Diş Eti Kanaması Neden Olur, Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Diş eti kanamasının sebepleri şöyle sıralanabilir:

 • İleri seviyede diş eti iltihabı: Nizami olarak temizlenmeyen dişler bir süre sonra diş etlerinde haddinden fazla miktarda bakteriyel faaliyet oluşumuna neden olur. Bunun sonucunda iltihaplanan diş etleri kanayabilir.
 • Yan etkisi olan ilaçlar: Rutin olarak kullandığınız bir ilaç varsa prospektüsü okumanız tavsiye edilir. Bazı ilaçlar diş eti kanamasına neden olabilir.
 • Yanlış ağız bakımı: Kullanılan ürünlerin siz uygun olmayışı ve yanlış metotlarla uygulanan bakımların zararları diş eti kanaması olarak gözlemlenebilir. Ağzı tahriş eden diş fırçalarından uzak durmak gerekir. Diş iplerinin yanlış kullanılması da diş etlerini kanatabilir.
 • İşlenmiş gıdalar: Sağlığa zararlı içerikleri bulunan besinler ağız sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle temiz besinlerin tercih edilmesi gerekir.

 

Diş Eti Kanaması İçin Doğal Tedaviler Nelerdir?

Diş eti kanamaları için doğal çözüm yöntemleri şöyle sıralanabilir:

 • Ağız bakımı: Bitkisel bir diş macunuyla dişlerinizi günde iki defa fırçalamak bakterileri öldürür ve diş etlerini eski sağlığına kavuşturur. Normal sertlikte bir diş fırçası doğru bir ağız bakımı için yeterlidir. Aynı zamanda elma sirkeli su içerek ağzınızdaki mikropları elimine edebilirsiniz.
 • Vitamin takviyesi: C vitamini eksikliğinin ileri seviyedeki sonuçlarından biri iskorbüt hastalığıdır. Diş etleriyle doğrudan alakalı olan bu hastalığın üzerinde vitaminlerin doğrudan etkisi vardır. Bu nedenden ötürü yeterli miktarda vitamin tüketmeniz önerilir.
 • Tuzlu suyla gargara: Tuzlu su kızarıklıklara ve kanamalara iyi geldiği için ağzınızı tuzlu suyla günde birkaç kez çalkalayabilirsiniz.

 

Diş Eti Kanamaları İçin Hangi Yağlar Faydalıdır?

Diş eti kanamasına iyi gelen bitkisel yağlar şöyledir:

 • Hindistan cevizi yağı: Hücrelerin yenilenmesine destek olduğu için dokuların iyileşmesini hızlandırır. Bir tatlı kaşığı kadar hindistan cevizi yağını ağzınızda on dakika kadar çevirmeniz faydalı olacaktır. Dilerseniz parmağınızla masaj da yapabilirsiniz.
 • Zeytinyağı kürü: Biraz ılık su, bir çay bardağı zeytinyağı ve biraz tuzu karıştırıp ağzınızı çalkalayın. Böylelikle kanamalardan kaynaklı enfeksiyonları önlersiniz.
 • Çay ağacı yağı: Etkileri hindistan cevizi yağına benzer. Diş eti kanaması ile alakalı enfeksiyonları engelleyebilir.

 

Diş Eti Kanamasına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Diş eti kanamalarına faydalı bitkiler şöyle sıralanabilir:

 • Zerdeçal: Ezip suyunu çıkardıktan sonra o suyu diş etlerinize uygulayabilirsiniz. Bakterilere karşı koruma sağlar.
 • Aloe Vera: Bitkinin yapraklarını kırıp içindeki özü çıkararak diş etlerinize sürebilirsiniz. İyileştirici etkisi sayesinde diş etlerinizi rahatlatacaktır.
 • Papatya çayı: Diş eti kanamalarına iyi geldiği gibi koruyucu özelliği de bulunur. Yemeklerden sonra içmek ağız sağlığınıza yararlıdır.
 • Siyah çay ve adaçayı: Kanı yoğunlaştırdığı için kanama oranını azaltır. Antibakteriyel olduğu için kanama sebeplerini ortadan kaldırabilir.
 • Misvak: Bitkinin gövdesi uzun yıllardır diş temizliği için kullanılır. Misvakla dişlerinizi temizleyerek doğal bir temizlik elde edebilirsiniz.

 

Diş Eti Kanaması İçin Hangi Diş Macunları Kullanılır?

Diş eti kanamalarına iyi gelen diş macunları bu duruma uygun olan içeriklerle donatılan diş macunlarıdır. Diş eti iltihabı ve kanamaları için en kritik olan maddelerden biri florürdür. Belli bir orana dek florür içeren diş macunları iltihap oluşumunu engeller. Burada dikkatli olunması gereken husus florürün miktarıdır. Belli bir seviyenin üzerindeki florür sağlığa zararlıdır. Bu nedenden ötürü Avrupa Birliğine üye ülkelerde üretilen diş macunlarını kullanabilirsiniz. Bu ülkelerde diş macunu içinde yer alan florür kanunlar nezdinde sınırlandırılmıştır. Böylelikle sağlıklı ölçüde florürle dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Diş eti kanaması için tavsiye edilen diş macunları genellikle bitkisel özlü macunlardır. Misvak, aloe vera ve nane içerikli diş macunları kullanabilirsiniz.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

beyaz sac ekimi var mi

Beyaz Saç Ekimi Var Mı, Nasıl Yapılır?

Beyaz saç ekimi yapılması mümkündür. Beyaz saç ekimin siyah, kahverengi ve sarı saç ekiminden her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.