Sedef Hastalığı Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Cilt rahatsızlıkları birçok nedenden dolayı oluşabilir. Psikolojik, genetik ve alerjen nedenlere bağlı olarak ciltte hastalık belirmesi mümkündür. Sedef hastalığı da sıkça görülen bir cilt hastalığıdır. Genellikle egzama ve kurdeşen ile karıştırılır. Sedef hastalığı belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri ile egzama ve kurdeşenden ayrılır.

Sedef Hastalığı Nedir?

Deri hücreleri cildin en alt tabakasında bulunur. Kademe kademe yukarı çıkıp en üst kısımda hücreler ölür. Deri yüzeyindeki ölü tabaka günlük hayat aktiviteleri ile dökülür. Hücrelerin en alt tabakadan en üst tabakaya gelip ölmesi sağlıklı bir insanda 28 ile 35 gün arasında olur. Sedef hastalarında ise hücrelerin alt tabakadan üst tabakaya gelme sirkülasyonu 6 iile 12 gün arasındadır. Cilt yenilenme sürecinin bu kadar hızlı olması nedeniyle de ölü tabaka cilt yüzeyinde birikir ve kabuklanma oluşur. Bu kabuklanma deri kuruluğuna ve pul pul dökülmelere neden olur. Cilte yenilenme sürecinin kısalması sedef hastalığının ciddiyetini belirler.

Sedef Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Sedef hastalığı kronik bir hastalıktır ve sebebi kesin olarak belli değildir. Sedef hastalığı genetik sebeplere dayanabilir ve birkaç kuşak sonra ortaya çıkabilir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması, sigara ve madde kullanımı, fazla kilo sedef hastalığını tetikleyen fiziksel unsurlardır. Sedef hastalığının en bilinen sebebi ise aşırı üzüntü ve depresyondur. Kullanılan tiroid ya da tansiyon ilaçları da sedefe sebebiyet verebilir. Sebebi çok çeşitli olabilen sedef hastalığı virüs ya da bakteri kaynaklı olmadığı için bulaşıcı değildir.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığı özellikle eklem yerlerinde yanma ve kaşınmalar ile başlar. İlerlemiş boyutlarda sedef rengi kabuklar oluşan sedef hastalığının çeşitlerine göre kabuklanma bölgeleri değişkenlik gösterir:

 • Plak Tipi Psoriasis: En yaygın sedef formu olarak bilinir. Kabuklanmalar vücudun herhangi bir bölgesinde bulunabilir. Sayısı az ya da çok olabilir.
 • İnvers Psoriasis: Koltuk altı, kasık ve göğüs altı gibi kavram yerlerinde oluşan sedef türüdür. Nemli bölgelerde konumlandığı için kuruluk görülmez. Kızarmış kabarıklıklar oluşur. Mantar enfeksiyonları bu sedef türünü tetikleyebilir.
 • Tırnak Psoriasisi: Sedef hastalığı tırnakta başlayabilir. Ya da sadece tırnakta oluşabilir. Tırnakta oluşan sedef hastalığında tırnakta kalınlaşma, pürüzlenme ya da renk değişikliği olabilir.
 • Psoriatik Artrit: Özellikle el ve ayak gibi küçük eklemlerde tutulma görünen sedef türüdür. Nadiren büyük eklemlerde de görünebilir.
 • Eritrodermik Psoriasis: En nadir görünen sedef türüdür. Bu sedef türünde kızarıklıklar ve döküntüler tüm vücudu kaplar.

Belli cilt şikayetleri olan kişiye sedef hastalığı teşhisi fiziksel muayene ve deri biyopsisi ile konulabilir.

Sedef Hastalığının Tedavileri Nelerdir?

Sedef hastalığının tedavisi hastalığın seyrine göre değişiklik gösterir. Sedef hastalığının ilaç tedavileri şu şekildedir:

 • Topikal Tedaviler: Doğrudan deriye krem, merhem ya da losyon uygulanmasıdır. Topikal stereoidler, vitamin D içeren nemlendiriciler bu tedavi yöntemde kullanılabilir.
 • Fototerapi: Topikal tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda ultraviyole ışınlarının deriye uygulanması ile yapılan tedavidir.
 • Sistemik Tedaviler: Yan etkileri nedeniyle rahatsızlığın fazla ilerlemediği durumlarda kullanılmaz. Oral tabletlerin kullanıldığı ilaç tedavisidir. Yan etkileri nedeniyle tedavi sürecince kadınların hamile kalmaması erkeklerin çocuk sahibi olmaması gerekir.

Bu tedavilerin yanında sedef hastalığına iyi gelen bitkisel yöntemler vardır. Ancak sedef hastalığının tek tedavisi tıbbi yöntemlerle olacağından bu bitkisel yöntemler sadece hastalığın seyrini yavaşlatıp kişinin acısını ve kaşıntısını hafifletir. Bu bitkiler şunlardır:

 • Aloe vera
 • Elma sirkesi
 • Kapsaisin
 • Yulaf
 • Çay ağacı yağı
 • Zerdeçal
 • Hindistancevizi yağı
 • Sarı papatya
 • Kırmızı pancar
 • Ekinezya

Bu bitkiler sedef rahatsızlarını yavaşlatması ile bilinir. Ancak sedef hastalığı ciddi bir cilt hastalığıdır. Bu yüzden bitkisel yöntem kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir. Sedef hastalığı tedavisi kesin olarak tıbbi yöntemlerle yapılabilir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

beyaz sac ekimi var mi

Beyaz Saç Ekimi Var Mı, Nasıl Yapılır?

Beyaz saç ekimi yapılması mümkündür. Beyaz saç ekimin siyah, kahverengi ve sarı saç ekiminden her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.