Son Dakika
Home / Tedaviler / Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid yani halk arasında bilinen adıyla basur yaygın olarak bilinen bir sağlık problemidir. İç ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşidi vardır ve hastanın yaşam kalitesini ciddi anlamda etkiler. Basurun belirtileri ve tedavisi ile ilgili olarak bu makalemizde siz değerli takipçilerimize bilgiler verelim istedik.  

Hemoroid makatın etrafında olan varis gibi şişmiş olan bir yumurtacıktır. Özellikle sağlıksız beslenme ile yakından ilişkisi olan bu hastalığı düzensiz olarak temizlenmemek tetikleyecektir. Hemoroid’İn iki çeşidinin olduğunu söyledik. Bunlardan birincisi anüsün ağız tarafında meydana gelir ve eksternal olarak tanımlanır. İkincisi ise kalın bağırsakta meydana gelir ve internal hemoroid şeklinde isimlendirilir. Her 4 yetişkinden bir tanesinde hemoroid görülür ve çok uzun zaman boyunca kendisini gizleyebilir. Basur oluşumunun başlamasından itibaren de kişide ciddi bir yaşam kalitesi bozulmasına neden olacaktır. Hemoroid tedavisinde en son başvurulacak tedavi şekli ise ameliyattır. Ancak basur neden oluşur? Bunun da tanımlamasını yapalım.

Hemoroid Neden Olur?

  • Düzensiz tuvalet alışkanlığı
  • Doğum sırasında ıkınmaya bağlı olarak makatın zorlanması
  • Sürekli oturmak
  • Tuvalet kullanımında hijyene dikkat etmeme
  • Pelvik bölgesinde genetik nedenlerden dolayı meydana gelen tümörler

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

  • Makat bölgesinde kaşıntılar.
  • Dışkılama sırasında kanama ve şiddetli bir şekilde ağrı duyulması. (Makattan gelen her kan basur habercisi değildir.)
  • Otura sırasında ağrıların oluşması
  • Makattan basurun sarkması ve ele gelmesi.  
Hemoroid Tedavisi

Hemoroidin Tedavisi Var mı?

Hastaların büyük bölümü kendisini çok rahatsız etmediği ve yaşam kalitesini etkilemediği sürece doktora başvurmazlar. Hatta başvuranların büyük bölümünde hastalar çekinirler. Bu da tedavinin geciktirilmesi durumunda hemoroid şişliklerinind e daha hızlı çoğalıp azalmasına neden olur. Dış hemoroid hemen teşhis edilebilirken iç hemoroid’İn teşhisi ancak kolonoskopi ile mümkün olacaktır. Eğer ki hemoroid ilerlememiş ise o zaman ilaç tedavisi yapılarak durumun üstesinden gelinebilir. İleri düzeyde yaşanacak olan basur için cerrahi operasyon şarttır.

Hemoroid tedavisinde doğal yöntemlerden de fayda sağlanabilir. Bunun içinde hakiki zeytinyağı ve mürdüm eriği etkili çözümler getirebilmektedir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir? Halk arasında bilinen adıyla sedef hastalığı tıbbi olarak Psoriasis şeklinde tanımlanır. Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.