Son Dakika
Home / Tedaviler / Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir?

Halk arasında bilinen adıyla sedef hastalığı tıbbi olarak Psoriasis şeklinde tanımlanır. Bir cilt hastalığı olan bu durum meydana geldiğinde deri üzerinde kırmızı ve pembe kabarık bir zemin üzerinde beyaz kuru kepeklenmeler görülür. Sedef hastalığı dünyada %2 oranında görülür ve bazı hastalarda kısa süre sonrasında kaybolurken bazıları ise ömür boyu bu hastalıkla yaşamak zorunda kalacaktır. Sedef hastalığının semptomları genelde hafif bir şekilde olur ancak döküntüler ise kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Özellikle diz, dirsek ve saçlı deride görülür.

Sedef Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın kesin bir nedeni henüz bulunamamıştır. Sağlıklı bir insanda deri hücreleri yaklaşık olarak 28–30 gün çerisinde olgunlaşırlar ancak sedef hastalığında ise bu durum 3–4 güne kadar iner. Çok hızlı bir şekilde çoğalan bu hücreler derinin üzerinde biriktiği içinde dışarıdan bakıldığında kepeklenmiş bir görüntü meydana gelecektir.  Nedenlerden bir tanesi genetik olarak gösteriyor. Çünkü ailede daha önce bir bireyde sedef hastalığı görülmüşse olasılık ihtimali daha fazlalaşıyor. Bunun içinde genetik yatkınlıktan söz etmek mümkün. Eğer sizinde ailenizde bu şekilde bir tanı teşhis edilmişse o zaman sizinde aşağıdaki belirtileri gözlemlemeniz yerinde olacaktır. BU sayede sedef hastalığına olan yatkınlığınızda belli olacaktır.

  • Boğazlarınızda sık deri enfeksiyonu oluyorsanız
  • Çok stresli ortamlarda yaşıyorsanız
  • Sigara ve alkol kullanıyorsanız
  • D vitamininiz eksik ise
  • Bazı ilaçlar

sedef hastalığı

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef hastalığı günümüzde uygun tedavilerin uygulanması halinde kontrol altına alınabiliyor. Deri üzerindeki kepekler azalıp bazen kaybolsa da bu tedavinin devam ettirilmesi gerektiği bilinir. Çünkü tekrar geri çıkma gibi ihtimal her zaman söz konusudur. Sedef hastalığında tedavi şekli ise hastalığın şiddetine göre farklılık gösterir. Genel olarak tedavisine baktığımız zaman ise 3 başlıkta ele almak gerekir.

Yerel Tedavi

Bu tedavi şeklinde tedavi gerektiren bölgeye losyon ve krem uygulanır ve bu sayede kepeklenmenin azaltılması sağlanır.

Fototerapi Tedavisi

Güneş ışığına benzer dalga boyları kullanılarak tedavi edilir. Özel tabletler kullanılarak yapılan bir tedavi şeklidir.

 Sistemik tedaviler

 Ağızdan alınan ilaçlarla uygulanan tedavi çeşididir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Ağızda BalgamResmi

Balgam Nedir? Nasıl Sökülür?

Ben hep balgamı sümük ile karıştırmışımdır. "Ulan balgam diyonuz bu bildiğiniz sümük" diyordum. Fakat alternatif …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.