Hangi Hastalıklarda Saç Ekimi Yapılabilir?

Saç ekimine engel olmayan hastalıklar incelendiğinde pek çok hastalığın saç ekimi işlemine engel olmadığı görülmektedir. Bu nedenle saç ekimine engel olan hastalıklar hakkında bilgi sahibi olunması çok daha açıklayıcı ve bilgilendirici olmaktadır. Bu kapsamda saç ekimi işlemine engel olup olmayacağı merak edilen ve incelenmesi gereken en önemli hastalıklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Tansiyon
 • Şeker
 • Kalp hastalıkları
 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • HIV
 • Hemofili

Şeker Hastaları Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?

Şeker hastalarında saç ekimi işlemi hastanın kullandığı ilaçlar ve şeker durumuna göre farklılık göstermektedir. Şeker hastalarında saç ekimi işleminin yapılabilmesi için bu konuda hastanın izlemesi gereken temel prosedür, saç ekimi yaptırmak istediğini genel sağlık durumu ile ilgilenen doktoruna iletmesi ve onay almasıdır. Bu yönde talebi olan hastaya doktor görüş belirtmektedir. Doktorun olumlu yönde görüşünün olması halinde doktor hastasının durumunu göz önünde bulundurarak ilaçlar yazmakta ve hastasının şeker durumunu kontrol altına almaya çalışmaktadır.

Şeker hastasının genel sağlığı ile ilgilenen doktordan alacağı tavsiye karar ile birlikte saç ekim işlemini gerçekleştirecek olan doktora başvurması gerekmektedir. Saç ekim talebi olan kimse saç ekimini gerçekleştirecek doktora da sağlık durumu ile ilgili doğru ve tam bilgileri vermelidir. Bu bilgi verme işleminden sonra saç ekim işlemini gerçekleştirecek doktorun da onay vermesi halinde saç ekim işlemi başlatılabilmektedir.

Yüzdeki gözenekler nasıl kapatılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Tansiyon Hastalarının Saç Ektirmesine Engel Bir Durum Var Mıdır?

Tansiyon hastalarında saç ekimi işlemi gerçekleştirilebilmesi için hastanın genel sağlık durumu ile ilgilenen doktorundan tıpkı şeker hastalarında olduğu gibi olumlu görüş alması gerekmektedir. Tansiyon hastalarının saç ekim operasyonu öncesinde tansiyonlarının kontrol altına alınması hem hasta hem de operasyonu gerçekleştirecek doktor açısından oldukça önemlidir.

Kalp Hastaları Saç Ektirebilir Mi?

Kalp hastalarında saç ekimi işlemi hastanın sağlık durumuna göre gerçekleştirilebilmektedir. Burada önem arz eden konu ise hastanın kalp sağlığı ile ilgilenen doktorundan gerekli onayın alınmasıdır. Kardiyolog, hasta daha önce kalp ameliyatı geçirmemişse ekstra tetkik gerekmesi halinde bu tetkikleri yapmakta ve bu işlemlerden sonra uygun görürse onay vermektedir.

Kalp hastaları arasındaki daha önce operasyon geçiren hastalara ise saç ekim işlemini gerçekleştirmeleri önerilmemektedir.

Hepatit B, Hepatit C ve HIV Hastaları Saç Ektirebilir Mi?

Hepatit B, Hepatit C ve HIV hastalarında saç ekimi bu üç hastalıkta da farklılık göstermektedir. Hepatit B hastalığına sahip kimselerde saç ekim işlemine engel bir durum bulunmamaktadır. Ancak Hepatit C ve AIDS’in başlangıcı olarak kabul edilen HIV hastalarında ise saç ekim işlemi hiçbir şekilde uygulanmamaktadır. Bu noktada temel prensip, kan yoluyla bulaşan hastalıklara sahip kimselere saç ekimi operasyonun uygulanmamasıdır.

Hemofili Hastaları Saç Ekimi Yapılabilir Mi?

Hemofili hastalarında saç ekim işlemi, saç ekim işleminin 4 ile 8 saat arası bir süre kadar sürmesi, saç ekim işleminde hafif bir kanama olması ve hemofili hastalarında kanın sürekli bir şekilde sulanması ve pıhtılaşmaması gibi durumlar nedeniyle tavsiye edilmemektedir.

Kimler Saç Ektirebilir?

Saç ektirebilecek olan kimseler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Genetik, hormonsal bozukluk, ilaç kullanımı, travmatik ya da çevresel faktörlerden dolayı saçları kısmi ya da bölgesel dökülmüş kimseler
 • Nakil işlemi için gereken saç kökü kadar saç köküne sahip kimseler
 • Cinsiyet farkı gözetmeksizin 24 yaşını aşmış kimseler

Saç Ekimi Nasıl Yapılmaktadır?

