İstenmeyen Tüyleri Doğal Yollarla Geçirme Yolları Nelerdir?

İnatçı tüyler için birçok çözüm yolu bulunmaktadır. Ancak ağda, jilet ve epilasyonun hakkında hala zararlı olduğuna dair çeşitli iddialar bulunmaktadır. Evde en doğal şekilde istenmeyen tüylere karşı uygulayabileceğiniz çözümler şöyle;

 • Limon ve tuz kürü kıl kökleri üzerinde oldukça etkili ve zayıflatıcı bir etkiye sahiptir. Bir adet limon suyunun içine 2 çay kaşığı tuz koyulur. Ağda yaptıktan sonra o bölgeye pamuk yardımı ile uygulayıp, 3 saat bekletebilirsiniz. Ancak bazen hassasiyet kaynaklı yanma ve kızarıklık oluşabiliyor. Hassas ve tahriş olmaya müsait bir cildiniz varsa yine de uzman birinden yardım almanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca eğer yüzünüze uygulamak isterseniz 15 dakika bekletmeniz yeterlidir.
 • Soğan da istenmeyen tüyler için oldukça işe yarar ve tercih edilen yöntemlerdendir. Yine kıl köklerinin zayıflamasına yardımcı olduğu için kıl oluşumunu ve çıkma sıklığını olumlu derecede azaltır. 1 soğanı rendeleyerek suyunu çıkartınız. Bu suyu ağda yaptığınız bölgeye iyice yediriniz. 1 saat boyunca uyguladığınız bölgede bekletebilirsiniz. Düzenli uyguladığınız takdirde daha hızlı ve etkili sonuçlar alabilirsiniz.
 • Portakal tüyler üstünde dökücü etkiye sahiptir. Vitamin açısından da zengin olan portakalı dökülmesini istediğiniz tüyler için de kullanabilirsiniz. Portakal kabuklarını krem kıvamı alana kadar rondodan geçirin. Sonrasında içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Ağda işlemi yaptıktan sonra aynı bölgeye uygulayarak 1 saat bekletin ve sonrasında yıkayınız.
 • Aslanpençesi adıyla bilinen bitki de tüyler için etkili bir çözümdür. Hormonlardan kaynaklanan tüy dökülmelerine birebir etkilidir. 1 bardak su kaynatın, altını kapattıktan sonra içine bir tutam aslanpençesi bitkisini atın ve demleyin. Her gün bu çayı tüketebilirsiniz. Ancak sağlık sorunlarınız varsa kullanmadan önce araştırmanız gerekmektedir.

Ayrıca güneş yanıklarının evde tedavisi bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Vücutta Tüylenme Neden Artar

Aşırı kıl artışı vücuttaki bazı hastalıklardan meydana gelebilir. Vücudunuzda kıl artışı ile karşılaşıyorsanız uzman bir doktordan yardım almanız tavsiye edilmektedir. Kıllanmanın artmasına sebep olan bazı rahatsızlıklar şöyle;

 • Böbreküstü bezi hastalıkları gibi androjen hormonunun fazla salgılanmasını sağlayan hastalıklar
 • Yumurtalık kistleri veya tümörleri
 • Hipofiz hastalıkları
 • Polikistik Over sendromu
 • Tiroit gibi östrojen hormonunu dengesizleştiren rahatsızlıklar

Bu hastalıkların hepsi ciddidir ve son zamanlarda aşırı kıllanma yaşamaktaysanız öncelikle doktora başvurmanız gerekmektedir.

Tüy Dökücü Kremler Zararlı Mıdır?

Kıl köklerini zayıflatarak tüylerin dökülmesini sağlayan kremlerin bilinen büyük çaplı bir zararı yoktur. Ancak alerjik ve hassas yapıda olan kimselerin kullanması tavsiye edilmemektedir. İstenmeyen tüylerle mücadele etmek amacıyla kıl köklerine nüfuz ettiği için kızarma, yanma ve yara şeklinde sonuçlanabilmektedir.

Etkili Tüy Dökücü Kremler Nelerdir?

Alanında uzman markaların geliştirdiği tüy dökücü kremler bulunmaktadır. Hem bilinen markalar olması hem de sağlığa uygunluk testlerinden geçmesi, kremleri daha güvenilir hale getirmektedir. Güvenli şekilde kullanabileceğiniz tüy dökücü kremler şunlardır;

 • Veet hassas ciltler için tüy dökücü krem
 • Veet Smooth & Fresh normal ciltler için tüy dökücü krem
 • Veet bacak ve vücut bölgesi için tüy dökücü krem
 • Bioder tüy dökücü serum

Cilt tipine ve hassasiyetine göre etkiler farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla kremleri bütün vücuda uygulamadan önce cildinizin ufak bir kısmında deneyiniz.

Göz altı torbalarına karşı doğal öneriler bilgilerine de bakabilirsiniz.

Tüy Alma Yöntemleri Nelerdir?

Tüylerinizden kurtulmak için birçok çeşitli yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin zararlı olup olmadığı hala tartışılmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir;

 • Epilatör aletleri dönen cımbızlara sahip başları ile tüylerinizi almanıza yardımcı olmaktadır.
 • Ağda yapışkan bir maddedir ve tüylerin olduğu bölgeye yapıştırıp çekmek sureti ile tüylerinizden kurtulursunuz.
 • Lazer, IPL de ışık yardımıyla kıl köklerini zayıflatarak döker.

Yukarıdaki yöntemlerin hepsi istenmeyen tüyler için etkilidir. Ancak kişinin cilt yapısına ve hassasiyetine göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla cildinize en uygun olan yöntemi uygulamalı ve cildinizi korumalısınız. Doğal yöntemlerin en zararsızı olduğu bilinmektedir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

yagli ciltlere karsi en etkili tonikler hangileridir

Yağlı Ciltlere Karşı En Etkili Tonikler

Yağlı cilde sahip olanlar için tonik kullanmak, yağlanmayı kontrol altına alabilmek için en değerli adımlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.