Gözde Uçuşan Cisimler (Karıncalanma) Neyin Belirtisidir?

Gözde karıncalanma tıpta miyodizopsi olarak tanımlanmaktadır. Gözde farklı zamanlarda ortaya çıkan bu rahatsızlık pek çok kişide yaygın olarak görülmesine rağmen önemsenmeyen ancak aniden ortaya çıkması ve ilerlemesi durumunda ciddi sorunlara yol açan rahatsızlar arasında yer alır. Nokta, ip, küçük sinekçikler, yüzen kuyruk, örümcek ağı vb. şekillerde ortaya çıkan bu cisimler sadece bir illüzyondan ibaret değildir. BU tip unsurlar gözde gerçekten var olan unsurlardır.

Gözde karıncalanma ve uçuşan cisimler görülmesinin belirtileri:

  • Nokta, ip biçiminde şekiller ve
  • Yüzen kuyruk ve örümcek ağlarına benzer cisimler görmek vb.

Olarak sıralanabilir. Gözde uçuşan cisimler başta miyodizopsi olmak üzere birçok farklı sorun nedeniyle ortaya çıkabilir.

Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Gözde Uçuşan Cisimlerin Nedenleri Nelerdir?

Gözde karıncalanma ve baş ağrısı gibi problemlerle zaman zaman ortaya çıkan bir problem olan nokta ve ip benzeri cisimler görmek farklı hastalıkların habercisi olabilir. Vücudun en hassas parçalarından biri olan gözler farklı nedenlere bağlı olarak hayat boyu küçük büyük sorunlarla karşılaşır. Özellikle küçük tanecikler şeklinde görülen bu cisimler ve gözde ışık çakmaları, gözün iç kısmında yer alan jel biçimli sıvının (vitereusun) içinde ortaya çıkan yoğunlaşmış hücre ve sahalar nedeniyle görülebilir.

Gözde ortaya çıkan bu tip cisimler retina tabakasına düşen gölgeler olarak tanımlanabilir. Gözün içini kaplayan retina, ışığı algılayarak görüntüyü beyne ileten tabaka olması nedeniyle bu bölümde ortaya çıkan ufak sorunların temel belirtisi nokta, dair ve örümcek ağı benzeri biçimlerde görülmesidir.

Gözde Işık Çakmaları ve Uçuşan Cisimler Zamla Geçer Mi?

Gözde uçuşan cisimler geçer mi sorusunun yanıtını vermek oldukça zorudur. Kişilerde hangi nedenlere bağlı olarak bu tip unsurların ortaya çıktığının belirlenmesi ve uygun tedavi yönteminin belirlenerek uzman kontrolünde uygulanması son derece önemlidir. Kısa süreli olarak ortaya çıkabileceği gibi zaman içinde tekrar ederek ilerleyen yaşlarda ciddi sorunlara yol açabilir.

Retinada vitreustan kaynaklanan sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan yırtılmalarda göz içinde ufak kanamalar meydana gelebilir. Gözde ortaya çıkan bu kanamalar farklı ufak cisimlerin görülmesi şekilde belirti verir. Bu tip sorunlar görme kaybına bile neden olacak farklı tip rahatsızlıkların ilk sinyallerini veriyor olabilir. Gözde uçuşan cisimler zaman içinde geçebilir ancak ilk sık sık tekrarlaması durumunda veya aniden ortaya çıkması halinde uzman bir göz doktoruna başvurulması gerekir.

Karaciğer yağlanması nedir, neden olur? Hakkında merak edilen bilgiler yazımızdadır.

Gözde Uçuşan Cisimlerin Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

Gözde uçan cisimlerin tedavisi için öncelikle sorunun kaynağının bulunması gerekir. Özellikle 45 yaş ve üzeri kişilerde aniden rotaya çıkan ışık çakmaları ve gözde uçuşan cisimler migren ve tansiyon gibi farklı sorunların işaretçisi olabilir. İlk olarak bu tip belirtiler gösteren hastalarda retinada yırtık olup olmadığı incelenir. Bu cisimlerin büyük çoğunluğu zaman içinde kaybolsa da bazıları sık sık tekrar edebilir. Bu durumda uzman bir hekime görünerek belirtinin temel nedeni tespit edilerek farklı tedaviler uygulanmalıdır.

Gözde Uçuşan Cisim İçin Doktora Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Gözde uçuşan cisimler ve karıncalanma sorunlarının aniden nüksetmesi ve görüşü engellemeye başlaması durumunda vakit kaybetmeden göz doktoruna görünmek gerekir. Bu tip belirtilerin ortaya çıkması durumunda:

  • Ani ortaya çıkan uçuşmaların görülmesi,
  • Işık çakmakları ve gözde perde benzeri unsurların ortaya çıkması,
  • Karıncalanma ve ağrının sürekli devam etmesi vb.

Durumlarda gözde uçuşan cisimler ortaya çıktığı ilk andan itibaren en kısa sürede doktora başvurulması gerekmektedir. Özellikle orta ve ileri yaş gruplarında bu sorunlar ciddi görme bozukluklarına neden olabilir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

evde siyah nokta tedavisi nasil yapilir

Evde Siyah Nokta Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siyah noktalar cildi kusurlu gösteren ve cildinizin aslında pekte sağlıklı olmadığını gösteren bir problemdir. Cildinizin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.