Diz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Diz ağrılarını hafifletecek, evde kendiniz uygulayabileceğiniz basit ve bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Diz ağrılarını hafifletmek hatta geçirebilmek için kullanılan bazı yöntemler aşağıdaki gibidir.

 • Düşme ve çarpma akabinde başlayan diz ağrısına soğuk uygulamak ağrıyı hafifletebilir. Buz dolu bir torbayı bez ile sararak sorunun bulunduğu bölgede ağrı hafifleyene kadar bekletebilirsiniz.
 • Bamya tohumu çayının da diz ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle dizdeki sıvı kayıpları ve kas problemlerinden meydana gelen ağrıları, aktarlardan kolayca bulabileceğiniz bamya tohumu çayı ile hafifletebilirsiniz. Bamya tohumu çayını 2 hafta kullandıktan sonra 1 hafta ara verip sonra tekrar başlayabilirsiniz. Ayrıca bilinen başka bir rahatsızlığınız bulunuyorsa bu tür çayları kullanmadan önce muhakkak araştırmanız gerekmektedir.
 • Çınar yaprağı da özellikle kireçlenme ve romatizma ağrılarında yıllardır kullanılan etkili bir yöntemdir. Çınar yaprağını çay yapar gibi kaynatarak çıkaracağınız suyunu dizinizin ağrıyan bölgesine sürerek bekletebilirsiniz. Bu sayede ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.
 • Son olarak bir bardak içme suyuna 1 tatlı kaşığı epsom tuzunu attıktan sonra bir hafta boyunca ağrıyan dizinize pamuk yardımıyla uygulayın. Bu yöntemde ağrıları hafifletmek için kullanılan oldukça etkili ve memnun kalınan bir yöntemdir.

Diz Ağrısına Neden Olan Rahatsızlıklar Nelerdir?

diz agrisi rahatsizliklari nelerdir

Diz ağrılarına sebep olan birçok rahatsızlık bulunabilir. Ancak direkt olarak ağrıyı tetikleyen problemlerden bazıları şu şekilde;

 • Dizleri zorlamak, fazla ağırlık kaldırmak, sürekli ayakta durmak ve yoğun tempoda ağır sporlar yapmak kasları zorladığından dolayı diz ağrılarına sebebiyet vermektedir.
 • Özellikle orta yaş ve üzerinde görülen menüsküs şiddetli diz ağrılarının nedenlerinden biridir. Diz eklemlerinde oluşan yırtılma ve bükülme de menüsküs yırtıklarına sebebiyet verebilir.
 • Aşırı kilolu veya daha önceden diz travmaları geçiren kişilerde görülen osteoartrit de diz ağrısına neden olan hastalıklardan bir tanesidir. Diz eklemi çevresindeki kıkırdak dokusunda ve etrafında şişlik oluşumu ile kendini belli eder.
 • Diz kapağı ile kemiklerin bağlantısını sağlayan tendonların hasar görmesi ile oluşan tendon iltihabı, şiddetli diz ağrılarına sebep olmaktadır. Özellikle voleybol, hentbol, futbol ve basketbol gibi sporlar ile uğraşanlarda daha çok meydana gelmektedir.
 • Ayrıca dizin ön kısmında bulunan sebepsiz ağrılara ön diz ağrısı sendromu denilmektedir. Bu ağrıların sebebi olarak genelde sürekli oturmak, sık sık merdiven çıkmak olarak görülüyor.

Diş eti ağrısına ne iyi gelir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Diz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Diz ağrılarının iyileşmesi için tedavi uygulanırken bir çok etken göz önüne alınır. Hastanın yaşı, kilosu, yaşam tarzı, yaptığı aktiviteler, çalıştığı iş gibi etkenlerin hepsi tedaviyi şekillendirecek unsurlardır. Öncelikle ağrının ve varsa şişliğin dindirilmesi için soğuk kompres ve ağrı kesici merhem veya ilaçlar ile rahatlama sağlamaya çalışılır. Uzman doktorun ve fizik tedavi uzmanının uygun gördüğü bir program hazırlanır ve fizik tedaviden yardım alınarak hastalığın tedavisine başlanır. Diz içinde sıvı birikmesi gibi sorunlarda ise doktor tarafından sıvı birikmesi gibi sorunlarda ise doktor tarafından sıvı boşaltılır ve gerekli görülürse cerrahi işlem uygulanabilir. Bu tarz tedaviler diz ağrılarını dindirmek için etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Dizlerde kireçlenme olduğunu gösteren semptomları takip ederek diz ağrılarınızın kaynağına kolayca ulaşabilirsiniz. Belirtiler şu şekilde;

 • Özellikle geceleri şiddetlenen ağrılar
 • Yürümede zorluk
 • Zaman zaman dizlerden kütleme ve kazınma tarzında seslerin gelmesi
 • Merdiven inip – çıkarken zorluk
 • Diz çökerken zorlanma
 • Dizleri uzun süre kıvrık tutmamak
 • Uzun süre oturur halde duramamak

Doktorunuzun uygulayacağı tedaviye tam anlamıyla uyduğunuz zaman diz ağrılarına neden olan rahatsızlıklardan en kısa sürede kolaylıkla ve kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

evde siyah nokta tedavisi nasil yapilir

Evde Siyah Nokta Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siyah noktalar cildi kusurlu gösteren ve cildinizin aslında pekte sağlıklı olmadığını gösteren bir problemdir. Cildinizin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.