Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler

Saç ekim işlemlerinde teknolojik anlamdaki gelişmeler, kellik ya da saç seyrekliği gibi sorunların daha hızlı şekilde çözülmesine olanak sunmaktadır. Saç ekiminde son teknolojiler ve gelişmeler sayesinde tedaviye cevap vermeyen kişiler için de alternatif tedavi yöntemleri uygulanmaya başlamaktadır.

Saç ekimi 1930’lu yıllarda ortaya çıktığında ilk olarak FUT yöntemi ile uygulanmaktaydı ve bu yöntem, yalnızca kısmı dökülmeler ya da seyrekleşmelerde uygulanmaktaydı. Fakat teknolojik cihazların yeni özellikler kazanması ve kimya laboratuarlarında gelişmeler oluşması sayesinde hemen herkes için saç ekim yöntemleri kullanılabilir hale gelmektedir.

FUT yöntemine karşın son yıllarda en çok kullanılmakta olan saç ekim yöntemi FUE yöntemi olarak bilinmektedir. BU yöntem sayesinde ameliyatsız, izsiz bir biçimde saç ekimi yapılmakta ve istenen sonuçlar en etkili düzeyde alınabilmektedir.

FUE Yöntemi Nasıl Uygulanır?

FUE yönteminin uygulanışı, klasik yöntemden çok büyük farklılıklar içermez. Aynı şekilde vücudun ense kökü bölümünden ya da kulak arkası bölümünden alınan greftlerin saç çıkması istenen yere küçük iğnelerle enjekte edilmesi yöntemi olarak bilinmektedir.

FUE yöntemi içerisinde genel anestezi uygulamalarına gerek görülmemektedir. Bunun yanı sıra uygulamalar içerisinde yalnızca iğnenin yapılacağı bölümlerde lokal anestezi uygulanması yeterli olmaktadır.

FUE yöntemi, oldukça küçük uçlu iğnelerle uygulanabildiği için işlem sonrasında en az iz bırakan hatta bazı uygulayıcılarda hiç iz bırakmayan yöntem olarak bilinmektedir. Bu nedenle estetik kaygı güden kullanıcılar tarafından da çok sık tercih edilmektedir.

FUE yöntemi aynı zamanda klasik yönteme göre çok daha kısa sürede tamamlanabilen bir yöntem olarak uygulanmaktadır. Klasik yöntem 8 saat ve üzeri uygulamalar gerektirirken, FUE yöntemi ile 3-4 saat içerisinde istenen işlemler tamamlanabilmektedir.

İstanbul saç ekimi konusunda neden tercih ediliyor? Yazımıza da bakabilirsiniz.

DHI Tekniği Nedir?

DHI tekniği, son yıllarda uygulanmaya başlanan saç ekim yöntemi olarak bilinmektedir. FUE uygulamasında yapılan kesiklerden çok daha küçük kesikler yapılmaktadır. Maksimum 1mm olan bu kesiklerde hiçbir iz kalmadan işlem yapılması mümkün olmaktadır.

Bu uygulama aynı zamanda en doğal görüntünün sunulmasını sağladığı için de son yıllarda tercih edilmekte olduğu bilinmektedir. Saç çizgisinde oluşan noktalar görünmeden saç ekleneceği için tedavi aşamasında da kötü bir görüntü oluşması engellenmiş olmaktadır.

Bu yöntem henüz yeni uygulanmaya başlanması ve etkili sonuçlar vermesi nedeniyle diğer yöntemlere nazaran ücret anlamında daha pahalı bir teknik olarak bilinmektedir. Bu nedenle hemen her bütçeye uygun olmaması, tekniğin dezavantajları arasında yer almaktadır.

Uygulamalar daha hassas olması nedeniyle FUE tekniğinin süresinden daha uzun sürelerde tedaviler tamamlanmaktadır. Çoğu zaman tedavi için tek gün yeterli olmamakta, iki ya da üç seans daha gerekli görülebilmektedir.

Yeni Nesil Robotik Saç Ekim Tekniği Nedir?

Yeni teknolojinin ürünü olan robotik saç ekim tekniği, uygulamada farklı bir cihazın kullanılması nedeniyle tercih edilebilmektedir. Genel uygulama hatları göz önünde bulundurulduğunda FUE tekniğine benzer içerikler sunmakta olup uygulama biçimi bakımından farklılaşmaktadır.

Bu tekniğin en önemli avantajı, öncelikli olarak greft alımlarında köklerin doğru bir şekilde görüntülenmesini sağlaması olarak bilinmektedir. Cihaz robotik bir özelliğe sahip olması nedeniyle kökler tam olarak hesaplanarak işlem yapılmaktadır.

Bu uygulama esnasında yapılan ölçümlerde hata payı minimum seviyededir. Elektronik hesaplamalar ile ölçüm yapılması nedeniyle sonuçlarda da istenen sonuca en yakın görüntülerle karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Organik Saç Ekim Avantajları Nelerdir?

