Son Dakika
Home / Tedaviler / Vitiligo Hastalığı Tedavisi

Vitiligo Hastalığı Tedavisi

İnsan vücudu deri ile kaplıdır ve bu deriye rengini veren ise pigmentlerdir. Eğer sizin vücudunuzda pigment kaybı olursa o zaman bunun yaşanmış olduğu bölgede derinizde renk açılması yani beyaz alanların oluşmasına neden olacaktır buna vitiligo denilir.

Vücudumuzda pigmentlerin üretilmesini ağlayan melanosit hücreler vardır. bu hücrelerin tek görevi deriye rengini vermektir. Dolayısıyla bu hücrenin çalışmaması demek ayn ı zamanda pigmentlerinde üretilmemesi demek olacaktır. Pigmentin üretilmemesi ya da yetersiz üretilmesi de derinizde yama şeklinde bir görüntünün olmasına neden olur. Bu görüntü beyaz ve sınırları belirgin olduğundan dolayı psikolojik olarak da kişiyi etkiler. bir süt görünümünde olan bu beyaz lekelerin büyüklükleri de farklı olabilir. Yani nokta kadar olabildiği gibi yüzünüzü tamamen kaplayacak büyüklükte de olabilir. Pigmentlerin kaybı bazen kısmi olabildiği için tam olarak beyaz leke görüntüsü ortaya çıkmaz bunun içinde her beyaz lekesi olan için vitiligo demek doğru olmayacaktır.

Peki, vitiligo belirtileri nelerdir? inceleyelim.

Vitiligo Belirtileri Nelerdir?

Vitiligo halk arasında sedef,ala şeklinde de tanımlanmıştır.  Vitiligo yaşam boyunca sürer bazı dönemlerde artış gösterirken bazı dönemlerde de daha seyrek bir şekilde devam eder. Her kişide hastalığın seyri farklı devam edeceğinden dolayı burada kişiye özel olarak bir tedavi sürecinin başlatılması gerekir.  

Vitiligo En Çok Kimlerde Olur?

Toplumun genelinde bir ortalamaya vurursak o zaman %1-2 şeklinde bir oran ortaya çıkıyor. Türkiye’de görülme sıklığı ise %0,15-0,32 şeklinde belirtilebilir. Görülme sıklığı şeklinde ise kadın ya da erkek şeklinde bir ayrım söz konusu değildir. genetik yatkınlığı söz konusu olsa da hastalık için kalıtsal demekte doğru olmayacaktır. Özellikle siyahilerde ve Yahudilerde çok fazla görülür. Vitiligo her insanda doğumdan ölüme kadar görülebilir. ancak genelde başlama aralığı 18-30 yaşları arasındadır. Bu yaş oranının da %50’sinden fazlası 20 yaşın altında bu hastalıkla karşı karşıya kalırlar.

Vitiligo Hastalığı Tedavisi

Vitiligo Hastalığının Tedavisi Nedir?

Vitiligo’nun hastaya hiçbir zararı yoktur ancak özellikle duygusal anlamda bir çöküntü içerisine girmeye neden olabilir. Vitiligo tedavisinin amacı ise deriye eski rengini vermektir. Bunun içine ilaçlar ve cilt kremleri önerilir. Bunun yanı sıra cildin sorunlu olan bölgesine dövme ile renk verme işlemi de yapılmaktadır.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon Kanseri Nedir? Kolon kanseri halk arasında kalın bağırsak şeklinde bilinen ve sindirimin en son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.