Moringa Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Moringa tohumunun etkileri vücut üzerinde olumlu sonuçlar doğurmaktadır. İçeriğinde çokça bulunan vitamin, mineral ve antioksidanların desteği ile bir çok hastalığın önlenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Moringa tohumunun faydaları şu şekildedir;

 • Metabolizmanın doğru çalışmasına, sindirim ve hazımsızlık gibi sorunlarında iyi gelmesine neden olmaktadır.
 • Yine içeriğinde bulunan antioksidanlar sebebiyle yağ yakıcı özelliğe sahiptir ve kilo verimini kolaylaştırmaktadır.
 • Kan şekeri ve şeker hastalığı gibi yaşam kalitesini düşüren sorunları da kolaylıkla önlemektedir.
 • Grip, idrar yolları enfeksiyonu gibi enfeksiyon sebebi ile meydana gelen hastalıklara, anti bakteriyel özelliği sayesinde tedavi niteliğinde kullanılabilir.
 • Vücutta tutularak şişlik hali, ödem ve fazla kiloya sebebiyet veren suyun kolayca vücuttan atılmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Mide de hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlara ve bağırsakta oluşan parazit ve bakteri sorunlara iyi gelmektedir. Bağırsak florasını yenilemeye yardımcı olur.
 • Tok tutma ve kan şekeri düzenleme etkisi ile açlığı önleyerek fazla kilo alımını önler.
 • İçeriğinde yüksek C vitamini barındırması sebebi ile özellikle kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Vücutta bulunan yaraların çabuk kapanmasına ve mikrop kaparak daha kötüye gitmemesini önler.

Moringa bitkisinden tam olarak kullanım sağlanabilmektedir. Tohumları ve kökleri çiğ olarak tüketilebilir, aynı zamanda kökleri rendelenerek salatalara çeşni olarak kullanılabilir. Yemeklerde de kullanılabilmektedir. Bitkinin en faydalı kısmı ise yapraklarıdır. Yapılan araştırmalarda, sadece yapraklarından sağlanan vitamin ve minerallerin bütün kısımların toplamından daha fazla olduğu görülmüştür. Yaprakları taze veya kurutulup toz haline getirilerek tüketilebilmektedir. Ancak Türkiye’ de çok fazla tercih edilen bir bitki olmadığından, piyasada yaygın olarak kurutulup toz haline getirilmiş şeklini bulmak daha kolay olacaktır.

Kolajen üretimi nasıl arttılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Moringa Tohumunun Yan Etkileri Nelerdir?

Moringa tohumunun aşırı tüketim sonucunda oluşan birkaç olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu etkiler şu şekildedir;

 • Mide bulantısı
 • Mide ekşimesi
 • Sindirimde zorluk
 • Rahimde kasılma

Ayrıca rahimde kasılmaya neden olabileceği için hamile kalmak isteyen ve hamilelik riski taşıyan kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmemektedir. Ve yine etkiler kişi ve hastalık özelinde farklılık gösterebileceğinden dolayı doktora danışılarak ve doz aşımı yapılmadan kullanılmalıdır. Ayrıca bazı bitkiler ilaçlarla etkileşime geçip kötü sonuçlara sebep olabilirler. Bu yüzden bilinen bir hastalığınız varsa ve ilaç tedavisi oluyorsanız kesinlikle doktora danışarak ve doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Moringa Tohumu Nedir?

Moringa tohumu son zamanlarda oldukça ünlenen ve gerçekten şifa deposu bir bitkidir. Hindistan, Nepal, Pakistan, Filipinler gibi ülkelerde yetişmektedir. Latince adı “moringa oleifera” olarak geçmektedir. Kuraklığı oldukça sevdiği ve hatta kuru topraklarda daha iyi yetiştiği bilinmektedir. Moringa tohumu kısa zaman da hızlıca büyüdüğü için üretimini ve ticaretini yapmak da oldukça yaygınlaşmıştır.

Moringa Tohumu Besin Değerleri Nasıldır?

Moringa bitkisi içinde bulunan vitamin, mineral ve diğer değerler bakımından oldukça zengindir. Vitamin A, B1, B2, B3, B6, C ve Folat, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Çinko ve düşük miktarda yağ içerir. Bu sebeple kanserden göz hastalıklarına kadar kayıp yaşatabilecek kötü huylu hastalıkların önüne geçebilmektedir.

Moringa Tohumunun Cilde Faydaları Var Mı?

Moringa bitkisi özellikle yüz için oldukça faydalıdır. Serbest radikaller nedeniyle kırışıklığa, ince çizgi oluşumuna ve cilt döküntülerine engel olmaktadır. Ayrıca canlanmasına, parlamasına ve dolaşım sistemini düzenlemesi sebebiyle doğal renk eşitliği sağlamaktadır. Çay olarak ve çiğ olarak tüketmek istemeyenler ise maske veya su ile macun şeklinde yüzlerine uygulayabilmektedir.

Ayrıca hardal tohumu faydaları bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Moringa Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildinize doğal bakım uygulamak için moringa tohumları oldukça özeldir. Moringa tohumu ile yapılan maske için malzemeler şu şekilde;

 • 2 çorba kaşığı ezilmiş moringa tohumu
 • 4 dilim ezilmiş muz veya papaya
 • 2 çorba kaşığı bal
 • 2 çay kaşığı süt

Malzemelerin hepsini karıştırarak macun kıvamı elde edilir. Sonra bu macun yüze sürülerek 30 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

yagli ciltlere karsi en etkili tonikler hangileridir

Yağlı Ciltlere Karşı En Etkili Tonikler

Yağlı cilde sahip olanlar için tonik kullanmak, yağlanmayı kontrol altına alabilmek için en değerli adımlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.