Doğal Yollarla Ten Nasıl Beyazlatılır?

Doğal yollardan cilt beyazlatmak kimyasalların yüzünde ne etki yaratacağını denemek istemeyenler için mantıklı bir çözümdür. Özellikle yaz aylarında koyulaşan ten renginin rengini birkaç ton açmak mümkündür. Maskeleri uygulamadan önce bileğinizde alerjik reaksiyon verip vermediğini kontrol etmeniz önemlidir. Bunun için maskelerden cilt tipinize uygun olanı seçerek cilt beyazlatma işlemini başlatabilirsiniz.

 • Maya maskesi: 2 tatlı kaşığı kuru maya ve 2 yemek kaşığı ılık su karıştırılır. Yüze ince bir tabaka halinde sürülüp kuruyana kadar bekletilir. Maya maskesi beyaz içeriği ile cilt rengini düzenli kullanımda açar. Cildi yumuşacık yapar.
 • Karbonat maskesi: 2 tatlı kaşığı karbonat ve 2 tatlı kaşığı gül suyu karıştırılır. İçerisine 1 tatlı kaşığı pirinç unu eklenir. Bu maske cilde ince bir tabaka halinde sürülüp kuruyana kadar bekletilir. Ardından ılık suyla yıkanır.
 • Limon maskesi: Limon hassas ciltler için yakıcı olabileceğinden seyreltilerek kullanılmalıdır. 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı pirinç unu ve 3 damla limon suyu karıştırılır. Bu maske cilde ince bir tabaka halinde sürülüp kuruyana kadar bekletilir. Ardından ılık suyla yıkanır.

Diz kararmaları neden olur, en etkili çözümler nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Kalıcı Cilt Beyazlatmak Mümkün Mü?

Kalıcı cilt beyazlatma yüzyıllardır beyaz tenli olmak isteyen kadınlar tarafından denenmiştir. Kalıcı demek doğru olmasa da güzellik salonlarında uygulanan bazı yöntemler ile dönemlik olarak cilt beyazlatmak mümkündür. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Kozmetik renk açıcı sprey ve kremler: İçeriklerinin temiz olmasına dikkat edilmesi gereken bu kremler uzun süreli kullanımda birkaç tona kadar ten rengini açabilmektedir.
 • Kimyasal peeling: Meyve asitleri kullanılarak yapılan peeling işlemi uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kojik ve retinoik asit kullanılarak renk açma işlemi gerçekleştirilir.
 • BBL: Geniş spektrumlu ışık lensler yardımıyla deri dengi açma işlemini gerçekleştirir. İlk olarak Amerika’da bulunup uygulanmış bir yöntemdir.
 • Coolaser: Lazer teknolojisi kullanılırken aynı zamanda erbium veya karbondioksit enerjisinden de yararlanılan bir işlemdir. Uzun süreli kalıcılık sağlar.

Patatesle Cilt Beyazlatma

Patates yardımı ile cilt beyazlatma hem organik hem de maliyetsiz bir yöntemdir. Cilt beyazlatma işlemi patatesin içeriğindeki yüksek nişastadan kaynaklanır. Bu sebeple patateslerinizin yaş patates olması daha iyi fayda sağlayacaktır. Patatesin beyazlatıcı etkisinden faydalanmak için iki farklı seçeneğiniz bulunuyor. Bu seçeneklerden hangisi size daha kolay geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Patates tüm cilt tipleri için uygun bir üründür.

 • 1 adet soyulmuş patatesi rendeleyin. Rendelenmiş patatesi bir tülbentin içine alarak sıkın. Tülbent yoksa elinizle sıktıktan sonra süzgeçten geçirin. Ardından pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Güneşe çıkmayacağınız zamanlarda sürmeniz en faydalısı olacaktır.
 • 1 adet patatesi ince ince dilimleyip hiç bekletmeden yüzünüzde bekletin. Soğuk patates hem cildinizi gerginleştirir hem de hızlı bir beyazlık etkisi sağlar.

Cilt Lekelerini Gideren Maske Tarifi

Cilt lekeleri özellikle yazın meydana gelen cilt sorunlarındandır. Cilt lekelerini gidermek için yoğurt maskesinden yararlanmayı mutlaka deneyiniz. Maskeyi uygulamadan önce bileğinizde alerjik reaksiyon verip vermediğini kontrol etmeniz önemlidir. Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 3 damla limon suyu
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Malzemeleri karıştırıp ince bir tabaka halinde yüzünüzde 20 dakika bekletin. Göz çevresine uygulamaktan kaçının. Ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Ayrıca en etkili çatlak kremi bilgilerine de bakabilirsiniz.

Pirinç Cildi Beyazlatır Mı?

Pirinçle cilt beyazlatmak özellikle Uzakdoğu’da uygulanan bir yöntemdir. Pirinç suyunu bekletme yöntemi ile bu suyu, cilt beyazlatma işleminde kullanabilirsiniz. Pirinç suyu şöyle hazırlanır:

 • Yarım bardak pirinci 3 bardak suda 20 dakika haşlayın.
 • Haşladığınız suyu pirincinden ayırın.
 • Suyu kapaklı bir kavanoza koyup serin ve ışıksız bir ortamda 1 gün bekletin.
 • Gece yatmadan önce pamukla yüzünüze bu suyu sürün. Suyun kullanım ömrü 1 haftadır ve buzdolabında saklanmalıdır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

yagli ciltlere karsi en etkili tonikler hangileridir

Yağlı Ciltlere Karşı En Etkili Tonikler

Yağlı cilde sahip olanlar için tonik kullanmak, yağlanmayı kontrol altına alabilmek için en değerli adımlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.