Son Dakika
Home / Ne nedir? / Egzama Nedir?

Egzama Nedir?

Egzama alerji veya stres sebebiyle ciltte meydana gelerek derinin hastalanmasına yol açan bir rahatsızlıktır.  Önemli sonuçlar yaratmasa bile, görünüş olarak oldukça rahatsızlık vererek psikolojik bozukluklara yol açar. Deride iç veya dış etkenlere bağlı olarak ilerleyen egzama, deride kuruluk hissi oluşturan, kaşıntı yapan ve birçok türünde kabarcıklarla kendini gösteren iltihabi bir deri hastalığıdır. Nedenleri konusunda net bir yargıya varılamasa bile çoğunlukla alerji ve strese bağlı olarak oluştuğu konusunda görüş birliği vardır. En rahatsız edici yönü ise, çatlayan ve pullar haline gelen deriye mikroorganizmaların kolayca giriş yaparak enfeksiyona sebep olmasıdır. Tüm vücutta olabilmesine karşın en fazla el, ayak ve bacaklarda görülmektedir.

Egzama rahatsızlık verdiği kişiye rahatsız edici ve ürpertici bir görünüm vermesine rağmen tehlikeli hastalıklar sınıfında görülen bir hastalık türü değildir. Basit tedaviler sonrasında gelişimi yavaşlatılarak kontrol altına alınabilir. Özellikle soğuk kış aylarında oluşmaya müsait ortam bulan egzama, aşırı kalın giysiler, çok sıcak suyla yapılan banyolar, enfeksiyonlar ve kapalı yerlerin ısıtmasında kullanılan sistemlerin cildi tamamen kuruttuğu ortamlarda kendini gösterir.

Egzamanın Oluşma Sebepleri

Egzama havaların gittikçe soğumasıyla birlikte ciltte meydana gelen nem kaybı, kuruluk ve stres sebebiyle oluşmaktadır. Fakat farklı egzama tiplerine göre oluşma sebeplerinde değişkenlik görülmektedir. En fazla bilinen türü çocukluk dönemlerinde görülmeye başlanan atopik egzamadır. Bunun dışında farklı sebeplerle oluşan egzama türleri ise.

 • Seboreik egzama,
 • Kontakt egzama,
 • El egzaması,
 • Numuler egzama,
 • Saboreik egzama,
 • Gravitasyonel egzama,
 • Asteatotik egzama

Şeklinde sınıflandırılmaktadır. Oluşan egzamaların büyük çoğunluğu evlerde kullanılan deterjanlar, kimyevi maddeler, parfümler, lastikli maddelerdir. Bebeklik döneminde verilen süt ve yumurta gibi besinlerden oluşan alerjiler bile egzamanın başlangıcı olabilmektedir.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis sayesinde daha fazla ilerlemeden durdurulabilen bir hastalıktır. Bazı türleri fiziki muayene ile teşhis edilebilirken, deriden alınan sürüntü örneklerinin mikroskobik olarak incelenmesi sonucu teşhis konulan türleri de mevcuttur. Tedavinin ihmali veya geciktirilmesi, derinin geri dönülmez derecede kalınlaşmasına ve renk değiştirerek koyulaşmasına sebep olur. Tedavi yöntemleri arasında lokal ve sistemik ilaçlar ve topikal pomatlardan istifade edilir. Fakat kullanılan bazı kremlerden bazılarında içerik olarak çinko bileşimi veya kortizon olması sebebiyle uzun süreli kullanımlarda cilt tahriş olabilmektedir. Bu tür tedavinin doktor gözetiminde yapılması gereklidir.

Egzama konusunda yapılan tıbbi incelemelerde, bazı türlerinin stres kaynaklı olduğu konusunda görüş birliğine varılmıştır. Birçoğunda strese bağlı oluşum olmasa da, ileri safhalara ulaşmasının en büyük sebebi, görünümü sebebiyle oluşan psikolojik rahatsızlığın yarattığı strestir. Tedavi süresince egzamalı bölgenin kesinlikle kaşınmaması ve tahriş edici maddelerden uzak durulması gereklidir. Ayrıca egzamalı olan bölgenin cildi tahriş etmeyen yumuşak pamuklu kumaşlarla kapalı olması tavsiye edilmektedir.

 Çiçek aşısı olmamaları konusunda uyarılan egzamalı hastalara, çiçek aşısının ölümcül sonuçlara sebebiyet verecek ateşli hastalıklara ortam sağladığı anlatılmaktadır. Egzamalı hastalar uçuk virüsü hastalarının yakınına sokulmamalıdır.  Aksi halde kısa sürede enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir. Egzamadan korunmak için

 • Aşırı sıcak tutan yün giyeceklerden kaçınılmalı,
 • Cildi nemli tutmalı,
 • Günlük en az 2 litre su tüketilmeli,
 • Çok sıcak suyla banyodan kaçınılmalı

Egzama semptomlarının düşük seviyede tutmak için papatya kremiyle nemlendirme yapılması ciltte oluşan kaşıntıların hafifleşmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca bitkisel ürünler arasında bulunan meyan kökü, lavanta, sarı kantaron ve çuha çiçeği yağı egzama hastalarının kaşıntı sonucunda oluşabilecek deri döküntülerini en aza indirmesi açısından fayda sağlamaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis ve doktor kontrolündeki tedaviler, egzamanın sonlandırılması için en etkili yöntemlerdir.

About tedavi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.