PRP Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

PRP sonrası dikkat edilmesi gerekenleri, hastanın doktorundan öğrenmesi ve tedavinin etkisini görebilmesi için uygulaması gerekmektedir. PRP sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar; tedavinin uygulandığı bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir. İşlem sonrası kızarıklık 2 saatte kaybolmakta ve morluk da 3 gün içerisinde geçmektedir. Hastanın günlük rutin hayatına kısa süre içerisinde geri dönebilmesi mümkün olmaktadır. Bu süreçte hastanın vücut geliştirme, pilates, yoga ya da ağır spor yapabilmesi mümkün olmamaktadır. PRP tedavisi; trombosit bakımından zenginleştirilmiş olan plazmanın enjekte edildiği bir tedavidir. PRP’nin açılımı; Platelet Rich Plasma olmaktadır.Uygulandığı bölgenin onarılmasını sağlamaktadır.

PRP İle Önlenebilecek Estetik Problemler Nelerdir?

PRP tedavisi ile çözülebilecek estetik sorunlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Özellikle yüz ve dekolte bölgelerindeki kırışıklıkların tedavi edilmesini sağlamaktadır.
 • Cilt lekeleri geçirilebilmektedir.
 • Hamilelik çatlakları gibi ciltte oluşan çatlaklar geçirilebilmektedir.
 • Akne izlerini tedavi edebilmektedir.
 • PRP tedavisi ile yara izleri tedavi edilebilmektedir.
 • Erkek tipi saç dökülmesi, alopesi areata gibi saç dökülmelerinin tedavi edilmesinde etkili bir yöntemdir.
 • Saçların kopması ve kırılması, PRP tedavisi ile önlenebilmektedir.

Ayrıca hangi hastalıklarda saç ekimi yapılabilir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

PRP Tedavisinin Uygulanamayacağı Kişiler Kimlerdir?

PRP tedavisine uygun olmayanlar şu şekildedir:

 • Otoimmün hastalıklarının aktif döneminde olan kişilere PRP tedavisinin uygulanması uygun değildir.
 • Kanser rahatsızlığı olan bireylere PRP tedavisi uygulanması onaylanmamaktadır.
 • Hemofili yani pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerin PRP tedavisi görmeleri uygun değildir.

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

PRP uygulaması yapılırken öncelikle hastadan 8 ml kan alınmaktadır. Ardından alınan kan özel bir tüp içerisine aktarılmaktadır. Santrifüj işlemi yapılmaktadır. Santrifüj işlemi, plazma kısmının ayrıştırılabilmesi için yapılan bir işlemdir. Trombosit ve büyüme faktörleri yönünden zengin olan plazma bu şekilde ayrıştırılabilmektedir. Ayrıştırılan maddenin deriye uygulanması için ise; lokal enjeksiyon ya da mikroiğneleme yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

PRP Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürede Ortaya Çıkar?

PRP etkisinin görülmesi; ciltte parlaklığın oluşması ve sıkılaşma ile başlamaktadır. İlk seansın gerçekleşmesi ile beraber etkiler zaman içerisinde görülebilmektedir. Eğer seanslara devam edilmez ise; PRP etkisinin zaman içerisinde geçtiği görülmektedir. Etkinin tam olarak alınabilmesi için ise; 4 seans PRP tedavisinin uygulanması gerekmektedir. Etkinin daha kalıcı olmasını da sağlamaktadır. Optimum bir etkinin sağlanabilmesi için 1 aylık periyotlarda 3-6 seansın uygulanması gerekmektedir.

PRP Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

PRP’nin etki süresi, uygulanan seans sayısına göre farklılık göstermektedir. 1 aylık periyotlarda 4 seans yapılmış ise; bunun etkisi 1 yıl kadar sürebilmektedir. Yılda bir kere PRP tedavisi tekrarlanarak etkinin uzatılabilmesi mümkün olmaktadır. PRP tedavisi eğer cilt çatlakları, akne izleri ve yara izleri için yapılmış ise; etkisi kalıcı olacağı için sonradan tekrar PRP tedavisi uygulanması gerekmemektedir.

PRP Tedavisi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

PRP öncesi bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • PRP tedavisi öncesinde hastanın en az 8 saatlik süre boyunca hiçbir besin tüketmemiş ve aç olması gerekmektedir.
 • PRP tedavisi öncesinde alkollü içeceklerin tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.
 • Ginkgo biloba, kan sulandırıcı ilaç, yeşil çay, aspirin, non-steroidal anti-inflamatuvar ilaç kullanan hastaların PRP tedavisinden minimum 3 gün önce bu ilaçları kesmeleri istenmektedir.

PRP Sonrası Hangi Durumlara Dikkat Edilmeli?

