Et Benlerine Karşı Doğal Tedaviler Nelerdir?

Et benlerine karşı doğal tedaviler bulunmaktadır. Bu yöntemler uygulanmadan önce doktora başvurulmalı ve et beninin oluşumunun altında tehlikeli bir nedenin olup olmadığı öğrenilmelidir. Sonrasında evde doğal yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ise şu şekildedir;

 • Elma sirkesi sağlık ve cilt için oldukça yararlıdır. Elma sirkesini bir pamuğa batırıp fazlasını sıkın. Pamuğu et beninin üstüne sarılarak bandaj yapılır ve bir gece bekletilir. Et beni koyulaşıp düşene kadar bu işlem tekrar edilebilmektedir. Elma sirkesi cilt dokusunun kırılmasına neden olduğu için beninizin düşmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Gerçek çay ağacı yağı antifungal özelliği ile benlere oldukça etki etmektedir. Çay ağacı yağın bir pamuğa 5 damla kadar damlatılır ve temizlenen beni üzerine sürülür. Bu işlemi etkisini görene kadar günde 3-4 defa tekrar edebilirsiniz.
 • 2-3 adet sarımsak ezilir ve et benlerinin üzerine sarılır. Bu şekilde 1 gece bekletilir. 3 gece tekrar edebilirsiniz. Sarımsak da antifungal özelliğe sahip olması nedeniyle oldukça etkilidir. Kokusu rahatsız edici olsa da düzenli uyguladığınızda beninizin derinizden ayrıldığını görebilirsiniz.
 • Muz kabuğu da şaşırtıcı derecede etkilidir. Siğil ve benler üzerindeki son derece olumlu etkisi uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bir parça muz kabuğunun beyaz tarafını temizlediğiniz benli bölgenin üstüne koyun ve bir gece bekletin. Bu işlemi sonuç alana kadar her gece rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Doğal yollarla ten nasıl beyazlatılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Et Benlerinin Oluşumu Neden Tetiklenir?

Et benleri çeşitli nedenlerle meydana gelebilmektedir. Cilt üzerinde çıkıntı oluşturarak meydana gelen et benleri çoğu zaman zararsızdır. Et benlerinin oluşumunu tetikleyen faktörler ise şöyledir;

 • Aile üyelerinde et beni oluşumu veya halihazırda var olması
 • Hamilelik
 • İnsülin direnci
 • Tip 2 diyabet
 • Normalin üstünde kiloya sahip olmak
 • Human papilloma virüsü (HPV)

Yukarıda belirtilen faktörlerin hepsi et beni oluşumunu tetiklemektedir. Dolayısıyla vücutta et beni oluşumu gözlenirse öncelikle doktora başvurulmalı ve altta yatan nedenler araştırılmalıdır.

Et Benlerine Cerrahi Tedavi Uygulanır Mı?

Uzmanlar tarafından et benlerine cerrahi müdahale uygulanabilir. Bu yöntemler kişinin isteği üzerine veya doktorun uygun gördüğü durumlarda uygulanmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir;

 • Kriyoterapi yöntemi ile sıvı azotla et beninin dondurulup düşürülmesi anlamına gelmektedir. Kullanılan etkili yöntemlerden bir tanesidir.
 • Elektro cerrahi ise yüksek elektrik kullanarak dokuya bilinçli olarak zarar verilir ve bu şekilde ben düşürülür.
 • Ligasyon yöntemi ise cerrahi iplikle boğma anlamına gelir ve yüksek oranda tercih edilir.
 • Et beni lokal anestezi ile cerrahi şekilde alınır.

Yukarıdaki yöntemlerin hepsi cerrahi uygulamalardır. Uzman doktor tarafından hastane gözetiminde yapılması gerekmektedir. Evde profesyonel olmayan şekilde boğma veya kesme gibi et benlerine uygulanan işlemler çok daha büyük sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Diz kararmaları neden olur, en etkili çözümler nelerdir? Bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Et Benleri İçin Kremler Nelerdir?

Benler için profesyonel olmayan ve ilaç firmaları tarafından satılmayan, markası bile olmayan sınırlı sayıda krem bulunmaktadır. Ancak bunların kullanımı tavsiye edilmemektedir. İçeriğinin kim tarafından ve hangi koşullar altında hazırlanıldığı bilinmeyen, hangi cilt tipine uygun, kimler kullanamaz ve neden kullanamaz gibi sorulara açıklama getiremeyen kişiler tarafından hazırlanan ürünler sağlık anlamında pek çok açıdan risk oluşturmaktadır. Aynı zamanda çiller ve benleri kazımak için manikür makinasına benzeyen aletler de bulunmaktadır. Bu aletleri kullanmadan önce bölgenin uyuşturulması tavsiye ediliyor ancak bu tarz işlemleri özellikle deri altını da ilgilendiren işlemleri evde yapmak çok sakıncalıdır. Et benlerinin tedavisi uzman gözetiminde yapılmalıdır. Eğer evde tedavi etmek zorundaysanız yukarıdaki doğal yöntemleri kullanabilirsiniz.

Et Benleri Kansere Neden Olur Mu?

Büyük sağlık sorunlarına neden olmadığı bilinen et benleri kanser oluşumuna da neden olmaz. Ancak kaşırken veya takılma gibi sorunlarda acıyorsa, zarar görüp kanıyorsa ve kişiye görsel anlamda rahatsızlık veriyorsa alınmaktadır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler

Saç ekim işlemlerinde teknolojik anlamdaki gelişmeler, kellik ya da saç seyrekliği gibi sorunların daha hızlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.