DHI Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır, Güvenli Mi?

DHI saç ekimi; ağrısız ve kolay şekilde saçı dökülen kişilerin istedikleri yoğunlukta saçlara kavuşabilmelerini sağlamaktadır. DHI saç ekimi, diğer yöntemlere göre daha uzun sürmektedir. DHI saç ekimi tekniği ile yapılan uygulamalardan sonra hastanın çıkan yeni saçları daha doğal bir görünüme sahip olmaktadır.

DHI Saç Ekim Tekniği Nedir?

DHI; Direct Hair Implantation’ın kısaltılmış halidir. DHI tekniğinde kullanılan özel iğneler ile donör bölgeden saç kökleri alınmaktadır ve ardından 1-2 dakika içerisinde saç ekiminin yapılacağı alana saç kökleri yerleştirilmektedir.

DHI Saç Ekimi Tekniğinin FUE Tekniğinden Farkı Nedir?

DHI ve FUE tekniğinin farkına bakıldığında; FUE tekniğinde, implanter ile saç ekimi yapılacak olan bölgeye kanal açılmaktadır. Ancak DHI yönteminde; donör bölgeden saç folikülünün alınması ve ekilecek alana aktarılması; kanal açılmadan, iki aşamanın bir arada gerçekleştirildiği bir tekniktir. Implanter yani Choi iğnesinin şekline bakıldığında; oldukça ince, silindirik ve keskin bir ucu olan bir iğnedir. İğnenin şekli kanal gibi olduğu için alınan saç greftlerinin direkt olarak yerleştirilebilmesi mümkün olmaktadır. DHI tekniğine, Choi iğnesi kullanıldığı için Choi tekniği de denebilmektedir. DHI ve FUE tekniklerinin temel farklılıkları şu şekildedir:

 • DHI tekniğinde saçlar tıraş edilmeden saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak FUE tekniğinde saç kökü alınacak olan bölge tıraş edilmektedir.
 • DHI tekniği ile saç köklerinin zarar görme ihtimalleri FUE tekniğine göre daha az olmaktadır. Bunun sebebi ise; saç köklerinin dışarıda beklediği sürenin daha az olmasıdır.
 • Saçların tamamen dökülmediği dar alanlarda saç arasına ekimler DHI tekniği ile kolay yapılabilmektedir. Bu bölgelere yoğun saç ekimi gerçekleştirilebilmektedir.

DHI Saç Ekimi İşlemi Öncesinde Yapılması Gereken Hazırlık Var Mıdır?

DHI saç ekimi öncesi hazırlık yapılması ve bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişinin 1 hafta öncesinde alkol ve sigara kullanımını azaltması ve eğer yapabiliyor ise bırakması gerekmektedir. Ayrıca bu süreçte ağır sporlar yapılmamalı ve vücut fazla yorulmamalıdır.

DHI saç ekimi işleminin yapılacağı gün kişinin rahat kıyafetler giymesi ve saçına ya da saç derisine kimyasal ürün uygulamaması gerekmektedir. Yağlı olmayan, temiz saçlar ile saç ekim merkezine gelmelidir. Vücudunu zayıf düşürmemeye özen göstermesi ve tok şekilde işleme gelmesi istenmektedir.

Beyaz saç ekimi var mı, nasıl yapılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

DHI Saç Ekim Tekniğinde Ağrı Hissedilir Mi?

DHI saç ekiminde acı duyulması gibi bir durum söz konusu değildir. Saç ekim operasyonuna başlamadan önce anestezi uzmanı sedasyon işlemi yapmaktadır. Lokal anestezi ile saç köklerinin alınacağı ve saç ekiminin yapılacağı bölgeler uyuşturulmaktadır. Saç ekimi yaptıracak olan kişilerin işlem süresince daha konforlu hissetmeleri ve ağrı ya da acı duymamaları mümkündür. Özellikle iğne korkusu bulunan kişilerin bu sebeple saç ekimine cesaret edememesi halinde, böyle bir korku taşımalarına gerek olmamaktadır. Normal şartlarda saç ekiminde hissedilebilecek en ufak bir ağrı, DHI yöntemi ile sıfıra indirilebilmektedir.

DHI Saç Ekiminde Sedasyon Yaptırmak Güvenli Midir?

DHI tekniği ile saç ekiminde sedasyon yaptırmanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Operasyonun ağrısız bir şekilde geçebilmesine yardımcı olmaktadır. Sedasyon işlemi günümüzde küçük çocuklara da yapılabilmektedir. Sedatif ilaçların ölçüleri hastaya göre ayarlanmaktadır. Hastanın reflekslerini koruyabileceği ve derinliği de kontrol edilebilecek bir uyku haline geçebileceği ölçüde verilmektedir. DHI saç ekimi işleminde sedasyon yapılıp yapılmama kararı hastaya ait olmaktadır.

DHI Saç Ekimi Tekniğinin Uygulanma Aşamaları Nasıldır?