PRP sonrası bilinecek önemli detaylar aşağıda verilmiştir:

 • PRP tedavisinden sonraki yarım saat ya da 1 saat hastanın dinlenmesi gerekmektedir. Ardından evine gönderilmek üzere çıkışı yapılmaktadır.
 • PRP sonrası hastanın evinde en az 1 gün dinlenmesi istenmektedir.
 • PRP tedavisi uygulandıktan sonra 1 gün beklenmeli ve sonrasında ılık su ile ayakta duş alınmalıdır.
 • PRP tedavisinden sonraki 7 gün boyunca hastanın cinsel ilişki yaşaması yasaklanmaktadır.
 • PRP tedavisinden sonra ağır ve yorucu işler yapılmamalıdır. Spor, ağır iş gibi aktiviteler yapılmamalıdır. Aynı zamanda gebelik testi de yapılmamalıdır. Ancak yorucu olmayan günlük aktivitelerini yerine getirmeleri mümkündür.
 • PRP tedavisinden sonra beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Kabızlığa sebep olabilecek besinler tüketilmemelidir. Kabızlık önleyici besinler tercih edilmelidir. Yağlı ve baharatlı besinler tüketilmemelidir. Çorba, lifli sebze, meyve gibi sindirim açısından sıkıntı çıkartmayacak besinler tercih edilmelidir.
 • 6 saate yakın bir süre boyunca PRP tedavisinin uygulandığı bölgenin yıkanmaması gerekmektedir.
 • PRP sonrası dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de; tedavinin yüz bölgesine uygulanmış olması durumunda, bu durumda 24 saat boyunca makyaj yapılmamalıdır.
 • PRP tedavisi sonrasında yüzde eğer ödem, kızarıklık ya da morluk oluşur ise; tedaviden sonra 2 saatlik periyotlarda buz uygulaması yapılabilmektedir. 15 dakika buz uygulaması yapıldıktan sonra 15 dakika ara verilmesi ve sonrasında tekrar uygulamaya devam edilmesi gerekmektedir. İşlemden sonraki 24 saat içerisinde buz uygulaması yapılabilmektedir.
 • Yoğun güneş alabilecekleri ortamlardan uzak durmaları gerekmektedir. Aynı zamanda sıcak duş almamaları, hamama ya da solaryuma da gitmemeleri gerekmektedir. Yüzlerinde kızarıklığa yol açabilecek işlemlerden ilk 24 saat boyunca kaçınmalıdırlar.
 • Enfeksiyon riskinin en aza indirgenebilmesi için deniz ya da havuza girmenin tercih edilmemesi gerekmektedir.
 • PRP tedavisi gördükten sonraki 1 hafta boyunca hastanın cilt bakımı işlemi yaptırmaması gerekmektedir.
 • Saç bölgesine uygulanan PRP tedavileri sonrasında; saç bölgesine yakın olan bölgelere kullanılacak olan kozmetik ürünler için öncelikle doktordan onay alınması gerekmektedir.

PRP Tedavisi Sonrası Morluk Oluşur Mu?

PRP sonrası morluk oluşumu görülebilmektedir. PRP uygulamasının yapıldığı bölgede morluğun yanı sıra ağrı ve şişlik de oluşabilmektedir. Ancak ağrı, morluk ve şişlik geçici olduğu için hastanın endişe etmesini gerektiren bir durum bulunmamaktadır. Sadece birkaç gün içerisinde bu şikayetleri geçmektedir. Doktorunun tavsiye ettiği basit ağrı kesiciler ile dayanamaması durumunda ağrısını dindirebilmektedir. Aynı zamanda işlemden sonraki 1-2 gün süresince buz uygulaması yapılarak şikayetlerin daha kısa süre içerisinde geçirilmesi sağlanabilmektedir. Şikayetler eğer 3 gün içerisinde geçmez ise; bu durumun hekime bildirilmesi gerekmektedir.

PRP ağrısız ve acısız bir yöntem olarak bilinmektedir. Ancak sıfır acı ile gerçekleştirilen bir yöntem değildir. Anestezik pomadlar kullanılarak enjeksiyon sırasında acı hissedilmemesi sağlanmaktadır. Bu da aynı zamanda kişinin günlük işlerine daha kolay dönebilmesi için yapılan bir işlemdir.

Yağlı ciltlere karşı en etkili tonikler hakkında detaylar yazımızdadır.

PRP Tedavisi Sonrası İyileşme Belirtileri Nasıldır?

PRP sonrası iyileşme süreci başladığında; ilk birkaç hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülebilmektedir. Hastanın ağrıları kendiliğinden dinmeye başlamaktadır. Hastaların bu süreçte yalancı iyileşme veya gerileme görünümleri ile karşılaşabilmeleri mümkün olabilmektedir. Bu sebeple yaşadıkları belirtilere karşı fazla heyecanlı ya da fazla karamsar olmamaları tavsiye edilmektedir.

Tedavinin başarılı olup olmadığının tespit edilebilmesi için tedaviden sonra ortalama 2-3 haftalık bir süre beklenmesi gerekmektedir. Hastanın hayatındaki pek çok değişkene göre iyileşme süresi ve tedavinin başarı oranı farklılık göstermektedir.

PRP Sonrası Saç Dökülmeleri Durur Mu?

PRP’nin saç dökülmelerine etkisine bakıldığında; saç kökleri üzerinde yenileyici etkisi bulunmaktadır. Yeniden saç çıkmasına karşı pozitif etkileri bulunmaktadır. PRP sonrası dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bir nokta; saç dökülmelerinin azaldığı ve PRP tedavisinin etkileri gözle görülebilecek derecede fark edildiğidir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler

Saç ekim işlemlerinde teknolojik anlamdaki gelişmeler, kellik ya da saç seyrekliği gibi sorunların daha hızlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.