Son Dakika
Home / Tedaviler / Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri halk arasında kalın bağırsak şeklinde bilinen ve sindirimin en son parçası olarak tanımlanan bir hastalık olarak bilinir. İnsanın yaşamı boyunca olabilme ihtimali her zaman vardır. İstatistiklere vurduğumuz zaman ise her 20 kişiden birisinde bu hastalık görülebilir.  İnsan vücudunda kalın bağırsak ince bağırsaktan sonra gelir ve yaklaşık uzunluğu 1,5 metredir. Vücudumuzda ters dönmüş U şeklindedir ve karnın sağ alt bölümünde kör bağırsakla başlar ve karaciğerin altından dönerek karnı yatak bir biçimde geçer. Sol bölümde yerleşen dalağın altına geldikten sonra tekrar bir dönüş yaptıktan sonra aşağıya doğru iner ve rektum ile birleşme gerçekleşir. Rektumun uzunluğu 15 cm’dir ve kalın bağırsağın genişlemesiyle sindirim sisteminin son kısmı tamamlanmış olur.

Kolon kanserine baktığımız zaman ise kolonda yer alan hücrelerde görülür ve hücre sayısı çoğalmaya başladıkça peçete halkası gibi dairesel olarak kolon etrafında yayılmaya başlar. Eğer ki kolon kanseri erken teşhis edilir ise sadece kolon içerisinde tespit edilebilir. Bu da vücuda yayılmasını önleyecektir. Her hastalıkta olduğu gibi kolon kanserinde de erken teşhis hayat kurtarır. Bu sayede lenf bezlerine, kan dolaşımına ve karaciğere de sıçramamış olur.

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri durumunda kolonoskopi yapılarak buradan alınan polipler üzerinde bir inceleme yapılır ve kanserli hücrelerin evreleri de bu şekilde belirlenmiş olur. eğer erken evrede tespit edilirse bu durumda bir ameliyat gerçekleştirilmeyecektir ve yakın bir takibe alınarak durum kontrol altında tutulabilir. Türkiye’de son dönemlerde yapılan çalışmalar ve araştırmalar da kolon kanseri tedavisini daha güçlü bir hale dönüştürmüştür.

Kolon Kanseri Tedavisi

Burada yapılması gereken şey ise kolon kanseri olsun ya da olmasın her inanın 45 yaşından sonra kolonoskopi yaptırması tavsiye edilir. Kolonoskopi bazı hastaları tedirgin ediyor olsa da burada hasta konforuna büyük önem verildiği bilinir. Bunun için bilinçli sedasyon uygulaması yapılarak kişinin yarı baygın bir hale gelmesi sağlanır. Kişi kolonoskopi sırasında hiçbir şey duymayacağı içinde psikolojik bir sıkıntı yaşamayacaktır. Ancak bunun öncesinde doktor kontrolüyle birlikte kolonoskopi gününde bağırsağın boşaltılmış olması gerekir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Egzama Nedir?

Egzama alerji veya stres sebebiyle ciltte meydana gelerek derinin hastalanmasına yol açan bir rahatsızlıktır.  Önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.