Koronaya Karşı Etkili Besinler Nelerdir?

Koronaya karşı bağışıklık güçlendirici besinler, özellikle vücudun direnç kazanmasını sağlamaya yönelik içerikler sunan besinler olarak bilinmektedir. Koronaya karşı etkili besinler listesinde şu içerikler bulunmaktadır:

 • Mevsiminde tüketilmesine yönelik greyfurt, portakal, limon ve kivi gibi besinlerin yanı sıra C vitamini içeren biberin de tüketilmesi gerekmektedir.
 • Antioksidan olarak bilinen kırmızı meyvelerin; nar, böğürtlen, çilek tüketimi de oldukça önemlidir.
 • İçerisinde zengin yağ kaynakları bulunan balık ve diğer deniz mahsullerinin de tüketilmesi önerilmektedir.
 • Karaciğeri güçlendirmesi nedeniyle enginar tüketiminin arttırılması gerekmektedir.
 • Kefir tüketimi yetişkinler ve çocuklar için oldukça önemli olmaktadır.
 • Doğal antibiyotik olarak tüketilmekte olan sarımsak ve soğanın da bu süreçte takviye gıda olarak tüketilmesi önemlidir.
 • Çörekotunun doğrudan tüketilmesi ya da yoğurt içerisinde tüketilmesinin de hemen herkes için hem tedavi edici hem de önleyici olduğu bilinmektedir.

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi İçin Öneriler

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için, öncelikli olarak vücutla ilgili olarak gerekli besinlerin alınması gerekmektedir. Bu nedenle günlük gerekli süt ve süt ürünleri gibi temel besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Arı sütü ve arı ürünleri de bağışıklık güçlendirme süreçlerinde oldukça önemli bir etki sunmaktadır. Propolis, polen gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi halinde vücudun direncinin yükseltilmesi sağlanmaktadır.

Bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye yönelik arı ürünleri içerisinde bal tüketimi de oldukça önemlidir. Balın saf olarak tüketilmesi ve mümkün olduğunca katkı maddesi içermemesi en çok etkiyi alabilmek için önerilmektedir.

Koronavirüs ile İlgili Alınması Gereken Besin Kaynakları Nelerdir?

Koronavirüs ile ilgili önerilen besin kaynakları, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile şu şekilde sıralanmaktadır:

 • A ve E vitaminlerini içerisinde bulunduran sebzelerin antioksidan etkisi olması nedeniyle vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağladığı bilinmektedir. Havuç, fındık, avokado gibi besinlerin bu anlamda tüketilmesi önerilmektedir.
 • Koronavirüse karşı etkili besinler içerisinde B12 vitamininin vücuttaki direnci arttırması ve psikolojik anlamda destekleyici faktörünün bulunması salgın sürecinde tüketilmesi önerilmektedir.
 • C vitamini barındıran meyvelerin ve biber gibi besinlerin de bağışıklık güçlendirme etkisi sayesinde özellikle solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • D vitamini olarak bilinen kemik güçlendirici etkinin sayesinde vücudun daha güçlü bir yapıya sahip olması sağlanmaktadır.

Kuruyemiş Tüketiminin Koronaya Etkisi

Kuruyemiş tüketimi ile koronaya karşı direnç kazandırması, öncelikli olarak içerisinde barındırdığı zengin vitamin ve mineraller sayesinde kişilerin günlük olarak ihtiyaç duydukları besin takviyeleri verilmiş olmaktadır.

Kuruyemişin ara öğün olarak tüketilmesi hem sağlıklı beslenmeye yardımcı olmakta olup hem de ara öğünlerde de vücudun aç kalmasını önleyerek daha dirençli bir yapıya sahip olması sağlanmaktadır.

Kuruyemişler içerisinde özellikle fındık, badem ve ceviz gibi zengin minerallerin bulunduğu yemişlerin tercih edilmesi ile birlikte hem genel vücut gelişimi desteklenmekte hem de bununla birlikte beyin fonksiyonlarının desteklenmesi sağlanmaktadır.

Uyku Düzeni Bağışıklık Sistemini Etkiler Mi?

Uyku düzeninin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi, öncelikli olarak psikolojik olarak daha düzenli bir ruh halini sağladığı için önemli olmaktadır. Ruh halinin sağlıklı olması ile birlikte aynı zamanda vücudun genel dengesinin de sağlanması söz konusu olmaktadır.

Uyku düzeni konusunda hem yetişkinlerin hem de çocukların mutlaka desteklenmesi gerekmektedir. Bu destek bağlamında özellikle 23.00- 03.00 arası uyku oldukça önemli bir zaman dilimi olarak bilinmektedir.

Koronaya karşı etkili besinler tüketilirken aynı zamanda doğru bir şekilde uyku desteğinin de alınması sayesinde vücut daha düzenli bir yapıya kavuşmaktadır. Bu sayede bağışıklık sistemi de hastalıklara karşı daha dirençli bir hal almaktadır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

beyaz sac ekimi var mi

Beyaz Saç Ekimi Var Mı, Nasıl Yapılır?

Beyaz saç ekimi yapılması mümkündür. Beyaz saç ekimin siyah, kahverengi ve sarı saç ekiminden her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.