Güneş Yanıklarının Evde Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güneş yanıkları iyice sıcakların yükseldiği Temmuz ya da Ağustos aylarında çok karşılaşılan bir durumdur. Cildin güneşten iyice korunmamış olması, güneş ışınlarının direkt olarak cilde temas etmesi ya da uzun süre korumasız bir şekilde güneş altında kalmak güneş yanıkları oluşmasına sebep olabilir. Bu durum hem dış görünüş açısında hem de sağlık açısından hiç istenmeyen bir durumdur. Yüzde oluşan kırmızı ve büyük lekeler dış görünüşünüzü etkilerken; yanma ya da kaşınma gibi sebeplerden cildinizi tahriş ederek sağlık problemleri ortaya çıkarabilir.

Güneş Yanıklarının Belirtileri Nelerdir?

Güneş yanıklarının belirtileri tamamen kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda kişinin ne kadar süre güneşte kaldığı da bu belirtilerde değişkenliğe neden olabilir. Ancak çok net bir şekilde belli olur ve erken fark edilerek hemen tedavi edilebilir. Genel olarak güneş yanığının belirtileri şu şekildedir:

 • Deride ağrı
 • Deride kızarıklık
 • Deride gerginlik
 • Derinin soyulmaya başlaması
 • Derinin aşırı sıcak olması
 • Bulantı ve kusma
 • Baş ağrısı
 • Yüksek Ateş
 • Titreme
 • Boyun tutulması
 • Aşırı susuzluk
 • Gözlerde çok fazla hassasiyet başlaması

Doğal yollarla ten nasıl beyazlatılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Güneş Yanığında Nemlendirici Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda ya da yetişkinlerde vücutta oluşan güneş yanıkları için birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Tüm bu yöntemler nemlendirici ile desteklenmelidir. Bu sayede uygulanan tedavinin etkisi arttırılabilir ve çok daha hızlı bir şekilde onarılabilir. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde 3 kere güneş yanığı oluşan alana nemlendirici uygulanmalıdır. Bu sayede 48 saat içinde güneş yanığını tedavi edebilirsiniz.

Güneş Yanığı Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneş yanığı oluşan bölgenin çok hassas ve dikkatli bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde küçük ya da büyük lekeler cildinizde oluşabilir. Bunu önlemek içinde dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus vardır. Bu önemli noktalar şu şekildedir:

 • Güneş yanığı olan alanda çok fazla kaşıntı olacaktır. İz kalmaması için asla kaşınmaması gerekir. Hatta özellikle ellerinizi teninize temas ettirmemeye özen gösterin.
 • Aşırı güneşe maruz kalındığı için susuzluk hissedilecek ve vücudun su ihtiyacı artacaktır. Bu yüzden bol su tüketilmelidir.
 • Soğuk banyo vücudunuzda oluşan yanma hissini giderebilir. Günde 3-4 kere yanık bölgeyi soğuk su ile tahriş etmeden silebilirsiniz.
 • Güneş yanığı oluşan bölge su toplayabilir. Böyle bir durumda patladığı zaman hemen steril edilip antibiyotikli bir krem sürülmelidir.

Salatalık ile Güneş Yanığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Salatalık, bol miktarda su içerdiği için cilde çok yararlıdır. Cilt üzerinde yenileyici, canlandırıcı ve onarıcı etkisi vardır. Bu sayede güneş yanığı tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir. Güneş yanığı oluşan bölgeye bir miktar salatalık suyu sürülerek cildi rahatlatabilirsiniz. Bu sayede cilt kendini yenilemeye başlar ve hızlı bir şekilde yanığı tedavi etmiş olursunuz.

Aloe Vera ile Güneş Yanığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aloe vera, cilt için en etkili ve en iyi ürünlerden bir tanesidir. Ciltte oluşan yara, yanık, leke ya da cilt bakımı için kullanılabilir. Güneş yanığı içinde çok etkili ve hızlı bir yöntemdir. Güneş yanığı oluşan bölgenin üzerine aloe vera sürerek, acı ve yanma hissini alabilir ve cildi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca onarıcı etkisi sayesinde de çok kolay bir şekilde yanığı tedavi edebilir.

En etkili çatlak kremi bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Lavanta Yağı ile Güneş Yanığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lavanta yağı, nemlendirici ve onarıcı etkisi ile en güçlü yöntemlerden bir tanesidir. Yanık oluşan bölgeye lavanta yağı sürerek çok kısa bir süre için onarılmasını ve iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Böylece doğal bir yol ile güneş yanığı tedavisi uygulayabilirsiniz.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler

Saç ekim işlemlerinde teknolojik anlamdaki gelişmeler, kellik ya da saç seyrekliği gibi sorunların daha hızlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.