Haşimato Tedavi

Son zamanlarda insanların baş etmek zorunda oldukları pek çok hastalığın ismini duymaya başladık. Bu hastalıklardan bazıları korkuturken bazılarının da iyi bir tedavi sürecinin geçirilmesiyle birlkte başarılı sonuçlar verdiği de bilinir. Bu anlamda haşimato hastalığı da adından bahsettiren hastalıklardan bir tanesi olarak gösterilebilir. Haşimato hastalığının genel tanımı olarak bağışıklık sistemini etkileyen bir durum denilebilir. Virüs, bakter, mantar ya da parazit gibi zararlı olan antikorların tiroit bezine yöneldikten sonra yok etmeye çalışmasıdır.  Tüm dünyada görülebilen bu hastalık oldukça yaygın olarak bilinmektedir. Haşimato hastalığını sıkıntılı hale getiren neden is geç teşhis ediliyor olmasıdır.  

Haşimato Hastalığı Nedir?

Haşimato hastalığı sırasında vücut tiroid bezlerinin koruma mekanizmasını yabancı olarak algılar ve onunla savaş içerisine girer. Bu durum zaman içerisinde tiroid yetmezliğine neden olacaktır. Hastalık ilk olarak 1912 yılında keşfedildiği için hastalığı bulan Akira Haşimato ismini almıştır. Haşimato dikkat edilmemesi durumunda ciddi sonuçları da beraberinde getirecektir. Bunun için hastalığın bir an önce tedavi edilmesi gereklidir.

Haşimato Tedavi

Haşimato Tedavisi

Haşimato hastalığının tedavi süreci öncesinde teşhis önemlidir. Bunun için tiroid hormonlarının eksikliği ya da fazlalığı durumunda şüphe edilmesi önemlidir. Bu tespitlerin ise farklı zaman aralıklarında yapılması mümkündür.  Bunu doktorunuz size belirtecektir. Eğer ki troid hormonlarınızda yetmezlik ö z konusu olursa bu durumda doktorunuz buna yönelik bir tedavi aşamasına geçecektir. Bu süre ise 6–8 hafta boyunca devam eder ve hormon dozunun ayarlanması da yapılır. normal sınırlar içerisine gelen hormonlar 4-6 ay arasında da sürekli olarak kontrol edilmelidir. Bu dönemde hastanın tedavi aşamasında beslenmesi önemlidir. Kilo alımı ve hastanın aktivitelerinde farklılık yapılması planlanabilir. Özellikle de triod hormonlarının çocuk sahibi olma yaşlarına gelen bayanlarda düzenli kontrol edilmesi önemlidir. Haşimato hastalığında ise troid nodüllerinin görülmesi sık yaşanılan bir durumdur.  

Hastalığın kişiye vermiş olduğu zarar ise kişiden kişiye değişir. Burada hastanın klinik tablosu oldukça önemlidir. Örneğin saç dökülmesi, kilo sorunu, üşümeler gibi durumlar ve hastalığın bir an önce tedavi edilmemesi durumunda kan yağlarında yükselmeler olacak ve bu da kalp rahatsızlığına neden olacaktır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler

Saç ekim işlemlerinde teknolojik anlamdaki gelişmeler, kellik ya da saç seyrekliği gibi sorunların daha hızlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.