Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Diş ağrılarını geçirecek, evde uygulayabileceğiniz kolay yöntemler bulunmaktadır. Farklı sebeplerden kaynaklanan diş ağrılarını, kolay yöntemlerle hafifletebilir hatta tamamen durdurabilirsiniz. Diş ağrılarına iyi gelecek evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden bazıları şunlardır;

 • 2 diş sarımsağı ezdikten sonra ağrıyan dişin üstüne koyun ve dişlerinizi birbirine bastırın. Sarımsak bir süre sonra acı gelmeye başlayacaktır ancak sabredin ve 15 dakika bekleyin. 15 dakikadan az beklerseniz ağrı kesici etkisini görmeniz mümkün olmaz. 15 dakika sonra ağzınızı, özellikle ağrıyan dişin bulunduğu kısmı ılık su ile çalkalayın.
 • Tuzlu su veya üzüm sirkesi ile de gargara yapmak ağrınızı hafifletir. Ancak bu yöntem kısa sürelidir ve tedavi edici değildir.
 • Oksijenli suyu içme suyu ile karıştırarak da gargara yapabilirsiniz. Dişinizin ağrısını geçirmek için oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Diş ağrılarında çay ağacı yağı da eskiden beri etkili bir yöntem olarak kullanılır. Öncelikle yağ pamuk üzerine 1-2 damla damlatılarak ağrıyan diş üzerinde bekletilebilir. İkinci yöntem ise suya birkaç damla damlatılıp ağız bir süre çalkalanabilir.
 • Acı kırmızı toz biberi ile toz zencefil bir miktar su yardımıyla macun haline getirilir ve ağrıyan dişin üzerine sürerek bir süre bekletilir. Bu yöntem de ağrıyan dişler için oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

Diş Ağrısı Neden Gece Başlar?

Diş ağrılarının gece şiddetlenmesinin nedeni hormonlara bağlı değişimlerdir. Ayrıca damarların içindeki basınç ve damarların genişlemesi de ağrının geceleri daha çok şiddetlenmesine neden olur. Diş ağrısı gece şiddetlendiğinde yapılacak en doğru yöntem, ağrı kesici bir ilaç alınması veya ağrıyı hafifletecek yöntemlerin uygulanmasıdır. Ayrıca en kısa zamanda diş hekimine gidilmesi gerekir. Ağrıyan dişin bulunduğu bölgeye, yanıcı ve alkollü maddeler sürmek ve bekletmek diş ve diş etlerinde büyük tahribata neden olur. Bu sebeple ayrıca başka bir ağrı oluşumuna sebebiyet verilebilir. Uyuşturma etkisine sahip olan tuzlu su ile yapılacak gargara da ağrıyan dişinizi bir miktar rahatlatabilir. Ancak bu yöntemlerin hepsi kısa sürelidir ve tedavi edici değildir. Tedavi olmak ve ağrıdan kalıcı olarak kurtulmak için ağrı kesici bir ilaç alarak en kısa zamanda bir diş hekimine gidilmesi gerekir.

20’lik Diş Belirtileri Nelerdir?

20lik dis belirtileri nelerdir

Ağrılarınızın 20’lik dişlerden kaynaklı ise bazı belirtiler ortaya çıkar. Böylelikle yaşadığınız ağrının kaynağını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bu belirtiler ise şu şekildedir;

 • Yüzde oluşan kızarıklık ve şişlik oluşması
 • Yutkunmada zorluk yaşamak
 • Ağızda kötü koku meydana gelmesi
 • Ağızda kötü tat oluşumu
 • Sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet
 • Kuvvetli baş ağrısı
 • 20’lik dişlerin bulunduğu bölgede hassasiyet
 • Lenf bezlerinde şişlik ve ağrı oluşumu

Gömülü olan 20’lik dişler yer olmamasına rağmen çıkmaya çalışır ve bu durumda 20’lik diş ağrıları meydana gelir. Vakit kaybetmeden diş hekimine gitmeli ve diş ağrıları için tedaviye biran önce başlanılmalıdır.

Çene ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

20’lik diş tedavileri uzman diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Diş hekimi tarafından muayenesi yapılır. Üst çenede yer alan dişlerin iltihaplanması, büyük sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Dişlerin durumuna göre uzman doktor antibiyotik ve çeşitli ilaçlarla tedavi uygulayabilir. İltihap tedavisinden sonra gerekli dişler çekilerek tedavi sona erer.

Çürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çürük dişlerin tedavisi dolgu veya kanal tedavisi ile yapılabilir. Öncelikle ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar alınabilir ancak bu kısa süreli bir çözümdür. İlaç almayı bıraktığınızda diş ağrınız tekrar başlayacaktır. Tedavi yöntemi ise lokal anestezi ile uyuşturularak çürük temizlenir. Oluşan boşluğa ise dolgu malzemeleri ile dolgu yapılır. Çürük dişlerin ön kısmına ilerlemiş ise uzman doktorun da değerlendirmesi ile kanal tedavisi yapılabiliyor.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler

Saç ekim işlemlerinde teknolojik anlamdaki gelişmeler, kellik ya da saç seyrekliği gibi sorunların daha hızlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.