Son Dakika
Home / Tedaviler / Varikosel Tedavi

Varikosel Tedavi

Varikosel bir erkek hastalığıdır. Kısırlıkla mücadele eden erkeklerin doktora başvurmaları sonrasında %30–40 arasında rastlanılan bir durumdur. Hastalığın tanımlamasına baktığımızda ise erkek testislerinde kanın boşaltılmasını sağlayan toplardamarların varislenmesidir. Bu durum sırasında testislerde ısı bozulmaya başlar ve kirli kan içinde yer alan toksik maddeler testiste birikirler bu sayede sperm ve testesteron üretiminde bozulmalar yaşanır ve kısırlık durumu olarak açıklanan bu durum meydana gelir.

Peki, bu hastalık neden kaynaklanır? Genetik bir faktör söz konusu mudur?

Varikosel Neden Olur?

Veikosel oluşumunun nedenleri kesin bir şekilde belirtilmemiştir. Ülkemizde çocuk sahibi olan bireylerde bile bu hastalık % 20 civarında görülebilmektedir. Hastalar ilk çocukları olmuş olsa bile ikinci çocuk için denemelerinde böyle bir sorunla karşılaşabilirler. Genelde sol tarafta görülür ancak % 9 oranında her iki tarafta görüldüğü de olur. Sağ tarafta görülmesi oranı ise oldukça düşüktür. Bunun nedenine bakıldığında ise sol testisin sağ testisten biraz daha aşağıda olması gösterebilmektedir. Dolayısıyla sol taraftaki toplardamarın sağ tarafa göre daha uzun olması da bir etkendi. Bunun yanı sıra sol taraftaki testisin anatomik yapısı da bu orana etki eder.

Merak edilen ise bu hastalığın belirtilerinin neler olduğudur. Yani kişi böyle bir durumda ağrı hisseder mi?

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler hastalığın tespit edilmesi için önemlidir. Bunun içinde bulgulara bakmak gerekir. Fiziksel olarak testislerde şişlik ve kabarıklık vardır. Ağrı durumu meydana gelir. Damarlardaki varislenme bir süre sonra dışarıdan da belirgin olacak bir hale dönüşmeye başlar. Tıpkı bacaklardaki varislenme gibi bir görüntü ortaya çıkacaktır. Terleme ve sıcaklık hisside belirtiler arasında gösterilebilir. Bazı hastalarda ise bunların dışında testislerde küçülmeler yaşanabilir.

Varikosel Tedavi

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varikosel hastalığının tedavisinde destek uygulanan bir süreç başlayacaktır. Eğer ki çok hızlı bir şekilde sperm kaybı yaşanmamışsa antioksidan ajanlar verilebilir. Fakat spermlerde bozulmalar olmuş ve kısırlık durumu meydana gelmişse bu durumda hastaya ameliyat gereklidir. Bu tarz hastalıklarda kişinin spor ya da egzersiz yapması da hastalığın seyrini değiştirmeyecektir.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Selülit Tedavisi

Selülit pek çok kadında karşılaşılan bir durumdur ve yapılan araştırmalarda selülitin oluşumu şu şekilde belirtilmiştir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.