Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Diş eti ağrılarını doğal yöntemler ile hafifletebilir hatta durdurabilirsiniz. Öncelikle bu ağrılara iltihap, ağızda kalan yemek artıkları gibi birçok etken sebep olabilir. Bu tarz diş eti ağrıları durumunda evde kolayca kendinizin uygulayabileceği birkaç doğal yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şöyle;

 • Düzenli diş fırçalamak
 • Soğuk, sıcak kompres uygulamak
 • Tuzlu su veya sirkeli su ile gargara yapmak
 • Zerdeçal, tuz, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile bir macun hazırlayarak diş etlerinize uygulayarak ağrınızı hafifletebilirsiniz. Üstelik ayda birkaç kez tekrar ederek uygulayabilirsiniz.
 • Adaçayıyla da gargara yaparak bakterilerin oluşumunu engelleyebilir ve ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.
 • Bitki lapası da ağrı hafifletici olarak kullanılabiliyor. Mikropları önleyen ve ağız sağlığında kullanılan bitkileri yağ veya su ile ezip ardından ağrıyan diş etlerinize koyabilirsiniz. Ancak ağzınızda açık yara var ise bu işlemi uygulamamanız daha doğru bir seçenek olabilir.

Diş Ağrıları Neden Kaynaklanır?

Diş eti ağrılarının sebepleri çeşitli şekillerde olabilir. Bu sebepler çoğu zaman ağız ve diş hijyenini düzenli olarak sağlanması ile geçebilir. Ancak bazı nedenler ise ciddidir ve karşılaşıldığı takdirde muhakkak uzman bir diş hekimine danışılmalıdır. Bu nedenler şöyle;

 • Diş iltihabı, diş eti ağrılarına sebep olabilir. Diş etlerine kadar inen iltihap ciddi sorunlara neden olabilir.
 • Pamukçuk, ağızda bulunan dokularda oluşan aftın diğer adıdır. Stres, zayıf veya doğru çalışmayan bağışıklık sisteminden dolayı oluşan pamukçuk, diş eti ağrılarına sebebiyet verebilir.
 • Diş etlerinin tahriş olması da büyük ve keskin ağrılara neden olabilmektedir. Diş etlerinin içinde birçok damar ve sinir ucu bulunuyor. Bu nedenle diş etlerinde tahriş ve yara gibi durumlar oldukça keskin ağrılara sebep olabiliyor.
 • Hormon değişimleri ve hamilelik de diş eti ağrılarına neden olabilmekte. Ancak hamileyken oluşan diş eti ağrıları için bir uzmandan yardım alınırsa hamilelik dönemi sona erdiği zaman da ağrıların devam etmesinin önüne geçilmiş olur.
 • Diş protezleri de diş eti ağrılarına sebep olabilmekte. Diş protezlerine alışma süreci ve düzgün takılmayan protezler keskin diş eti ağrılarına sebep olabilmekte.
 • Ağız kanseri olarak bilinen kanser türü diş eti ağrılarına sebebiyet verebilir. Eğer diş etlerinizde keskin ve zamanla geçmeyen ağrılarınız var ise muhakkak bir diş hekimine muayene olmalısınız.

Diş ağrısına ne iyi gelir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Diş Eti İltihabı Nasıl Teşhis Edilir?

dis eti iltihabi neden olur

Diş etlerinin iltihabının belirlenmesi uzman bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Öncelikle muayeneye giden hastanın detaylı tıbbi öyküsü, daha önce geçirdiği ameliyatlar ve yaşadığı sağlık sorunları doktor tarafından değerlendirilir. Daha sonrasında yine uzman doktor tarafından fiziki muayene yapılır. Bu esnada dişler, diş etleri, ağız ve dil muayene edilir. Doktorun gerekli görmesi durumunda kemik yapısının incelenebilmesi için röntgen ve diğer görüntüleme tekniklerinden yardım alınabilir. Yapılan tetkikler sonucunda belirli bir olgu elde edilemez ise daha detaylı tetkiklerin yapılması isteniliyor. Ayrıca uzman doktor gerekli durumlarda farklı branşlardaki uzmanlardan da görüş isteyebilmektedir.

Diş Eti İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti iltihaplarının çözümü öncelikle ağız ve diş hijyenini tam ve düzenli olarak sağlamaktan geçer. Diş eti iltihaplarının tedavisinin hızlı bir şekilde yapılması iltihabın ilerlemesine ve diş kaybına büyük ölçüde engel olur. Diş hekiminizin uyguladığı tedavi ile beraber ağız ve diş bakımınızı uzmanların önerdiği biçimde yapmak tedaviden kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olur. Gerekli görülen bazı durumlarda antibiyotik ve gargara ile tedavi yöntemi de uygulanabilmektedir. Ağız ve diş eti temizliğini de bir uzman tarafından profesyonel şekilde yaptırmak ağızdaki mikropları, tartar ve plak oluşumunu da önemli ölçüde engelleyerek, daha sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmanızı sağlar. Diş hekiminizin öneri ve tavsiyelerine uymak ağız sağlığınızı olumlu yönde etkileyeceği için diş eti ağrısı çekmenize de engel olabilir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

evde siyah nokta tedavisi nasil yapilir

Evde Siyah Nokta Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siyah noktalar cildi kusurlu gösteren ve cildinizin aslında pekte sağlıklı olmadığını gösteren bir problemdir. Cildinizin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.