Son Dakika
Home / Tedaviler / Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker Hastalığı Tedavisi

Halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı yani diyabet kronik bir hastalıktır bunun içinde şeker hastası olan bir kişi hayatının geri kalan bölümü boyunca tedavi altında olması gerekir. Şeker hastalığının tedavisi yoktur ve buradaki amaç ise kan şekeri düzeyinin normal sınırlar içerisinde kalmasının sağlanmasıdır. Hasta doktorunun verdiği bilgiler ve diyetine harfiyen uyarsa ölümcül bir sonuçla karşılaşılmaz. Ancak şeker hastalığı için söylenebilecek şeyin bir yaşam biçimi olduğu ve hayatınızın bundan sonraki bölümünün daha kontrollü geçmesi için dikkat etmeniz gereken kuralların olduğunu bilmeniz gerekir. Hasta mutlaka şeker hastalığı ile mücadele ederken sorumluluğunun farkında olmalıdır ve şeker düzeyini kendisi kontrol etmesi gerekir. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak tip 2 şeker hastalığının başlaması içinde iyi bir önlem alınmış olacaktır.

Şeker Hastalığı ve Beslenme

Şeker hastalığının tedavisinde beslenme önemlidir. Bunun içinde bundan önceki beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir. Fiziksel aktivitelerinizi de gözden geçireceğiniz köklü bir yaşam tarzı değişikliği sizin için iyi olacaktır. Kişi ne kadar doğru ve düzenli bir şekilde beslenirse şeker hastalığında kilo alımından ve şekerin kontrolünün sağlanmasına da yardımcı olacaktır.  

Şeker hastası bir kişinin hareketsiz yaşama son vermesi gerekir. Kalp ve damarlar şeker hastasında daha hassaslaşır ve bunun içinde düzenli olarak spor yapılması tavsiye edilir. Şeker hastalığı tedavisinde yalnız doğal yöntemler değil aynı zamanda ilaç tedavisi de vardır. Doktorunuz sizin şeker düzeyinize göre bir tedavi şekli uygulayacaktır. İlaç ya da inisülün kullanımı burada önemli bir tedavi aracı olacaktır.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığı beraberinde bir takım rahatsızlıkları ve hasarları da getirecektir. Bunun için bu hasarların önlenmesi isteniyorsa mutlaka aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekir.

  • Doktorun verdiği beslenme ve egzersiz önerilerine uyulmalı
  • İlaçlar doktorun önerdiği şekilde ve düzenli kullanılmalı
  • Kan şekeri düzenli olarak ölçülmelidir.
  • Hipoglisemi (Düşük kan şekeri)

Hipoglisemi nedir?

Vücudun ihtiyacından fazla kullanılmış olan ilaçlar, egzersiz ya da yetersiz olan enerji kandaki şeker miktarının düşmesine neden olur ve bu durumda hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi olarak tanımlanır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Baş Ağrısı Tedavi

Günlük yaşam içerisinde dünyanın en çok uğraştığı hastalıklardan birisi baş ağrılarıdır. Her ne kadar başımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.