Saç ekimi yaptırma işleminde en önemli nokta saç ekimini gerçekleştirecek olan saç ekim uzmanının tecrübesi ve bilgisidir. Saç ekim uzmanı saç ekimi talebi ile gelen kimse ile beraber planlanan tarihte yeni saç çizgisini belirlemektedir. Ardından saç ekim uzmanı operasyon sırasında ağrı ve acı olmaması için işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulamaktadır.

Saç ekim işleminde uygulanacak farklı yöntemler bulunmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağı ise saç ekim uzmanı ve hastanın yapacağı istişare sonucunda belirlenmektedir. Yöntem tercih edildikten sonra verici bölgeden yeterli sayıda greft alınmaktadır ve kelleşme problemi olan bölgeye uygulanmaktadır.

Saç Ekim Operasyonu Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekim operasyonundan önce dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Hasta saç ekim uzmanına sağlık durumu hakkında tam ve doğru bilgiler vermelidir.
 • Sigara tüketimi iyileşme sürecini uzatmaktadır. Bu nedenle operasyonun 24 saat öncesinden itibaren tüketilmemeli ya da tüketimi minimum seviyeye indirgenmelidir.
 • Alkolün kanı sulandırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle operasyon tarihinin 1 hafta öncesinden itibaren tüketilmemelidir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar operasyon tarihinin 2 hafta öncesinden başlanarak bırakılmalıdır.
 • Operasyonun gerçekleştirileceği gün saç yıkanmalı ve yıkama işleminden sonra saça jöle vb. maddeler sürülmemelidir.
 • Operasyonda hastanın tok olması hem hasta hem de doktor açısından önemlidir.
 • Kafein oranı yüksek içecekler operasyondan bir önceki gün bırakılmalıdır.
 • B ve E vitamini içeren vitamin haplarının kanı sulandırıcı etkisi olduğundan dolayı operasyon tarihinden bir hafta önce bırakılmalıdır.
 • Operasyon sonrası ilk 6 saat araç kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle operasyon günü sağlık merkezine yardımcı olabilecek bir yakınınız ile gelmeniz faydalı olacaktır.
 • Operasyondan önce ve sonra kolay çıkarılabilecek kıyafetlerin tercih edilmesi hasta için faydalı olmaktadır.

Ayrıca yağlı ciltlere en etkili tonikler hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekim işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Saç ekim işlemi gerçekleştirilen bölgenin bir yere sürtmemesi önem arz etmektedir. Bu sebepten dolayı hastanın yarı oturur pozisyonda uyuması saç ekilen bölgenin sağlığı açısından önemlidir.
 • Hasta saç ekim tarihinden 2 hafta sonrasına kadar rahat giyilip çıkarılan elbiseler tercih etmelidir. Tişörtler, dar boğazlı kazaklar giyilmemesi gereken kıyafetler arasındadır.
 • Hasta operasyon tarihinden 2 hafta sonrasına kadar ağır egzersizler yapmamalıdır.
 • Hastanın 2 hafta boyunca hamam, sauna gibi hizmetleri alması ve saç bakımı yaptırması yasaktır. Çünkü bu tür işlemler saç köklerine zarar verebileceği gibi saç ekim işlemi yapılan bölgenin zarar görmesine de neden olabilmektedir.
 • Saç ekim işleminden 2 hafta sonrasından itibaren saç kazıtmamak şartı ile hasta makaslı kuaför hizmetlerinden faydalanabilmektedir.
 • Saç ekim tarihinden 48 saat sonrasına kadar saç yıkanmamalı ve ilk saç yıkama işlemi doktor tarafından gerçekleştirilmelidir.
 • Saç yıkama işlemlerini hasta kendisi gerçekleştirmeye başladıktan sonra havlu ve saç kurutma makinesi kullanmamalıdır.
 • Kafaya darbe alınabilecek sporlarla ilgilenen hastalar bu sporlara 45 gün kadar ara vermek zorundadır.
 • Hasta operasyondan sonra seyahat etmemelidir. Zorunluluk halinin varlığında ise enseyi dolduracak şişme yastıklarla seyahat edilmelidir.
 • Saç ekim işleminden sonraki ilk hafta kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Saç ekim operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gerekenler iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Saç ekim operasyonundan itibaren 2 ile 4 ay arası gibi bir sürede yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır.

Saç Ekimi Operasyonunda Mevsimler Önemli Midir?

Saç ekim operasyonunda mevsimler önemli değildir. Ancak hastanın durumuna göre deniz ve havuza 2 hafta ile 2 ay arası bir sürede girmesinin yasaklanma ihtimali, ekim bölgesine direkt olarak güneş ışınlarının temas etmemesi zorunluluğu gibi nedenlerle yaz aylarında saç ekim işlemleri tavsiye edilmemektedir. Buna rağmen hastanın talebi olması halinde yaz aylarında da saç ekim işlemi tamamlanabilmektedir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler

Saç ekim işlemlerinde teknolojik anlamdaki gelişmeler, kellik ya da saç seyrekliği gibi sorunların daha hızlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.