Organik saç ekim avantajları, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bu işlem içerisinde kullanılan yağlar doğrudan kişinin kendi vücudundan alındığı için herhangi bir kimyasal etki söz konusu olmamaktadır.
 • Uygulamada doğrudan vücudun kendine ait bir öğe kullanılması nedeniyle saç köklerinin tutunarak daha güçlü çıktığı bilinmektedir.
 • Uygulama yerli bir uygulama olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Türkiye’de yeni geliştirilmiş olan organik saç ekim uygulamaları, saç ekiminde son teknolojiler ve gelişmeler dahilindeki yöntemlere nazaran çok fazla merkezde uygulanmamaktadır.

Tıraşsız Saç Ekimi Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Tıraşsız saç ekim uygulamasının özellikleri, diğer uygulamalardan farklı olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Diğer uygulamalarda kıl köklerinin doğru bir şekilde görülmesi adına tamamen tıraş yapılması gerekli olurken bu uygulama içerisinde tıraş gerekli olmamaktadır.
 • Kullanılan cihazlar sayesinde diğer yöntemlerde olduğu gibi kıl köklerinin görüntülenmesi sağlanarak greft ekimleri yapılabilmektedir.
 • Türkiye’de pek çok merkezde uygulandığı bilinmektedir.
 • İşlem FUE uygulamasında olduğu gibi kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Saç Ekimine Alternatif Yöntemler Nelerdir?

Saç ekiminin yanı sıra uygulanan yöntemler, saçlardaki dökülmelerin önlenmesi ve saçların daha güçlü bir biçimde çıkmaya devam etmesi için uygulanan yöntemler olarak bilinmektedir. Bu yöntemler kellik oluşumunu sonlandırmasa da önleyici bir destek sunabilmektedir.

Saç ekiminin yapılmasından önce başvuran kişilere uygulandığında, saç ekimine gerek kalmadan da istenen sonuçların kısa sürede alındığı örnekler bulunmaktadır. Bu minvalde uygulanan bazı yöntemler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Saç Mezoterapisi Uygulaması
 • PRP Uygulaması
 • Acell Uygulaması
 • Kök Hücre Tedavisi

Saç Mezoterapisi ve PRP Yöntemleri Nasıl Uygulanır?

Saç mezoterapisi ve PRP yöntemleri, saç köklerini güçlendirmek için en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Henüz tamamen yok olmamış saç köklerine uygulandığında, saçların canlandığı bilinmektedir.

Saç ekimi sonrasında da bakım amacıyla uygulanması tavsiye edilen bu yöntem, saç bölgesine çeşitli vitamin ve mineral takviyelerinin yapılması ile daha sağlıklı bir deri altını oluşturmayı amaçlamaktadır.

Vitamin ve mineraller, saç köklerine küçük enjektörler yardımıyla verildiği için bu uygulama ağrısız, acısız ve kolay uygulanabilir bir yöntem olarak bilinmektedir. Vitamin ve minerallerin belirli periyotlarla alınması halinde saç kökleri beslenmektedir.

Bunun yanı sıra PRP olarak bilinen yöntem ise kişinin kendi kanı ile saç köklerini beslemesi olarak bilinmektedir. Vücudun belirli bölgelerinden alınan temiz kanlar, saç bölgesine enjekte edilerek deri altındaki sağlıklı kan dolaşımını yeniden kazandırmayı amaçlamaktadır.

PRP sonrası nelere dikkat edilmeli? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Acell Tedavisi Nedir?

Acell tedavisi, genellikle doğuştan değil sonradan oluşan saç problemlerine yönelik geliştirilmiş bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Uygulama ABD tarafından geliştirilmiş olup içeriğinde domuz mesanesindeki deri kullanılmaktadır.

Domuz mesanesinden alınan bu deri parçası, vücuda uygun hale getirilerek saç bölgelerine uygulanmaktadır. Fakat bu yöntem domuz içeriğini barındırması nedeniyle Müslüman ülkelerde çok fazla tercih edilmemektedir.

Kök Hücre Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Kök hücre tedavisinin avantajları, diğer tedavilere benzer içerikler sunmakla birlikte şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kişinin kendi vücudundaki hücrelerle yapılması nedeniyle herhangi bir kimyasal etki söz konusu olmamaktadır.
 • Saç yapısına yabancı bir madde verilmediği için alınan sonuçlar daha etkili ve doğal olmaktadır.
 • Uygulaması çok maliyetli ve zor olmadığı için hemen herkes tarafından uygulanabilir özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Tüm bu uygulamalar, saç ekiminde son teknolojiler ve gelişmeler olarak bilinmekle birlikte uzun yıllardır değişerek uygulanmaya devam etmektedir. Mevcut tedaviler üzerinden gerekli görülen değişiklikler test edilerek uygulandığında başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Hem saç ekim teknikleri hem de saç güçlendirme teknikleri isteğe bağlı olarak tercih edilebildiği gibi, saç ekim uzmanının tercih ettiği yöntem üzerinden de seçim yapılabilmektedir. Fakat her bünye için farklı reaksiyonlar söz konusu olacağından istenen sonucu alabilmek için farklı yöntemlerin denenmesi önerilmektedir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

prp oncesi

PRP Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

PRP sonrası dikkat edilmesi gerekenleri, hastanın doktorundan öğrenmesi ve tedavinin etkisini görebilmesi için uygulaması gerekmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.