Sütün Cilde Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Süt cilt açısından önemli bir besindir. Sütün cilde faydaları içerisinde bulunan alfa hidroksit asit, kalsiyum, selenyum, magnezyum, biyotin, protein, B12, B6, B, A, ve D vitaminleri ve mineralleri sayesinde oldukça fazladır. Sütün, cilt bakımında da eskiden beri özel bir yeri olduğu bilinmektedir. Sırasıyla sağladığı faydalar şunlardır;

 • Kuru cilde sahip olanlar için nemlendirici görevi görmektedir. Cilt hücrelerini ve yapısını yenileyerek nem dengesini korumaya yardımcı olur.
 • Yaşlılık, kırışıklık ve ince çizgi görünümünü azaltmaya yardımcı olarak cildin gerginliğini korumaktadır.
 • Kolajeni arttırmakta inanılamaz etkilidir. Cildin esnekliğini arttırması sayesinde mimik çizgisi ve benzeri çizgilerin oluşumunu engellemektedir.
 • Cilt tonu eşitsizliklerine, lekelenmelerine iyi gelmektedir. Ayrıca cilde parlaklık ve canlılık kazandırır.
 • Gözeneklerin içerisinde oluşan ve siyah noktaya sebebiyet veren kalıntıları temizleyerek, siyah nokta ve akne oluşumunu da minimum seviyeye indirger.
 • Sivilce izlerinin giderilmesinde de büyük rol oynar.

Sütü cildinize farklı şekillerde uygulayabilirsiniz ancak en çok kullanılan ve memnun kalınan etkiler şu şekildedir;

 • Cildinizi makyajdan temizledikten sonra, sütü bir pamuğa döküp temizlediğiniz yerlerin üstünden geçebilirsiniz. Bu sayede makyaj suyunun çıkaramadığı makyaj ve kir kalıntılarını kolayca temizleyebilirsiniz.
 • Kuru bir cilt yapısına sahip kişiler için süt doğal bir nemlendirici görevi görmektedir. Soğuk sütü bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın ve cildiniz tarafından emildikten sonra su ile yıkayın. Bu sayede cilt yapısı yenilenmektedir ve kolajen salgılanması artmaktadır.
 • Akneli ciltler ise sütle oldukça işe yarar bir maske yapabilirler. 1 tatlı kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı soda ve 4 damla limonu karıştırdıktan sonra, pamuk yardımıyla sıkıntı yaşadığınız bölgelere sürülür. 25 dakika beklenildikten sonra yıkanır. İstediğiniz sonucu alana kadar, haftada iki defa uygulayabilirsiniz.

Su kestanesinin faydaları nelerdir, nasıl tüketilir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Süt İle Cilt Rengi Açılır Mı?

Cilt tonu eşitlemede sütün etkisi şaşırtıcı derecede görülür. Ancak önemli olan kısım bu işlem için çiğ süt gereklidir. Çiğ süt içeriğinde bulunan enzimler sayesinde leke giderici, cilt tonu eşitleyici ve renk açıcı olarak kullanılmaktadır. Kullanım şekli ise şöyledir;

 • 2 yemek kaşığı süt ile 5 damla limon suyu karıştırılır. Bu karışım pamuk ile cilt ve boyun bölgesine uygulanır ve 20 dakika bekletilir. Cilt tarafından emildikten sonra durulanır.

Bu maske ise memnuniyet oranı yüksek bir maskedir. İlk kez yaptıktan sonra cildinizde herhangi bir reaksiyon oluşmadıysa haftada 2 kez uygulanabilir.

Süt Sadece Yüze Sürülerek Mi Fayda Sağlar?

Sütün cilde etkisi için sadece sürmek gerekmez. Aynı zamanda içmekte vilt için oldukça yararlıdır. Cildin içten düzelmesini sağlar. İçeriğindeki Çinko, A vitamini gibi değerler sayesinde içildiği zaman cilt dokularını yenilemeyi ve içten nemlendirmeyi de sağlamaktadır. Süt özellikle menopoz, emzirme ve ergenlik dönemlerinden kaynaklı vücudun daha farklı çalıştı zamanlarda cilt sağlığı için günde 2 bardak içilmelidir.

Yüze Süt Sürmek Sivilce Oluşturur Mu?

Sütün cilt üzerinde kullanımı oldukça faydalıdır. Ancak bazı nadir durumlarda sivilcelenmeye sebebiyet verebilir. Cilt tipiniz yağlıysa ve yağ oranı yüksek sütü yüzünüze sürüp yatarsanız gözenekleri tıkar ve sivilce, siyah nokta gibi sorunların oluşumunu destekler.

Moringa tohumunun faydaları nelerdir, nasıl tüketilir? Hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Süt İle Yapılan Memnuniyet Oranı En Yüksek 3 Maske Nedir?

Sütün sağladığı vitamin desteğinin cilt üzerinde etki edebilmesi için yapılan en etkili 3 maske şöyle;

 • 1 tatlı kaşığı süt, bal, portakal suyu ve bir yumurtanın sarısı ve bir tutamdan az tuz ile cam kasede karıştırılıyor. Sonrasında ise 15 dakika ciltte bekletiliyor ve durulanıyor. Bu maske botoks etkisi sağlamaktadır.
 • 2 yemek kaşığı süt, 1 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı yulaf karıştırılıyor. Peeling etkisi olduğu için yüze ovarak sürülür 20 dakika bekletilir ve durulanır.
 • 1 yemek kaşığı süt, 1 çay kaşığı toz zerdeçal, 1 yemek kaşığı safran. Bütün malzemeler karıştırılır ve 15 dakika ciltte tutulur. Sonrasında durulanır. Aydınlatıcı etki sağlamaktadır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

yagli ciltlere karsi en etkili tonikler hangileridir

Yağlı Ciltlere Karşı En Etkili Tonikler

Yağlı cilde sahip olanlar için tonik kullanmak, yağlanmayı kontrol altına alabilmek için en değerli adımlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.