Diz Kararmaları Neden Olur, En Etkili Çözümler Nelerdir?

Dizlerdeki renk değişimleri çeşitli nedenlerle oluşabilir. Öncelikle diz kararmaları için evde doğal olarak uygulayabileceğiniz en etkili yöntemler şöyledir;

 • Beyazlata özelliği ile salatalık ciltte yoğun şekilde kullanılmaktadır. Salatalığı ortadan ikiye bölerek, 15 dakika dizlerinizi ovun. Sonrasında 5-7 dakika arası bekleyin ve durulayın. Bu işlemi istediğiniz sonucu alana kadar her gün uygulayabilirsiniz. Ayrıca içeriğindeki A ve C vitaminleri sayesinde cilde sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırır.
 • Bir limon ortadan ikiye bölünür, bölünen yarımlardan birinin üstüne 1 yemek kaşığı karbonat dökülür ve bu limonla 3 dakika boyunca dizler ovulur.15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır. Daha hızlı ve etkili sonuç almak için iki günde bir uygulayabilirsiniz.
 • 1 adet patates rendelenir ve rendelenen kısmın suyu sıkılır. Sıkılan su kararan bölgeye sürülür ve 15-20 dakika bekletilir. Sonrasında ılık veya soğuk su ile durulanır. Ayrıca ardından nemlendirilmesi gerekmektedir.
 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal 1 çay kaşığı süt karıştırılır.5 dakika boyunca dizlere masaj yapılır ve kurumaya bırakılır. Tamamen kuruduktan sonra ise sıcak su ile durulanır. Hiçbir yan etkisi bulunmayan zerdeçal karışımını, istediğiniz sonucu elde edene kadar her gün uygulayabilirsiniz.
 • 2 yemek kaşığı bal, yarım limonun suyu ve 1 çay kaşığı karbonat karıştırılır. Sorunlu bölgelere uygulanır ve 30 dakika bekletilir, ardından durulanır.

En etkili çatlak kremi hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Diz Kararmaları Neden Olur?

Diz derisindeki koyulaşma çeşitli nedenlerle meydana gelebilmektedir. Öncelikle nedenleri şöyledir;

 • Dizlerin fazla kapalı kalması
 • Kot pantolon, tayt ve benzeri tekstil ürünleri ile sürekli temas etmek
 • Sürekli diz üstünde durmak ve hareket etmek
 • Fazla güneşe maruz kalmak
 • Derideki pigment sorunları

Yukarıdaki maddelerin hepsi diz kararmasını tetiklemektedir. Dizlerinizdeki kararmaları önlemek için muhakkak dizlere hava aldırmalı ve nemlendirilmelidir. Ayrıca sadece dizde değil bölgesel olarak yayılan deri kararmaları ile karşılaşırsanız muhakkak bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Diz Kararmalarına İyi Gelen Kremler Nelerdir?

Dizleri rengini açmak amacıyla kullanılan aydınlatıcı kremler bulunmaktadır. Bu kremler etkisi kişiden kişiye ve kararmanın koyuluğuna göre değişmektedir. Ancak kullanıcı memnuniyeti en yüksek ürünler şöyle;

 • Sinoz vücut beyazlatıcı krem
 • Sante Plus vücut ve koltuk altı beyazlatıcı krem
 • Rochcell beyazlatıcı cilt kremi
 • Bee Beauty organik sertifikalı beyazlatıcı krem
 • BioAqua kararmalara karşı inci tozlu beyazlatıcı krem

Yukarıda listelenen kremlerin hepsi oldukça etkilidir. Ancak alınmadan önce yine de araştırılmalı ve onun sonucunda alınmalıdır.

Boyun kışıklıkları engelleme yollarına da yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Diz Bölgesi İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Dizdeki derinin dengesini sağlamak dizler için oldukça önemli bir etkendir. Eğer derinin dengesi sağlanırsa kurumaz, çatlamaz ve diz kararmaları gibi sorunlar meydana gelmez. Eğer diz bölgesine uygun bakım yapılmazsa evde uygulanan doğal yöntemler veya renk açıcı kremler kesin çözüm haline gelmez ve bölgedeki kararma kendini sürekli yeniler. Diz bölgesine uygun bakım önerileri ise aşağıdaki gibidir;

 • Dizlerdeki kararma kuruluğa ve çatlağa bağlı olarak gelişebilmekte. Dolayısıyla dizlerde sertleşme ve kuruluk durumlarında sert yapıya sahip ponza, kese ve benzeri ürünlerle diz kapakları ovulmalıdır. Ayrıca muhakkak her duştan sora vazelin ve benzeri yoğun yapılı, balm tarzı kremler ile yumuşaması ve nemlenmesi desteklenmelidir.
 • Aspirin su ile ezilerek macun kıvamına getirilir ve dizlere sürülür. 10-15 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Bu işlem de ölü derilerin atılmasını ve yeni deri oluşumunu desteklemektedir.
 • Banyodan sonra buğday yağı ile dizleri ovmak da kuruluğu ve çatlakları engelleyeceği için kararmaları önlemektedir.

Diz Kararması Hastalık Belirtisi Midir?

Dizlerde farklı renk oluşumunun herhangi bir hastalığın belirtisi olmadığı bilinmektedir. Ancak dizlerle beraber başka bölgelerde de kararma görülürse hastalık belirtisi olarak kabul edildiği bilinmektedir. Diz kararmalarında sadece kararma önleyici tedavi için doktora başvurulması tavsiye edilmektedir. Endişelenecek bir durum olmadığı da yine uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

yagli ciltlere karsi en etkili tonikler hangileridir

Yağlı Ciltlere Karşı En Etkili Tonikler

Yağlı cilde sahip olanlar için tonik kullanmak, yağlanmayı kontrol altına alabilmek için en değerli adımlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.