Toksoplazmanın Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toksoplazma gebelikte düşüklere ya da ölü doğumlara neden olan bir enfeksiyon olarak bilinir. Gebelikte özellikle dikkat edilmesi gereken toksoplazma enfeksiyonunun çözümü bitkisel ya da ilaç tedavisi olarak mevcut. Ancak riske girmemek için tokloplazma enfeksiyonundan korunmak gebeliğin gidişatı için önem arz eder.

Toksoplazma Enfeksiyonu Nedir?

Toksoplazma enfeksiyonu, Toxoplazma Gondii adı verilen parazitin vücuda girmesidir. Kedi dışkısından çevreye yayılan parazit olarak bilinen toksoplazma, körlük, havale, ateş ve kusma gibi sonuçlar doğurur. Ookist içeren kedi dışkısına konan sinekler çiğ etlerin üzerine paraziti taşır. Eğer parazit içeren et tam olarak pişirilmezse eti tüketen insan enfekte olur. Bu yüzden tüm riskleri en aza indirmek için çiğ ya da az pişmiş etin tüketilmemesi önemlidir.

Toksoplazmanın Belirtileri ve Teşhisi

Toksoplazma enfeksiyonu genellikle ağır belirti göstermez, soğuk algınlığı gibi atlatılır. Genellikle hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk ve lenf bezlerinde şişkinlik görülebilir. Genellikle bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin hafif atlattığı enfeksiyon, bağışıklık sistemini zayıflatacak AIDS, lösemi ya da organ nakli geçirmiş kişilerde daha ağır seyredilir. Enfekte olmuş kişilerin vücudu IgM ve IgG antikorlarını üretir. IgG antikorunun pozitif olması kişinin daha önce enfekte olduğunu gösterir. Enfeksiyonu daha önce geçiren kişiler Toxoplazma Gondii parazitine bağışıklık kazanan kişilerin tekrar enfekte olması mümkün değildir. Bu yüzden kişide IgG antikorları tespit edilirse anne adayının ve bebeğin zarar görmesi mümkün değildir. Ancak IgM antikoru enfekte olduktan yıllar sonra da görülebilir. Bu yüzden IgM antikorunun tespitinde akud enfeksiyon olup olmadığını öğrenmek için aktivide ve PCR ek testlerinin yapılması gerekir. IgM ve IgG antikorunun ikisinin de pozitif bulunması kişinin yakın zamanda toksoplazma enfeksiyonu geçirdiğini gösterir. Gebelikten önce antikor kontrolünün yapılması bebek ve anne adayı için alınan büyük bir sağlık önlemidir. Gereken antikor seviyesi oluşmuşsa eğer bebek için risk oluşmaz.

Toksoplazma Enfeksiyonunun Bitkisel ve İlaç Tedavisi Nasıldır?

Toksoplazma enfeksiyonu genellikle antibiyotik ile tedavi edilir. Ancak bağışıklık sistemi zayıf olan ve ilaç kullanmaması gereken küçük yaştaki çocuklar ve hamileler için zararsız ilaçlar kullanılabilir. Toksoplazma enfeksiyonunun bebeğe geçme ihtimali % 25 ile % 30 aralığında olup özellikle ileri hamileliklerde bebeğe ağır bir zarar vermez. Bebeğe ağır ve tedavi edilemeyecek zarar verdiği, iç organlara zarar verdiği durumda gebeliği sonlandırmak annenin sağlığını da korumak adına yapılabilecek bir adımdır. Hafif atlatılan bir enfeksiyon sürecinde ilaç kullanmak istemeyenlerin yapabileceği doğal tedavi yöntemi mevcuttur. Toksoplazma enfeksiyonunun bitkisel tedavisi için gereken en önemli unsur bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek lifli gıdaların tüketilmesi, sebze-meyve ve su tüketiminin artması, az pişmiş et ürünlerinden, çiğ süt ve yumurtadan kaçınması toksoplazma enfeksiyonundan kurtulmanın bitkisel yoludur. Enfekte olmuş kişilerin yeşil yapraklı sebze, probiyotik gıda ve demir bakımından zengin yiyeceklerin tüketimini arttırması, parazitin kandan atılmasını hızlandırır.

Toksoplazma Enfeksiyonundan Korunma Yolları Nelerdir?

Toksoplazmadan korunmak için, gebe kalmak isteyen kişilerin ya da anne adaylarının özellikle dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bunlar şu şekildedir:

  • Az pişmiş et tüketmemek
  • Çiğ süt ve çiğ ya da az pişmiş yumurta tüketmemek
  • Sebze ve meyveleri bol su ile yıkamak
  • İşlenmiş et ürünleri; sosis, sucuk ve salam tüketmemek
  • Bahçe, toprak işleri ile uğraşırken eldiven kullanmak

Bunlar genel olarak dikkat edilmesi gereken hususlardır. Kedi besleyen kişilerin bunlara ek olarak dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Kedi kumunu 24 saatte bir değiştirmek
  • Kediyi dışarı çıkarmamak
  • Çıkarsa eğer direkt kedi ile temas etmemek
  • Kedi kumuna temas etmemek
  • Evi mutlaka havalandırmak

Bu hususlara dikkat etmek kişide toksoplazma enfeksiyonu riskini en aza indirir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

beyaz sac ekimi var mi

Beyaz Saç Ekimi Var Mı, Nasıl Yapılır?

Beyaz saç ekimi yapılması mümkündür. Beyaz saç ekimin siyah, kahverengi ve sarı saç ekiminden her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.