Son Dakika
Home / Tedaviler / Egzama Tedavi

Egzama Tedavi

Egzama ülkemiz sınırları içerisinde oldukça yaygın bir hastalıktır ve farklı tipleri bulunur. Bir nevi cilt hastalığı olarak bilinen bu durum çok sık karşılaşılmasına rağmendi henüz kesin bir tedavisi de yoktur. Bunun için egzama ile baş etmek zorunda kalan hastaların bu hastalıkla yaşamayı öğrenmeleri ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilmesi önemlidir. Egzama kalıtsal bir hastalık olabileceği gibi çeşitli nedenlerden de kaynaklı olabilir. Her yaşta ortaya çıkan hastalık herkeste aynı şekilde seyretmez. Egzama için yapılan tedavi bir anlamda korunma açısındandır. Doktorunuzun size söyleyeceği uyarılar ve önlemlerden yola çıkarak hareket ederseniz o zaman egzama atakları ya da şikâyetleriyle de baş etmek durumunda kalmazsınız.

 Egzama özellikle kış aylarında daha fazla artış gösterir. Havanın soğuk olması ve nemin yüksek olması hastalığın şiddetini artırabilir. Bunun yanı sıra kullanılan, su, sabun ya da deterjanlar egzama oluşumunun da başlıca nedenleri arasında gösterilebilir. İlk olarak egzama içi su dolu olan bir kabarcık gibi kendisini gösterir ve sonrasında bu kabarcıklar yerini kepeklenmeye bırakacaktır. Daha sonra kabuklaşan bu görüntü deride kalınlaşmaya neden olur ve estetik açıdan bakıldığında rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Egzama Tedavi

Egzama Vücudun Neresinde Olur?

Egzama vücudun farklı bölgelerinde olabileceği gibi genellikle ellerde görülür ve ellerdeki savunma kapasitesinin yok olmasıyla birlikte kendisini de gösterecektir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi kullanılan su, deterjan ve de kimyasal maddeler derinin zaman içerisinde yapısının bozulmasına neden olacağından dolayı bu şekilde bir durum ortaya çıkar. En fazla ellerin ve sırtın etkilendiği bu hastalıkta kuru tipte olan lezyonlar tek elden asimetrik bir şekilde başlar ve sonrasında diğer ele doğru yayılır.

Alerjik Egzama

Egzamanın tek nedeni bunlar olarak gösterilmez özellikle alerjik bir cilde sahip olan kişiler egzama ile karşı karşıya olabilir. Ciltte duyarlılığın bir kere bile oluşması durumunda artık bunun önüne geçilmeyecek ve çok az kimyasal kullanımında bile artış gösterecektir.

Egzama tanısına hastanın fiziki muayenesinde ve yanma testinde karar verilebilir ve sonuç kesin olarak ortaya konulur.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Vitiligo Hastalığı Tedavisi

İnsan vücudu deri ile kaplıdır ve bu deriye rengini veren ise pigmentlerdir. Eğer sizin vücudunuzda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.