Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapatılır, Nasıl Tedavi Edilir?

Yüzümüzde oluşan gözenekler her zaman problem olmuştur. Hem sağlık açısından hem de güzellik açısından istenmeyen bir durumdur. Ergenlik sivilceleri, yanlış beslenme, yanlış ürün kullanımı, yüzü yeteri kadar temizlememek ya da elin yüze çok fazla temas etmesi ile birlikte oluşabilecek gözenekler, yüzde büyük veya küçük boyutta olabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için ise her zaman en sağlıklı yol olan doğal yöntemler seçilmelidir. Tabi doğal yolları seçerken bile cildinize uygunluğundan emin olmanız çok önemli bir husustur.

Gözeneklerin Güzelliğe Etkileri Nelerdir?

Gözenekler, cildimizde küçük ya da büyük çukurların oluşmasıdır. Bu çukurlar pürüzsüz cilt yapısını tamamen bozar. Yüzünüzde herhangi bir sivilce ya da leke olmasa bile gözeneklerden dolayı yüzünüz kusurlu görünebilir. Bu durumda kullandığınız fondöten ya da kapatıcı gibi ürünler cildi daha çok pürüzlü ve kusurlu gösterir. Bu yüzden gözeneklerin oluşmamasına ya da tedavi edilmesine çok dikkat edilmelidir.

Pirinç suyuyla cilt bakımı bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Gözeneklerin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Gözenekler; küçük, büyük ya da derin olabilir. Her ne şekilde olursa olsun açılan gözeneklerin içine günlük hayatta kir, toz ya da mikroplar girebilir. İşte bu zaman cildiniz çok daha fazla kusurlu hale gelebilir. Gözeneklerinize biriken kirler sivilceye ya da siyah noktalara sebep olur. Cilt tipinize göre değişmekle birlikte bu sivilceler iltihaplı ya da büyük olursa sağlığınız açısında kötü sonuçlar doğurabilir. Daha sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için ilk adım kendinize ve cildinize uygun bir temizleme ve bakım rutini oluşturmaktır. Düzenli kullanımda sivilce oluşumunu engelleyecek, cildin yağ dengesini eşitleyecek ve çok daha fazla besleyecek ürünler ile cildinizin ihtiyacı olan vitamini ve nemi vermelisiniz.

C Vitamini ile Gözenek Tedavisi Nasıl Yapılır?

C vitamini; ciltteki ölü derinin atılmasına ve yeni hücre oluşumunu teşvik etmektedir. Bu sayede C vitamini bol olan yiyecekler ve meyveler tüketerek cildinizin ihtiyacı olan hücre yenilemesini sağlayabilirsiniz. Fakat eğer daha hızlı bir sonuç istiyorsanız ya da gözenekleriniz çok fazla sayıda ise, cildinizin ihtiyacı olan C vitaminini özel cilt serumları ile de karşılayabilirsiniz.

Zeytinyağı ile Gözenek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zeytinyağının cilde en büyük faydalarından bir tanesi, tıkanmış gözenekleri açmaktır. Aynı zamanda zeytinyağı, gözeneklerde biriken kiri ve yağı atmaya yardımcı olarak yeni hücre yenilenmesini destekler. Bir çorba kaşığı zeytinyağını yüzünüze masaj yapıp iyice yedirdikten sonra bir tencere içinde kaynattığınız suyun buharına yüzünüzü tutmalısınız. Suyun içine nane atarak daha fazla ferahlamayı ve cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.. Bu yöntemi düzenli bir şekilde yaparak gözeneklerinizi temizleyebilirsiniz.

Karbonat İle Gözenek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karbonat cilt için çok besleyici ve destekleyicidir. Gözeneklerin temizlenmesinde ve kapatılmasında da çok büyük etkisi vardır. 1 yemek kaşığı karbonat ile 2 yemek kaşığı suyu macun kıvamına getirerek yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Bu sayede düzenli kullanımda cildinizin en üst katmanında biriken ölü derinden kurtulabilirsiniz. Böylece gözenekleriniz kısa bir süre içinde küçülür ve çok daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Türk Kahvesi ile peeling hakkında detaylara yazımızdan bakabilirsiniz.

Kil Maskesi İle Gözenek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kil, cildin istediği ve besleyici olan çoğu şeyi içinde barındırır. Bu sayede cilt temizleme, peeling ya da bakım gibi birçok alanda kullanılabilir ve hepsinden de olumlu sonuç alınabilir. Özellikle doğal killer neredeyse tüm cilt tipleri için uygundur ve alerjik reaksiyon göstermez. 1 çay kaşığı kil ve 1 tatlı kaşığı mısır ununu su ile macun kıvamına getirip yüzünüzde gözenekli bölgelere sürebilirsiniz. Kuruduktan sonra ılık su ile temizlenir. Düzenli kullanımda ciltte oluşan gözeneklerin hızlı bir şekilde azaldığını ve kapandığını görebilirsiniz.

About tedavi

Ayrıca Şunlara bakabilirsin

turk kahvesi ile peeling nasil yapilir

Türk Kahvesi ile Peeling Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi peelingi hem nefis kokusu hem de arındırıcı özelliği ile tercih edilmesi gereken peelinglerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.