Soyulan Ciltlere Karşı Doğal Tedavi

Cilt soyulması yaz aylarında sıkça karşılaşılan ve istenmeyen bir durum olmakla birlikte çözümü aslında basittir. Cilt soyulması için evde uygulanabilecek pratik öneriler bulunmaktadır. Bu öneriler göz atalım:

 • Ilık zeytinyağı ile masaj: Bir kaseye koyduğunuz zeytinyağını benmari usulü ısıtınız. Cildinize uygulayabileceğiniz sıcaklığa geldiğinde soyulan bölgeye masaj yaparak uygulayınız. Zeytinyağı yoğun E vitaminli içeriği ile cildinizi yenileyecektir.
 • Salatalık: Salatalık sulu içeriği sebebiyle cildinize nem kazandırarak soyulmayı azaltır. Bunun için buzdolabında beklettiğiniz salatalığı yatay şekilde keserek bölgenin üzerinde 15 20 dakika bekletiniz.
 • Yoğurt: Yoğurt yüksek nemlendirme özelliği ile cildi nemlendirir ve kaybettiği gerginliği geri kazandırır. Soğutulmuş yoğurdu ince bir tabaka halinde soyulma problemi yaşadığınız yere uygulayınız.

Pirinç suyuyla cilt bakımı nasıl yapılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Cildin Pul Pul Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Cildin pul pul dökülmesi cildiniz nemini kaybettiğinde, cildinizin verdiği bir tepkidir. Çeşitli maskelerle cilt kuruluğunun yoğun yaşandığı bölgelerde nemlenme sağlanabilir. Fakat en önemlisi yeterli miktarda su tükettiğinizden emin olmanız ve güneşte çok uzun süreler kalmamanızdır. Cildin pul pul dökülmesine iyi gelen öneriler:

 • Aloevera maskesi: Orta boyutlu (10 cm) uzunluğundaki aloe verayı iyice yıkadıktan sonra ortasından kesin ve tahta bir kaşıkla jelini çıkartın. Ardından bu jeli blenderden geçirin. İçerisine 1 yemek kaşığı zeytin yağı, 1 çay kaşığı pirinç unu ekleyin. Tekrardan blenderden geçirin. Cilt kuruluğu yaşanan bölgelerde 20 dakika bekletin.
 • Muz maskesi: Muz yüksek K vitamini değeri ile cildinize nemini kazandıracak bir seçenektir. 1 muzu ve 1 yemek kaşığı balı blenderdan geçirin. Krem kıvamındaki bu karışımı kuruluk yaşadığınızda saçınıza dahi uygulayabilirsiniz. Minimum 2 saat bekletmeniz önerilir.
 • Pirinç maskesi: Yarım su bardağı pirinci sadece 1 kez zararlı tozlardan arındırmak amaçlı yıkayın. Ardından suda bekletmeden direkt olarak tencereye alın ve üstüne 1,5 su bardağı kaynar su ekleyin. Bu noktada tencerenizin tabanının yapışmaması önemlidir. Hafif sulu kalan pirinçleri ocaktan alın. Soğuduktan sonra rondodan geçirin. Ardından E vitamini içeren 1 adet kapsülü içine karıştırıp yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün. Yarım saat ile 1 saat arasında cildinizde bekletin.

Ciltteki Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Ciltteki kaşıntı cilt kuruluğu gibi, cilt problemlerinden kaynaklanabilir. Ciltteki kaşıntı bazen cilt soyulması bazense sadece güneşe uzun süre maruz kalmaktan da kaynaklanabilir. Cildinizde kaşıntı varsa ve sebebinin ne olduğunu bilmiyorsanız cildiye uzmanının görüşünden yararlanmak mantıklı bir karar olacaktır. Ciltteki kaşıntıya iyi gelebilecek faydalı öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 • Aleo Vera: Aloe vera yangı kesici özelliği sebebiyle cilt kaşıntı ve yanmalarında ilk tercih edilmesi gerekenlerden malzemelerden biridir. Temizlediğiniz aloe verayı cildinize sürüp kuruyana kadar bekleyiniz. Cildiniz aloe veraya karşı alerjik reaksiyon göstermiyorsa yıkamanıza gerek yoktur.
 • Buz: Yangı azaltıcı özelliği bulunan buz, uzun süre bölgeye maruz bırakılmadan kullanılmalıdır.
 • Stilex ve benzeri yangı giderici jeller: Doktor ve eczacı tavsiyesi ile faydalanılabilecek jeller bulunmaktadır.

Kazayağı nasıl yok edilir? Detayları yazımızdadır.

Kırışıklık Karşıtı Maske Tarifi

Kırışıklık karşıtı maske yapmak, kimyasal içerikli kremlere göre daha sağlıklı ve mantıklıdır. En verimli seçenekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yumurta akı: Yumurta akını ince tabaka şeklide cildinize sürüp kuruyana dek bekleyin. Yüksek protein ve kollojen içeriği ile yumurta akı cildinizi gerginleştirir.
 • Yulaf maskesi: 1 çay bardağı yulafı 1 çay bardağı su ile lapa haline gelinceye dek kaynatın. Ardından temiz cildinizde 1 saat beklettikten sonra yüzünüze peeling yapar gibi sürterek ılık su ile durulayın.

Cilt Soyulması Neden Olur?

Cilt soyulması sebepleri belli olan ve genelde kolayca çözüme ulaştırılabilecek bir problemdir. Cilt soyulması sebepleri şu şekilde açıklanabilir:

 • Uzun müddet güneşe maruz kalmak
 • Uzun müddet klora maruz kalmak
 • Egzama
 • Sedef
 • Kozmetik ürün alerjileri

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler

Saç ekim işlemlerinde teknolojik anlamdaki gelişmeler, kellik ya da saç seyrekliği gibi sorunların daha hızlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.