Reflünün Doğal Tedavisi Var Mı?

Mide rahatsızlıkları kişinin günlük hayatını rahatsız eder. Kişide ağrı ve yanmaya neden olan mide rahatsızlıklarının sebepleri farklıdır. Reflü yaygın görülen bir mide rahatsızlığıdır ve her yaştan kişide görülebilir. Reflüsü olan kişilerin özel diyet uygulaması ve reflü karşıtı gıdalardan uzak durmaları gerekir.

Reflü Nedir?

Reflü, mide asidinin patolojik bir şekilde yemek borusuna yükselmesi ile oluşan rahatsızlıktır. Genellikle yemek borusunun arkasında oluşan yanma ile kendini gösterir. Bazı kişilerde yanma yerine mide acı suyu veya yenilmiş yemeklerin geri gelmesi de olabilir. Ancak reflü dendiği zaman ilk akla gelen alkol, baharatlı yiyecek, taze meyve suyu ve çikolata tükettikten sonra yanma hissinin artmasıdır. Reflü, mide içeriğinin yukarı gelmesine, öksürük, hıçkırık ya da geğirtiye neden olur. Yutkunmada güçlük ve yanma da reflünün yarattığı problemler arasındadır. Mideden ağza yükselen sıvılar ve yemek kalıntıları, ses kısıklığına boğaz ağrısına ve diş çürümesine sebebiyet verir.

Reflü Teşhisi Nasıl Konur?

Reflü belirtilerine sahip kişilere teşhisin konması ve eğer reflü ise şiddetini belirlemek için belli reflü testleri yapılması gerekir. Reflü teşhisinde kullanılan reflü testleri şu şekildedir:

 • Baryum Özefagus Mide Duedonum Grafisi: Hasta baryum içerken floroskopiden baryumun ağızdan mideye kadar olan seyahati izlenir.
 • Gasroskopi: Hasta sedatize edildikten sonra endoskop ucunda ışıklı esnek bir tüpün ağızdan sokularak yemek borusu ve midenin izlenmesidir.
 • Özefagus Manometresi ve pH Metre: İnce bir borunun burundan yemek borusuna sonrasında mideye gönderilmesi ile basınç ve yükselen sıvı miktarının ölçülmesidir.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflünün tedavisi kişinin elindedir. Çok ilerlemiş olan reflüye sahip kişilerin hayat tarzlarını değiştirmeleri gerekir. Dar elbiseler giymekten, alkolden, baharatlı gıdalardan, naneden, domates salçasından, soğandan, sarımsaktan, kahveden ve çikolatadan uzak durulmalıdır. Bunlara ek olarak kızartma ve yağlı yiyecekler tüketilmemeli, kullanılıyorsa sigara bırakılmalı, fazla kilo var ise kilo verilmesi gerekir. Çok ileri boyutlara ilerlememiş olan reflü bu şekilde hafifletilebilir. İlaç tedavisi ve hayat tarzında yapılan değişiklikler reflü tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Ancak ileri boyutlara ulaşan reflü durumunda cerrahi müdahale gerekir. İleri boyutlarda reflüsü olanlara ek olarak mide fıtığı olanlar ve yıllarca süren ilaç tedavisini istemeyen kişiler de reflü ameliyatını tercih etmektedir. Özellikle son yıllarda artış gösteren reflü ameliyatı, nissen fundoplikasyon olarak adlandırılır. Laparoskopik olarak yapılan bu ameliyatta yemek borusu ve mide arasındaki kapak güçlendirilir. Kişinin mide fıtığı varsa bu ameliyatta mide fıtığı da onarılır. Reflü yaygın bir mide rahatsızlığı olsa da tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir. Kilo kaybı, boğulma hissi ve kanama en yaygın sonuçlarındandır. Yemek borusunun daralması ve mukozada prekanseröz değişimler de tedavi edilmeyen reflünün hayati sonuçlarından biridir.

Reflü Diyeti ile Tedavi

Reflü diyeti şikayetleri en aza indirmek için sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Reflü diyeti, uzman bir doktor ile reflü tetikleyici gıdadan uzak durarak yapılır. Yemekler küçük lokmalar ile uzun süre çiğnenir ve yemekten hemen sonra uyuma ya da uzanma gibi eylemler yapılmaz. Reflü şikayetlerini en aza indirmek için tüketilebilecek besinler vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Sakız
 • Zencefil
 • Hardal
 • Karbonat
 • Yulaf lapası
 • Muz
 • Kavun
 • Elma sirkesi
 • Rezene
 • Maydonoz
 • Papaya
 • Elma
 • Ananas
 • Patates

Bu besinler tüketilerek reflünün etkileri ve kişinin şikayetleri azaltılabilir. Bu besinler tedavi amaçla değil kişiyi rahatlatmak için kullanılır. Reflü şikayetlerini en aza indirmek doğal yöntemlerle mümkündür ancak kesin tedavisi için tıbbi müdahale olması gerekir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

beyaz sac ekimi var mi

Beyaz Saç Ekimi Var Mı, Nasıl Yapılır?

Beyaz saç ekimi yapılması mümkündür. Beyaz saç ekimin siyah, kahverengi ve sarı saç ekiminden her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.