Son Dakika
Home / Tedaviler / Lenf Kanseri Tedavisi

Lenf Kanseri Tedavisi

Kan kemik iliği tarafından üretilir ve bu ilikte meydana gelen bir takım bozukluklarda kanserle eş anlamlı olarak tanımlanır. Kan kanserleri ise burada ilk olarak karşımıza çıkan bir hastalık olarak bilinir. Lenfoma ise kan kanserlerinin yaklaşık olarak %50’lik bölümünü oluşturur.  Lenfoma kanseri iki farklı çeşitle belirlenir ve bu iki çeşidinde kendi içerisinde alt tipleri bulunur. Tüm bu kanser türlerinde uygulanan yöntem ve ilaç tedavisi birbirinden farklıdır. Bir hastaya lenfoma teşhisi konulduktan sonra ise hastalığın alt tipinin ne olduğunun saptanması gerekir bu da iyi bir hastane ve doktor bulmakla mümkün olacaktır. Deneyimli olan bir uzman onkolog bu noktada sizin hastalığınız ve süreç konusunda da planlamanızı yapacaktır.

Lenf Tedavisi

Tedaviye öncelikli olarak tanının koyulmasıyla başlanır ve bunun içinde ilk yapılacak olan işlem hastadan biyopsi yani parça alınmasıdır. Alınan bu parça mikroskop altında incelendikten sonra tanı net bir şekilde konulacaktır. Lenf kanseri ve bunun tedavisi için izlenecek yolun belirlenebilmesi için öncelikli olarak tanının net bir şekilde konulması lazım gelmektedir. Doğru tanının konulması içinde izlenilecek testler burada önem arz eder. Özel boyama teknikleri ile birlikte sürecin kesin olarak tanımlanması da sağlanmış olacaktır.

Lenf Kanseri Tedavisi

Lenf Tedavisi İçin Genetik Testler

Tedavinin aşamasında genetik testler yapılması gerekiyor ve bu sayede analiz yapılarak alt tipi belirlenir. Testlerden alınacak olan sonuç ise tedavinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinde son derece önemlidir. Bu testler neticesinde kanserli hücrelerinde vücuda ne şekilde yayıldığı ya da yayılıp yayılmadığı da belirlenmiş olacaktır.  

Lenf tedavisinde hastalara baktığımız zaman herkesin farklı aşamalardayken başvurdukları bilinir ve genellikle hasta 4. evreye geldiği zaman başvuru gerçekleştirilir. 1 ve 2 evreler ise erken olarak tanımlanır 3 ve 4 evreler biraz daha geç teşhis edilmiş demektir. Belirlenmiş olan bu evrelerinde tedaviye uygun sonucun verilip verilmemesi aşamasında ciddi bir sonuç ortaya koyacaktır. Hastalığın tedavisinde hastanın yaşı ve genel sağlık durumu da önemlidir.

Lenfa Tedavisinde Kemoterapi

Lenf tedavisinde uygulanan kemoterapi büyük öneme sahiptir. Tedavinin nasıl ve ne şekilde yapılacağı ise doktor tarafından belirlenecektir. 

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Egzama Tedavi

Egzama ülkemiz sınırları içerisinde oldukça yaygın bir hastalıktır ve farklı tipleri bulunur. Bir nevi cilt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.