Türk Kahvesi ile Peeling Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi peelingi hem nefis kokusu hem de arındırıcı özelliği ile tercih edilmesi gereken peelinglerden biridir. Kimyasal içerikli ve özellikle plastik peeling topları içeren peelingleri kullanmak yerine doğayı koruyarak cildinize mükemmel bir yarar sağlayabilirsiniz. Türk kahvesi peelingi maske tarifleri şu şekildedir:

 • Şeker ve türk kahvesi: 3 yemek kaşığı şeker ve 3 yemek kaşığı kahveyi, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Bu ölçü tüm vücudunuza yetecektir. Elinize 1 tatlı kaşığı ölçüler alarak kıl çıkış yönünüzün tersine doğru narince sürterek bacaklarınıza, kollarınıza ve gövdenize uygulayın. Önce duş jeliyle sonra su ile durulayın. Direkt su uygularsanız yağlı hissi geçiremeyebilirsiniz.
 • Türk kahvesi ve Hindistan cevizi yağı: 3 yemek kaşığı kahve ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Elinize 1 tatlı kaşığı ölçüler alarak kıl çıkış yönünüzün tersine doğru narince sürterek bacaklarınıza, kollarınıza ve gövdenize uygulayın. Önce duş jeliyle sonra su ile durulayın. Direkt su uygularsanız yağlı hissi geçiremeyebilirsiniz.
 • Soda ve türk kahvesi: Yarım çay bardağı soda ve 1 yemek kaşığı dolusu türk kahvesini karıştırıp kıl çıkış yönünüzün tersine doğru narince sürterek bacaklarınıza, kollarınıza ve gövdenize uygulayın. Biraz bekletmeniz vücudunuzun ihtiyacı olan nemi kazanmasını sağlayacaktır. Ardından su ile durulayın.

Soyulan ciltlere doğal tedavi bilgilerine de bakabilirsiniz.

Türk Kahvesi İle Peeling Yapmanın Faydaları

Türk kahvesi ile peeling yapmanın çok faydalı yanları vardır. 40 yıllık hatırı olan Türk kahvesinin kullanım alanı sadece içecek olarak değil cilt bakımında da işlev görmektedir. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İlki şüphesiz artık kahvelerinizi kullanabilmektir. Türk kahvesi içtikten sonra dibinde kalan telveleri bu şekilde değerlendirmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken artık kahveleri bir kapta toplayıp oranına göre içine yağ katıp istediğiniz bölgelere uygulamaktır.
 • Türk kahvesi peelingi bacaklar ve kollardaki batık oluşumunun önüne geçer, olan batıkları tedavi eder.
 • Ölü derilerden arındırma işleminde Türk kahvesi ile peeling yapmak çok önemli bir yere sahiptir.
 • Sadece vücutta değil yüzde de kullanılabilir. Kırışıklık önleyici özelliği bulunur. Ayrıca E vitamini içeriği ile cildi besler. Dudaklardaki kuruluğu Türk kahvesi peelingi ile tedavi edebilirsiniz.

Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?

Türk kahvesinin yararları saymakla bitmeyecek ölçüde çoktur. Fakat günümüzde bilinen ve en çok fayda sağlanan özelliklerini sıralamak gerekirse şu şekilde derleyebiliriz.

 • Yağlı telve içeriği sebebiyle, Türk kahvesi peelingi maskelerinde kullanılır. Ciltte parlaklık sağlar, ölü derilerden arındırma işlemi gerçekleştirir.
 • Metabolizmayı hızlandırır. Bu sebeple düzenli türk kahvesi tüketen kişiler zayıf olmaya daha meyilli olmaktadırlar.
 • Türk kahvesi kafein içeriği sebebiyle zihin açıklığı ve yaratıcılık sağlar.
 • Düzenli türk kahvesi içmenin kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir.
 • Siroz, diyabet ve Parkinson riskini azaltır.
 • Adrenali arttırdığından sindirimi yavaşlatır. Bu sebeple kilo vermek isteyenlerin tok kalmak için tercih ettiği bir içecektir.

Hangi Ciltler Peeling Yapmalıdır?

Peeling yapmak özellikle yağlı ciltler için önemlidir. Yağlı ciltler, gözenekleri daha açık ciltler olduğundan sık sık tıkanabilmektedir. Peeling yapmak bu gözenekleri temizler ve cildi parlatır. Kuru, yaralı ya da akneli ciltlerin; cilt tipine zarar verebileceğinden kaynaklı olarak peeling yapmaması önerilir.

Pirinç suyuyla cilt bakımı nasıl yapılır? Ayrıntılarını da inceleyebilirsiniz.

Kahve İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kahve ile yapılabilecek maske tarifleri birçok cilt tipine uygundur. Türk kahvesi peelingi şeklinde uygulanabileceği gibi daha farklı maskeler de uygulanabilmektedir:

 • Yulaflı maske: 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesi, 1 çay kaşığı un haline getirilmiş yulaf ezmesini cam bir kapa karıştırın. Ardından bu maskeye sevdiğiniz bir yağı ekleyin. Cilde ince bir tabaka halinde sürün. Ilık su ile durulayın.
 • Pirinçli maske: Yarım su bardağı pirinç haşlanır. Ardından rondondan geçirilir. Lapa kıvamına gelen pirince 1 tatlı kaşığı kahve telvesi eklenir. 1-2 saat yüzde bekletildikten sonra cilt durulanır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

yagli ciltlere karsi en etkili tonikler hangileridir

Yağlı Ciltlere Karşı En Etkili Tonikler

Yağlı cilde sahip olanlar için tonik kullanmak, yağlanmayı kontrol altına alabilmek için en değerli adımlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.