DHI saç ekimi adımları aşağıdaki gibidir:

 • Donör alandan saç folikülleri toplanmakta ve choi implanter kaleminin içerisine tek tek yerleştirilmektedir. Her kökün tek tek yerleştirilmesi esnasında dikkatli olunması gerekmektedir.
 • Ardından toplanan saç köklerinin en uygun açı ile ekiminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Ekim için ayarlanacak olan en uygun açı; 40-45 derecelik açılar olmaktadır. Ayrıca saç köklerinin yönünün de doğru belirlenmesi gerekmektedir. Mevcut saçları ile aynı yönde saç ekimi yapılmalıdır.
 • Choi iğnesindeki saç köklerinin doğru yön ve açı ile ekilebilmesi için itme tekniğinin kullanılması gerekmektedir. Operasyon sırasında kullanılan Choi kalemi sayısı ortalama 2 ile 6 arasında olmaktadır. Kullanılan Choi ucu sayısı ise; 15 ile 16 tane arasındadır. Saç köküne ve kalınlığına göre uçların farklı ölçülerde seçilebilmesi mümkündür.

DHI Saç Ekimi İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

DHI saç ekimi operasyon süresi birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir:

 • Saç ekimi yapılacak olan alanın büyüklüğü arttıkça operasyon süresi de uzamaktadır.
 • Saç ekimini gerçekleştiren doktorun uzmanlık derecesine ve tecrübesine göre ekim işleminin süresi kısalabilmektedir.
 • DHI yöntemi ile yapılacak olan saç ekiminde operasyon süresini doktorun yönteme ne kadar hakim olduğu etkilemektedir.
 • Saç ekimi süresinde saç derisinin yapısı etkili olmaktadır.

3.000 greftlik bir saç ekimi işlemi yapılırken ortalama 12 saatlik bir süre gerekmektedir. Bu işlem de 2 günde 6 saatlik 2 seans yapılarak gerçekleştirilebilmektedir. FUE yöntemi ile DHI yönteminin işlem süresi karşılaştırıldığında; FUE yöntemi ile 3.000 greftlik bir saç ekimi yapılacağı zaman 6 saatlik bir seans yeterli olmaktadır.

DHI Saç Ekim Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

DHI saç ekiminin artıları aşağıda verilmiştir:

 • DHI tekniği ile saç ekimi yapılırken saç köklerinin doku dışında kaldığı süre oldukça az olmaktadır. Bu da saç ekimi işleminin çok daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.
 • Sağ kalan saç kökü oranı daha fazla olmaktadır.
 • DHI tekniği ile kesi alanı çok daha az olmaktadır. Hastanın kanama riskinin azaltılabilmesine yardımcı olmaktadır.
 • DHI tekniği ile yapılan saç ekimi operasyonu sonrasında iyileşme süresi daha kısa olmaktadır. Bu sayede hasta günlük rutinine daha kısa süre içerisinde dönebilmektedir.
 • Saç ekimi işlemi tıraşsız yapılmaktadır. Bu da hasta için psikolojik açıdan işlemin daha kolay geçmesini sağlamaktadır.

DHI Saç Ekim Tekniğinin Dezavantajları Nelerdir?

DHI saç ekiminin eksileri aşağıda belirtilmiştir:

 • DHI saç ekimi tekniğini uygulayan doktorun ve ekibinin uzun bir eğitim sürecini tamamlamış ve uzmanlaşmış olmaları gerekmektedir. Dolayısı ile doktor seçimi iyi yapılmaz ise; DHI tekniği ile yapılan saç ekiminde başarı sağlanamayabilmektedir.
 • Saç ekimi fiyatları tekniklere göre kıyaslandığında; DHI tekniği ile yapılan ekimler daha maliyetli ve pahalı olmaktadır.
 • Bu teknik ile yapılacak olan saç ekimi işlemi sırasında gereğinden fazla dikkatli olunması gerekmektedir.

DHI Saç Ekimi Tekniği Herkese Uygulanabilir Mi?

DHI saç ekiminin uygulanabileceği kişiler konusunda Kore’de Kyungpook National University tarafından bir araştırma yapılmıştır. Choi kalemi ile uygulanan bu tekniğin herkese uygun olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. İnce telli ve kıvrımlı saç köklerine sahip olan kişilere bu teknik ile saç ekimi uygulamasının yapılması uygun olmamaktadır. Bunun nedeni ise; saç köklerinin implanter ucuna yerleştirilirken zarar görecek olmasıdır. İmplanter kalemi üretilirken düz ve kalın saçlı kişilere göre değil genel saç tipine göre üretilmektedir. Bu sebeple 0.64 mm ile 1 mm arası bir kalınlığa sahip olarak üretimleri yapılmaktadır. Günümüzde artık gelişen teknoloji ile beraber DHI saç ekiminin daha doğal görünümlü ve etkili yapılabilmesi sağlanmaktadır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

prp oncesi

PRP Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

PRP sonrası dikkat edilmesi gerekenleri, hastanın doktorundan öğrenmesi ve tedavinin etkisini görebilmesi için uygulaması gerekmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.