Pirinç Suyuyla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Pirinç suyu ile bakım yapmak için öncelikle yapılması gereken iyi kalitedeki pirinçten, pirinç suyu hazırlamaktır. Pirinçle bakım yapmak amaçlı pirinç suyu hazırlamak için var olan üç yöntemden kendinize uygun olanı seçip uygulayabilirsiniz:

  • Pirinci kaynatarak: Pirinci kaynatmak, orta derecede konsantre bir pirinç suyu elde etmenizi sağlar. Yarım su bardağı pirinç, 3 su bardağı soğuk su ile bir tencerede kaynatılır. Ortalama 15-20 dk’lık süreden sonra altı kapatıldıktan sonra süzülür. Bu su bakım için ayrılır.
  • Pirinci suda bekleterek: Yarım su bardağı pirinç, 3 su bardağı soğuk su ile bir kapta bekletilir. Yarım saat ila 1 saat arasında bekletilmesi yeterlidir. Bu işlemden sonra pirinçler süzülür. Bu su bakım için ayrılır.
  • Pirinci fermente ederek: Pirinç fermente edildiğinde en yoğun konsantrasyondaki pirinç suyu elde edilir. Bu pirinç suyu diğerler pirinç sularından daha fazla vitamin ve mineral içerdiğinden tercih edilmesi önerilir. Suda beklettiğiniz pirincin suyunu fermente edip etmeyeceğinize karar verin. Eğer fermente etmek isterseniz bu suyu bir kavanoza koyup 1-2 gün ışıksız bir ortamda bekletin. Kontrollü olarak pirinç suyunu kontrol edin. Ekşi kokmaya başlayan pirinç suyunu artık buzdolabına kaldırmanın vakti gelmiş demektir. Buzdolabında soğumuş şekilde kullanın.

Hazırladığınız bu pirinç sularından birincisini 1 bardak su ile açarak, 2.’sini direkt, 3.’sünü ise 1-2 su bardağı su ile seyrelterek kullanabilirsiniz. Hazırladığınız pirinç suyunu, iyice temizlenmiş ve yağlarından arınmış cildinize pamuk yardımıyla bolca sürebilirsiniz. Yeterli miktarda pirinç suyunuz varsa temiz cildinize yüz yıkama suyu olarak da kullanabilirsiniz.

Karbonatın cilde faydaları bilgilerine de bakabilirsiniz.

Pirinç Maskesi Nasıl Hazırlanır

Pirinç maskesi cildini daha saf bir görünüme ulaştırmak ve cildin parlamasını sağlamak amacıyla kullanılan bir maskedir. Pirinç maskesinin doğru kullanımı pirinç bazı + cildinizin ihtiyacı olan serum şeklinde olmalıdır. Bu tariflerden en geçerlisi ve en kullanışlısı şüphesiz E vitaminli olanıdır.

Yarım su bardağı pirinci sadece 1 kez zararlı tozlardan arındırmak amaçlı yıkayın. Ardından suda bekletmeden direkt olarak tencereye alın ve üstüne 1,5 su bardağı kaynar su ekleyin. Mümkünse cam bir kapak ile kapağını kapatın. Kontrollü olarak pirinçleri karıştırın. Bu noktada tencerenizin tabanının yapışmaması önemlidir. Hafif sulu kalan pirinçleri ocaktan alın. Soğuduktan sonra rondo veya el blenderından geçirin. Pirinç bazını bu şekilde hazırladınız. Ardından E vitamini içeren 1 adet kapsülü içine karıştırıp yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün. Yarım saat ile 1 saat arasında cildinizde bekletin. Ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Maskeyi uygulamadan önce bileğinizde alerjik reaksiyon verip vermediğini kontrol etmeniz önemlidir.

Cilt Lekelerini Gideren Maske Tarifi

Cilt lekeleri özellikle yazın meydana gelen cilt sorunlarındandır. Pirinçle bakım yapmak ile çözüm bulmak mümkün olduğu gibi alternatif olarak yoğurt maskesinden de yararlanılabilir. Maskeyi uygulamadan önce bileğinizde alerjik reaksiyon verip vermediğini kontrol etmeniz önemlidir. Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 3 damla limon suyu
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Malzemeleri karıştırıp ince bir tabaka halinde yüzünüzde 20 dakika bekletin. Göz çevresine uygulamaktan kaçının. Ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Uzakdoğulu Kadınların Uyguladığı Etkili Maske

Uzakdoğuluların cilt sırrı şüphesiz pirinçtir. Pirinç cildin aydınlık ve gergin olmasını sağlar. Yarım su bardağı pirinç haşlanır. Ardından rondondan geçirilir. Lapa kıvamına gelen pirince 1 tatlı kaşığı gül suyu eklenir. 1-2 saat yüzde bekletildikten sonra cilt durulanır.

Kazayağı nasıl yok edilir? Hakkında detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gözenek Sıkıştırıcı Maske Tarifi

Gözenek sıkılaştırmak için en etkili maskelerden birisi de yulaf lapası maskesidir. Pirinçle bakım yapmak ile çözüm bulmak mümkün olduğu gibi alternatif olarak yulaf maskesinden de yararlanılabilir.

1 çay bardağı yulafı 1 çay bardağı su ile lapa haline gelinceye dek kaynatın. Ardından temiz cildinizde 1 saat beklettikten sonra yüzünüze peeling yapar gibi sürterek ılık su ile durulayın.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

yagli ciltlere karsi en etkili tonikler hangileridir

Yağlı Ciltlere Karşı En Etkili Tonikler

Yağlı cilde sahip olanlar için tonik kullanmak, yağlanmayı kontrol altına alabilmek için en değerli adımlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.