Karbonatın Cilde Faydaları Nelerdir?

Karbonatın cilde faydaları düşünüldüğünden fazladır. Karbonat bazik içeriği ile cilt tiplerine göre uygulama farklılığı gösterebilen bir üründür. Kuru ve karma ciltler karbonat kullanırken tahrişi önlemek açısından temkinli olmalıdır. Karbonatın cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Siyah noktaları temizleyerek cilt tonunu açar.
 • Ciltteki fazla yağı doğal olarak temizler ve ciltte ferahlama sağlar.
 • Yağlanma sorunu yaşayanlar yüzünde olduğu gibi saç derisinde de kullanabilir. Şampuana katılan karbonat saçın daha az yağlanmasını sağlar.
 • Akne problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.
 • Diş macunu olarak dişlerin beyazlatılması için kullanılabilir.

İstenmeyen tüyleri doğal yollarla geçirme bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Karbonat Maskesi Tarifleri

Karbonat maskesi birçok bazla birlikte kullanılabilir. Karbonatın etken madde olduğu ve baz olarak farklı ürünlerin kullanıldığı maskeler cilt tipinize uygun olarak seçilip kullanılmalıdır. Çünkü karbonat faydalı olduğu gibi kuru ve karma ciltlerde kaşıntı, kızarıklık ve alerjiye neden olabilmektedir. Bu sebeple bu maskeleri denemeden evvel, bileğinizin iç kısmına sürüp 10 dakika bekletin ve cildinizin reaksiyon verip vermediğini gözlemleyin. Ayrıca sivilceli cilde sahipseniz karbonatlı maskeler ile asla peeling yapmayın.

 • Bal ve karbonat maskesi: 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı bal karıştırılır. Burun üzerine hafif ve dairesel hareketlerle uygulayın. Siyah noktaları temizleyerek cilt tonunu açan bu maske, peeling olarak da maske olarak da kullanılabilir.
 • Pirinç unu maskesi: 1 tatlı kaşığı pirinç unu, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı yoğurt karıştırılır. Yüze ince bir tabaka halinde sürülüp kuruyana kadar bekletilir. Pirinç unu maskesi beyaz içeriği ile cilt rengini düzenli kullanımda açar. Cildi yumuşacık yapar.
 • Limon maskesi: Limon hassas ciltler için yakıcı olabileceğinden seyreltilerek kullanılmalıdır. 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı karbonat ve 3 damla limon suyu karıştırılır. Bu maske cilde ince bir tabaka halinde sürülüp kuruyana kadar bekletilir. Ardından ılık suyla yıkanır.

Karbonatla Kırışıklık Nasıl Önlenir?

Kırışıklıkları önlemek karbonatlı maskelerin peeling ve kan dolaşımı arttırıcı etkisinden dolayı mümkündür. Karbonatın cilde faydaları sadece kırışıklıkları azaltmakla kalmayıp cilde gergin bir görüntü de kazandırmaktır. Bu maskelerin kullanım şekli aşağıdan yukarı doğru hareketlerle nazik bir şekilde olmalıdır. Masaj aletlerinden de faydalanmak karbonatlı maskelerin etkisini arttıracaktır.

 • Yarım limonu karbonata batırın. Kırışıklık olan ve oluşabilecek bölgelerinize aşağıdan yukarı doğru uygulayın. Yüzünüzde yaralı ve siviceli bölgeler varsa bu maske önerilmemektedir.
 • 1 adet soyulmuş patatesi rendeleyin. Rendelenmiş patatesi bir tülbentin içine alarak sıkın. Tülbent yoksa elinizle sıktıktan sonra süzgeçten geçirin. Sonra içine 2 kaşık karbonat ekleyin Ardından pamuk yardımıyla aşağıdan yukarı doğru uygulayın. Güneşe çıkmayacağınız zamanlarda sürmeniz en faydalısı olacaktır.

Karbonatla Cilt Nasıl Beyazlatılır?

Karbonatla cilt beyazlatmak özellikle yazın meydana gelen cilt sorunlarından kurtulmak için en iyi yöntemlerden biridir. Cilt lekelerini gidermek için yoğurt maskesinden yararlanmayı mutlaka deneyiniz. Maskeyi uygulamadan önce bileğinizde alerjik reaksiyon verip vermediğini kontrol etmeniz önemlidir. Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 3 damla limon suyu
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Malzemeleri karıştırıp ince bir tabaka halinde yüzünüzde 20 dakika bekletin. Göz çevresine uygulamaktan kaçının. Ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Güneş yanıklarının evde tedavisi hakkında bilgiler yazımızdadır.

Karbonatın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Karbonatın vücuda faydaları cilde olduğu kadar fazladır. Karbonat doğal bir tercih olduğundan kimyasal içeriklere göre her zaman öne geçecektir. Karbonatın cilde faydaları olduğu gibi vücuda da faydaları bulunur, bu faydalar:

 • Diş macunu olarak kullanılabildiği gibi dişlerin beyazlatılması için kullanılabilir.
 • Koltuk altı terlemesi için kullanılır
 • Koltuk altı, dirsek gibi bölgelerdeki koyu renkleri açmak için kullanılır.
 • Kötü ayak kokusunu azaltmak ve önlemek için lavanta yağı ile kullanılır.
 • Nem çekici özelliği sayesinde ayakkabıların içine serpilerek de kullanılabilir. Bu yöntem buzdolaplarındaki kötü kokuların önlenmesi için de kullanılır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

yagli ciltlere karsi en etkili tonikler hangileridir

Yağlı Ciltlere Karşı En Etkili Tonikler

Yağlı cilde sahip olanlar için tonik kullanmak, yağlanmayı kontrol altına alabilmek için en değerli adımlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.