik, uykusuzluk gibi birçok fiziksel ve zihinsel sorunu da kolaylıkla engeller.
 • Tiroidi dengelemekte de oldukça yararlıdır. Yüksek veya düşük tiroit değerleri olan kişiler de her gün aç karnına 1 su bardağı ceviz suyu tüketirse tiroit değerleri dengelenir.
 • Regl dönemlerindeki gerginliğe, şiddetli ağrıya ve düzensiz kanamalara da çare olabilmektedir. Rahimdeki kasların gevşemesine yardımcı olarak regl dönemlerindeki ağrıyı minimum seviyeye indirebilmektedir.
 • Saç ve tırnakların güçlenmesinde de oldukça büyük rol oynar. Ayrıca bakım malzemesi olarak da kullanılabilir. Bu noktada ceviz suyu içilebilir ya da saçlara sürülüp yaklaşık yarım saat kadar bekledikten sonra, ılık su yardımıyla durulanabilir. Tırnaklar içinse manikür suyunu ceviz suyuyla hazırlayarak içerisinde bekletilebilir.
 • Uyku problemleri yaşayanlar için de oldukça faydalıdır. Yatmadan 1 saat önce kadar içilirse vücuda uyum sağlayarak uykunun gelmesine yardımcı olur.
 • Cildin parlamasına, canlanmasına, gençleşmesine ve kan dolaşımını da düzenlediği için doğal bir renklilik katmasını sağlamaktadır.
 • Ceviz suyu içeriğindeki maddeler nedeniyle Alzheimer ve demans hastalığına yakalanma riskini düşürür. Beynin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Ceviz suyu yine sindirim sisteminin düzenlenmesine ve doğru çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca ödem, gaz, şişkinlik ve bunlara bağlı sancıların giderilmesinde de kullanılır.
 • Kabızlık sorunu yaşayan kişiler için ceviz suyu birebirdir. Kabızlığın kolayca giderilmesine ve rahatlamaya neden olmaktadır.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktor kontrolünde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bebeğin kas ve kemik gelişimine katkı sağladığı emziren anneler içinse süt yoluyla bebeğe geçerek yine gelişimine destek olduğu bilinmektedir.

Ceviz suyunun çeşitli tüketim şekilleri bulunmamaktadır. Her sabah dişlerinizi fırçaladıktan sonra aç karnına tüketebilirsiniz.

Doğal bronşit tedavisi var mı? Hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Ceviz Suyu Nasıl Yapılır?

Ceviz suyunun yapımı oldukça kolaydır. Gece yatmadan önce bir bardak suya cevizleri koyarak sabaha kadar bekletilir. Sabah uyanınca, dişleri fırçaladıktan sonra aç karnına cevizleri yenilerek tüketilebilir. Ceviz suyuna 15 günde bir 1 hafta ara verilip tekrar başlanmalıdır. Ne amaçla kullanılıyorsa amaca ulaşana kadar kullanım bu şekilde sağlanabilmektedir.

Ceviz Suyunun Yan Etkileri Nelerdir?

Ceviz suyunun sağlığa zararı aslında bulunmamaktadır. Sadece alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bunlar öncelikle şöyledir;

 • Aşırı tüketimden kaynaklı ishal
 • Mide bulantısı ve iştah kaybı
 • Hazımsızlık
 • Karın ağrısı veya kramp
 • Tansiyon yükselmesi veya düşmesi
 • Boğaz ve dilde şişme veya döküntü

Bu yan etkilerin hepsi, alerjik reaksiyonlar olduğunu ve vücutta doğru etki oluşturmadığını gösterir. Bu belirtiler fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bilinen bir rahatsızlığınız varsa yine kullanmadan önce her ihtimale karşı doktora danışılmalıdır.

Ceviz Suyu İle Diş Fırçalanır Mı?

Ceviz suyu ile ağız bakımı yapmakta mümkündür. Ancak bunda yöntem biraz daha farklıdır. 5 cevizin suyu 1 bardak su ile 5-10 dakika kaynatılır. Sonra bu çıkan su ile dişler günde 3 defa fırçalanır. Bu su tartar ve plak oluşumuna engel olmanın yanında, dişleri güçlendirir ve diş kaybı yaşama riskini en az seviyeye indirger.

Reflünün doğal tedavisi var mı? İle ilgili bilgiler yazımızdadır.

Ceviz Suyunun Faydaları Neden Daha Fazladır?

Ceviz suyunun daha çok tercih edilme sebebi içeriğindeki vitamin ve mineral özlerinin birebir vücuda karışmasıdır. Ceviz de tek başına birçok alanda tercih edilebilmekte ancak ceviz suyu, cevizden tam olarak faydalanmayı sağlar. Bunun nedeni cevizin bekletildiği suya bütün faydalı özlerini salarak tam olarak yararlanılmasını sağlamasıdır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

pirinc suyuyla cilt bakimi nasil yapilir

Pirinç Suyuyla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Pirinç suyu ile bakım yapmak için öncelikle yapılması gereken iyi kalitedeki pirinçten, pirinç suyu hazırlamaktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.